Doprava a parkovanie 20. marec 2020

Kvôli duneniu električiek v Karlovej Vsi dá magistrát urobiť jadrové vrty


(Bratislavský kuriér, rl) - V súvislosti s neutíchajúcimi sťažnosťami na dunenie električiek v Karlovej Vsi, dá bratislavský magistrát urobiť pravdepodobne na budúci týždeň jadrové vrty, ktoré by mohli odstrániť dunivý zvuk.

Pre Bratislavský kuriér to uviedol magistrát hl. mesta.

Na hlavné mesto sa nedávno obrátili aj prostredníctvom petície obyvatelia Karlovej Vsi,  žijúci v blízkosti zmodernizovanej časti električkovej trate Karlovesko-dúbravskej radiály, v ktorej sa sťažujú na nadmerný hluk.

Hlavné mesto, dopravný podnik Bratislava i ďalšie úrady informujú, že prejazdy električiek po zrekonštruovanej trati vytvárajú rezonujúci hluk, ktorý podľa nich prevyšuje parametre novej trate a hygienickej úrovne.

Kompetentných žiadajú o riešenie situácie, keďže mesto deklarovalo, že prejazd električiek po modernizácii trate bude tichší.

Ako pre Bratislavský kuriér uviedol hovorca mesta Peter Bubla, DPB a. s. si po uvedení modernizovaného úseku električkovej trate na Karloveskej ul., objednal meranie hluku z pôsobenia prevádzky električiek na modernizovanej a pôvodnej električkovej trati.

„Na základe výsledkov a s ohľadom na následné vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva SR, konštatujeme, že v mieste merania na Karloveskej ul. nie sú prekračované prípustné hodnoty pre hluk z pôsobenia dopravy. Naopak, máme potvrdené, že nová trať je oproti nezrekonštruovanej trati tichšia o 7-9 dB,“ konštatoval.

Ako ďalej pripomenul, mesto identifikovalo jeden problém a tým je dunivý zvuk, ktorý jazdu električky sprevádza. „Tento je síce zarátaný v už spomínaných výsledkoch merania hlučnosti, napriek tomu ale jeho príčinu a možnosti riešenia zisťujeme.

Naším záujmom je situáciu riešiť. Požiadali sme zhotoviteľa o vykonanie jadrových vrtov, ktoré by podľa názoru odborníkov, ktorí sa zúčastňujú na riešení tohto problému, mali pomôcť odstrániť dunenie. Vrty by sa mali realizovať v priebehu budúceho týždňa.

Zároveň sme požiadali Dopravný podnik Bratislavy o dočasné zníženie rýchlosti električiek v Karlovej Vsi po 22,00 hodine,“ dodal hovorca.

„Svojím podpisom jednoznačne potvrdzujem nadmerný hluk, v určitých situáciách až extrémny, zaznamenaný bezprostredne v priľahlých bytoch, a to od dňa spustenia novej prevádzky električkovej trate v Karlovej Vsi.

Namerané hodnoty na balkóne sú viac ako 70 db, v byte presahovali hodnotu 57 až 60 db,“ informoval nedávno médiá obyvateľ Karlovej Vsi Miloš Beladič, ktorý sa pod petíciu podpísal ako prvý.

Svoj podpis k nemu pridalo ďalších vyše 120 ľudí.

V petícii žiadajú kompetentných predbežným opatrením zamedziť hlučnosti a odstrániť nežiaduce účinky hluku a vibrácií po každom prejazde električiek. 

„Jedným z opatrení, ktoré nestojí nič a je ihneď riešiteľné, je zníženie rýchlosti v danej lokalite na polovicu, ak nie viac, a to do času, kým sa definitívne odstránia technické chyby električkovej trate,“ píše Beladič.

Vzhľadom na to, že pred niekoľkými dňami sme do redakcie dostali opäť mail od Miloša Beladiča, ktorý v ňom apeluje na kompetentných, aby v tejto veci konali. Práve preto sme priniesli vyjadrenie mesta v strednej časti článku.

(rl, tasr)

Foto: Ilustr./archív Br. Kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter