Župné voľby 2017 16. september 2017

Spovedáme kandidátov na župana BSK: Natália Hanulíková


Necelé dva mesiace ostávajú do volieb, v ktorých si zvolíme nové krajské zastupiteľstvá a nových županov. V sobotu 4. novembra udelíme novým tváram mandát na ďalšie 4 roky. Ako budú tie roky vyzerať a kam sa počas tohto obdobia môže kraj posunúť alebo naopak padnúť, máme do značnej miery vo vlastných rukách.  A to platí dvojnásobne pri nízkej účasti okolo 20 %, ktorá je pri župných voľbách  úplne bežná.

 Oficiálne svoju kandidatúru podalo do stanoveného termínu 18 mien: Rastislav  Blaško, Jozef Danko, Juraj Droba, Pavol Frešo, Milan Ftáčnik, Natália Hanulíková, Ľubomír Huďo, Martin Jakubec, Ľubomír Kolárik, Daniel Krajcer, Rudolf Kusý, Marián Leinerovič, Milan Lopašovský, Ján Mrva, Lukáš Parízek, Jalal Suleiman, Andrej Trnovec, Jozef Uhler.

 Úvodné predstavenie kandidátov - 6 otázok a odpovedí

Nás v prvom kole predstavovania kandidátov zaujímalo, kto sa uchádza o priazeň takmer 600-tisíc voličov v Bratislavskom samosprávnom kraji. Všetkým sme položili 6 rovnakých otázok.

          DNES PREDSTAVUJEME - Natália Hanulíková

 

1. Kedy a čo definitívne rozhodlo, že zabojujete o županskú stoličku?

Dlhodobo sa aktívne angažujem v meste i celom kraji. Zaujímajú ma problémy ľudí, ktorí tu žijú a pracujú. Úprimne však musím povedať, že definitívnym zlomom pre moju kandidatúru bolo, keď som zistila, že sa v Bratislavskom kraji do poslednej chvíle nenašla jedna žena, ktorá by odhodlane išla konkurovať všetkým tým mužským kandidátom. Keďže už v parlamentných voľbách bola našou programovou prioritou rodová rovnosť, rozhodla som sa, že tak trochu rebelsky naruším tento čisto mužský súboj. Našu krajinu považujem za modernú demokratickú spoločnosť a preto je pre mňa nepochopiteľný fakt, že v histórií žúp ešte na jej čele nikdy nestála žena. Je na čase to zmeniť! 

 2. V čom sa podľa Vás najviac odlišujete od ostatných kandidátov?

V prvom rade som jediná žena. Iba žena, ktorá rozumie problémom riadenia rodiny, bude bližšie k pochopeniu problémov s riadením krajiny. V zmysle tohto hesla Margater Thatcherovej si myslím, že žena v politike je prínosom.

Odlišujem sa i tým, že nemám za sebou obrovský marketingový tím, tím PR manažérov, copywriterov, webmasterov a teda ani nikoho, kto to všetko financuje. Mám okolo seba iba ľudí, ktorí majú rovnakú víziu lepšieho a zelenšieho kraja.

 3. Je ťažké predpokladať, aké bude zloženie zastupiteľstva, no na príklade magistrátu vidíme, že "vojna" medzi primátorom a poslancami je unavujúca, deštruktívna a už až tragikomická. 

 Máte recept, ako prípadne na to?

Som typ človeka, ktorý vychádza snáď s každým. Nikdy nedelím ľudí na základe toho odkiaľ prišli, aký je ich spoločenský status, vierovyznanie či politická príslušnosť. Túto svoju vlastnosť by som určite preniesla aj do zastupiteľstva. Ak niekto príde s dobrým nápadom, zaujímavým riešením, ktoré by bolo pre kraj prínosom, nikdy by som sa nezaujímala o to, za ktorý klub kope. Či sú nápady modré, červené alebo zelené, mali by byť hlavne vo verejnom záujme. 

4. Váš základný argument, prečo majú samosprávne kraje zmysel? 

Samosprávne kraje majú množstvo kompetencií, ktorých správne riešenie môže robiť kraje lepšími. Dovolím si však tvrdiť, že žiaľ množstvo ľudí nevie, na čo nám inštitút samosprávnych krajov je. A pri tom dobré fungovanie stredných škôl, zdravotných stredísk a sociálnych služieb sú pre každodenný život nás - obyvateľov nesmierne dôležité. Župa by však pri riešení týchto problémov a hlavne riešení dopravnej situácie v Bratislavskom kraji mala nadviazať užšiu spoluprácu so štátom i samotným mestom. Kým železničnú dopravu riadi štát cez Ministerstvo dopravy, prímestskú autobusovú dopravu majú na starosti samosprávne kraje a mestskú hromadnú dopravu mesto. Každý si tak hrabe na vlastnom piesočku a doplácajú na to zase iba ľudia. 

5. Sú kompetencie župy, ktoré by ste boli ochotný prenechať mestu a obciam, a naopak, myslíte si, že by malo zmysel niečo pribrať pod strechu samosprávneho kraja?

Osobne si myslím, že by bolo logickejšie, keby stredné školy spravovali mestské časti. Keďže sú ich kompetenciou už materské a základné školy, majú obecné a miestne úrady k školstvu akosi bližšie. Dokážu tak lepšie odhadnúť konkrétne potreby, ktoré študenti a vedenie škôl majú. Respektíve lepšie prepojiť základné vzdelávanie s tým stredným a odborným. Okrem toho, mestské časti dokážu efektívnejšie prispôsobiť charakter okolia mimo areálu školy – vytvoriť pri škole park, osadiť lavičky, zabezpečiť, aby v blízkosti nebola herňa či krčma.

Naopak si myslím, že delenie správy ciest medzi obce, mestské časti, okresné mestá, hlavné mesto a samosprávne kraje prinášajú často zmätky a ich riadenie z jedného miesta – napríklad župy, by bolo efektívnejšie a prehľadnejšie. 

6. Skúste pár slovami predstaviť slogan Vašej kampane, aké zrozumiteľné a jednoduché posolstvo chcete, aby si ľudia s Vami spájali.

Žena = skutočná zmena. 

Hlasovať, komu by ste dali vo voľbách hlas, môžete aj v našej opätovne otvorenej ankete na hlavnej stránke www.bakurier.sk

(red,  archív BK)

1 komentár
ODPOVEDAŤ johan | 18. 9. 2017, 09:44

Zaujímalo by ma odkiaľ berú všetci tí kandidáti presvedčenie, že práve oni sú, predurčení byť dobrým županom. Dobre, myslia si to. Ale, byť ženou, prípadne myslieť si, že som lepší ako ostatní, je trochu málo. Málo najmä napr. u kandidáta, ktorý presedel pri sladkom ničnerobení ( kto nič nerobí nič nepokazí ) celé funkčné obdobie primátora, príp. u kandidáta, ktorý pochoval vlastnú stranu a celé funkčné obdobie župana prespal. Takže z čoho vyberať ? Kto vie nech odpovie.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter