Župné voľby 2017 13. september 2017

Spovedáme kandidátov na župana BSK: Juraj Droba


Necelé dva mesiace ostávajú do volieb, v ktorých si zvolíme nové krajské zastupiteľstvá a nových županov. V sobotu 4. novembra udelíme novým tváram mandát na ďalšie 4 roky. Ako budú tie roky vyzerať a kam sa počas tohto obdobia môže kraj posunúť alebo naopak padnúť, máme do značnej miery vo vlastných rukách.  A to platí dvojnásobne pri nízkej účasti okolo 20 %, ktorá je pri župných voľbách  úplne bežná.

Oficiálne svoju kandidatúru podalo do stanoveného termínu 18 mien: Rastislav  Blaško, Jozef Danko, Juraj Droba, Pavol Frešo, Milan Ftáčnik, Natália Hanulíková, Ľubomír Huďo, Martin Jakubec, Ľubomír Kolárik, Daniel Krajcer, Rudolf Kusý, Marián Leinerovič, Milan Lopašovský, Ján Mrva, Lukáš Parízek, Jalal Suleiman, Andrej Trnovec, Jozef Uhler.

 Úvodné predstavenie kandidátov - 6 otázok a odpovedí

Nás v prvom kole predstavovania kandidátov zaujímalo, kto sa uchádza o priazeň takmer 600-tisíc voličov v Bratislavskom samosprávnom kraji. Všetkým sme položili 6 rovnakých otázok.

          DNES PREDSTAVUJEME - Juraj Droba

          

1. Kedy a čo definitívne rozhodlo, že zabojujete o županskú stoličku?

Som rodený Bratislavčan. Vyrastal som v Ružinove na Pošni – klasickom panelákovom sídlisku, neskôr som sa presťahoval do Starého Mesta. Mama pochádza z Ivanky pri Dunaji, kde som strávil každé prázdniny. K mestu aj k jeho okoliu tak mám veľmi silný vzťah, dokonca som už ako 18-ročný robil turistického sprievodcu pre zahraničných návštevníkov Bratislavy.

Ale keď sa pozerám okolo seba, vôbec necítim, že sme jedna z najbohatších oblastí Európskej únie. Lenže ja chcem, aby bol Bratislavský kraj moderným regiónom s nulovou korupciou, vysokou životnou úrovňou aj kvalitou života, dostupnou dopravou, priateľskými inštitúciami, čistým vzduchom, vodou aj krásnou prírodou okolo.

Bratislavská župa ale v ničom nevyniká. Ani v transparentnosti, ani v hospodárnosti, ani komunikácii s občanmi. Chýba jej moderná vízia aj odvaha realizovať veľké projekty. To všetko by som chcel zmeniť, určite máme na viac.

 2. V čom sa podľa Vás najviac odlišujete od ostatných kandidátov?

V prvom rade mám na rozdiel od ostatných kandidátov bohaté manažérske skúsenosti v súkromnom sektore, zároveň už tretie volebné obdobie pracujem ako poslanec NR SR.

Žiaden z kandidátov v Bratislave sa navyše nemôže pochváliť tým, že má za sebou podporu silnej strany, ako mám ja, a už vôbec nie podporou širokej demokratickej koalície.

Nemám žiadnych sponzorov a keď nastúpim do úradu, nebudem nič dlhovať žiadnemu oligarchovi. Budem fungovať s úplne čistým štítom a nezávisle, čo sa nedá povedať o niektorých proti kandidátoch.

 3. Je ťažké predpokladať, aké bude zloženie zastupiteľstva, no na príklade magistrátu vidíme, že "vojna" medzi primátorom a poslancami je unavujúca, deštruktívna a už až tragikomická. 

Máte recept, ako prípadne na to?

Som veľmi rád, že spolu so mnou ide do volieb aj šesťčlenná koalícia strán SaS, OĽANO, Nova, Strana maďarskej komunity, OKS a Zmena zdola Jána Budaja. Tie sa dohodli na spoločnej 50-člennej kandidátke poslancov do krajského zastupiteľstva a verím, že v čo najväčšej miere uspejú.

Chceme vytrhnúť túto krajinu z rúk korupčníkov a podvodníkov, a vrátiť ju ľuďom. Chceme, aby ju na všetkých úrovniach spravovali zodpovední a čestní odborníci, aby sme sa už nemuseli pozerať, ako nám eurofondy pretekajú do vrecák pofidérnych firiem, ako nefunguje doprava alebo nie je postarané o našich rodičov. Na to všetko máme nárok.

A Bratislava bude prvá, v ktorej to aj dokážeme.

4. a 5. Váš základný argument, prečo majú samosprávne kraje zmysel? Sú kompetencie župy, ktoré by ste boli ochotný prenechať mestu a obciam, a naopak, myslíte si, že by malo zmysel niečo pribrať pod strechu samosprávneho kraja?

Systém VÚC sa počas doterajších rokov neuchytil, ľudia jednoducho tieto voľby viac-menej ignorujú. Aj SaS považuje tento systém za nevyhovujúci. Samotné VÚC by sme najradšej zrušili a ich kompetencie rozdelili medzi štát a obce. Vôbec by mi nevadilo, keby som bol tým posledným, ktorý na župe zhasne.

6. Skúste pár slovami predstaviť slogan Vašej kampane, aké zrozumiteľné a jednoduché posolstvo chcete, aby si ľudia s Vami spájali.

„ Máte nárok na viac.“Pre tých, ktorí by chceli vidieť kandidáta aj v mierne netradičnom prevedení, sme našli na sociálnej sieti toto video.

Hlasovať, komu by ste dali vo voľbách hlas, môžete aj v našej opätovne otvorenej ankete na hlavnej stránke www.bakurier.sk

 

(red, zdroj: youtube, foto archív BK a TASR)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter