Župné voľby 2017 15. september 2017

Spovedáme kandidátov na predsedu BSK: Milan Ftáčnik


Necelé dva mesiace ostávajú do volieb, v ktorých si zvolíme nové krajské zastupiteľstvá a nových županov. V sobotu 4. novembra udelíme novým tváram mandát na ďalšie 4 roky. Ako budú tie roky vyzerať a kam sa počas tohto obdobia môže kraj posunúť alebo naopak padnúť, máme do značnej miery vo vlastných rukách.  A to platí dvojnásobne pri nízkej účasti okolo 20 %, ktorá je pri župných voľbách  úplne bežná.

 Oficiálne svoju kandidatúru podalo do stanoveného termínu 18 mien: Rastislav  Blaško, Jozef Danko, Juraj Droba, Pavol Frešo, Milan Ftáčnik, Natália Hanulíková, Ľubomír Huďo, Martin Jakubec, Ľubomír Kolárik, Daniel Krajcer, Rudolf Kusý, Marián Leinerovič, Milan Lopašovský, Ján Mrva, Lukáš Parízek, Jalal Suleiman, Andrej Trnovec, Jozef Uhler.

 Úvodné predstavenie kandidátov - 6 otázok a odpovedí

Nás v prvom kole predstavovania kandidátov zaujímalo, kto sa uchádza o priazeň takmer 600-tisíc voličov v Bratislavskom samosprávnom kraji. Všetkým sme položili 6 rovnakých otázok.

            DNES PREDSTAVUJEME - Milan Ftáčnik

1. Kedy a čo definitívne rozhodlo, že zabojujete o županskú stoličku?

Dlhšie som zvažoval ako viem najlepšie pomôcť Bratislave. Okrem ľudí, ktorí v nej žijú, do nej denne dochádza 120-150 tisíc ľudí z bližšieho i vzdialenejšieho okolia a ovplyvňujú život mesta. Uvedomil som si, že vzťah Bratislavy s jej zázemím je rovnako dôležitý, ako to, čo sa deje v meste samotnom a nikto ho poriadne nerieši. Tak som si povedal, že mám dostatok skúseností na to, aby som to zmenil a rozhodol som sa kandidovať na župana. 

 2. V čom sa podľa Vás najviac odlišujete od ostatných kandidátov?

V tom, že veľmi dobre poznám fungovanie Bratislavy, ale aj celého kraja. Mám konkrétne skúsenosti z výkonu funkcie starostu Petržalky, primátora Bratislavy a 8 rokov som pôsobil aj ako poslanec krajského zastupiteľstva. Mám za sebou aj výsledky, ktoré sa mi podarilo dosiahnuť napriek obrovskej zadlženosti mesta. Dali sme ho finančne do poriadku, znížili sme dlhy a súčasne sa mi podarilo do mesta získať 300 mil. eur z európskych fondov. Ľudia ich vidia v rekonštruovanom Starom moste, v nových električkách a nových trolejbusoch. A za môjho pôsobenia sa Bratislava stala 4. najtransparentnejším mestom na Slovensku ako ochrana proti korupcii. Ja sa do funkcie župana nejdem učiť, ľudia ma poznajú a vedia, že sa na mňa môžu spoľahnúť. 

 3. Je ťažké predpokladať, aké bude zloženie zastupiteľstva, no na príklade magistrátu vidíme, že "vojna" medzi primátorom a poslancami je unavujúca, deštruktívna a už až tragikomická. 
Máte recept, ako prípadne na to?

Zažil som to už dvakrát a vždy som ten recept našiel. V Petržalke som mal zastupiteľstvo, v ktorom som mal iba jednu poslankyňu. A predsa sme našli spoločnú reč a dosiahli sme tiež konkrétne výsledky. Na meste to bolo zložitejšie, tam sa cesta ku koalícii vedenej poslancom Ivom Nesrovnalom hľadala ťažšie, ale fungovalo to. Spolieham sa na to, že poslanci, ktorí budú zvolení, nejdú bojovať so zvoleným županom, ale budú chcieť niečo urobiť pre ľudí zo svojho volebného obvodu a pre celý kraj. Na tejto báze sa určite dohodneme. 

4. Váš základný argument, prečo majú samosprávne kraje zmysel? 

Keby neboli kraje, nemal by kto riešiť problémy, ktoré presahujú hranice mesta alebo obce. Dôležitou kompetenciou kraja je doprava, kde je úlohou kraja ponúknuť ľuďom alternatívu voči autám vo forme dobre fungujúcej integrovanej verejnej dopravy. Za tým si predstavte časovo nadväzujúce spoje vlakovej, prímestskej autobusovej a mestskej hromadnej dopravy, aj keď sa to zatiaľ nedarí. Ďalej kraj zodpovedá za stredné školy, ktoré majú širšiu pôsobnosť, rovnako za sociálne zariadenia pre tých najviac sociálne odkázaných. Dôležitá je úloha kraja vo vytváraní podmienok pre zdravotnú starostlivosť. To všetko sú dôvody, pre ktoré záleží na tom, kto bude stáť na čele kraja. 

5. Sú kompetencie župy, ktoré by ste boli ochotný prenechať mestu a obciam, a naopak, myslíte si, že by malo zmysel niečo pribrať pod strechu samosprávneho kraja?

Bratislavský kraj je osobitý v tom, že 70 % jeho obyvateľov žije v Bratislave. Preto mám vo svojom programe myšlienku o tzv. Veľkej Bratislave, čo znamená lepšie prepojenie medzi mestom a jeho zázemím. Keďže v Bratislave máme aj samosprávu na úrovni mestských častí, samozrejme mesta a ešte aj kraja, otázka znie, ako lepšie usporiadať tieto samosprávne orgány, aby to celé lepšie a efektívnejšie fungovalo pre občanov mesta a kraja. Mám o tom svoju predstavu a verím, že sa mi ju podarí zrealizovať.  

6. Skúste pár slovami predstaviť slogan Vašej kampane, aké zrozumiteľné a jednoduché posolstvo chcete, aby si ľudia s Vami spájali.

„Spoľahlivá voľba pre lepší život v kraji.“ 



Pre tých, ktorí by chceli vidieť kandidáta aj v mierne netradičnom prevedení, sme našli na sociálnej sieti toto video.

Hlasovať, komu by ste dali vo voľbách hlas, môžete aj v našej opätovne otvorenej ankete na hlavnej stránke www.bakurier.sk

 

(red, zdroj: youtube, foto archív BK a MF)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter