Župné voľby 2017 18. september 2017

Spovedáme kandidátov na predsedu BSK: Ľubomír Huďo


Necelé dva mesiace ostávajú do volieb, v ktorých si zvolíme nové krajské zastupiteľstvá a nových županov. V sobotu 4. novembra udelíme novým tváram mandát na ďalšie 4 roky. Ako budú tie roky vyzerať a kam sa počas tohto obdobia môže kraj posunúť alebo naopak padnúť, máme do značnej miery vo vlastných rukách.  A to platí dvojnásobne pri nízkej účasti okolo 20 %, ktorá je pri župných voľbách  úplne bežná.

 Oficiálne svoju kandidatúru podalo do stanoveného termínu 18 mien: Rastislav  Blaško, Jozef Danko, Juraj Droba, Pavol Frešo, Milan Ftáčnik, Natália Hanulíková, Ľubomír Huďo, Martin Jakubec, Ľubomír Kolárik, Daniel Krajcer, Rudolf Kusý, Marián Leinerovič, Milan Lopašovský, Ján Mrva, Lukáš Parízek, Jalal Suleiman, Andrej Trnovec, Jozef Uhler.

 Úvodné predstavenie kandidátov - 6 otázok a odpovedí

Nás v prvom kole predstavovania kandidátov zaujímalo, kto sa uchádza o priazeň takmer 600-tisíc voličov v Bratislavskom samosprávnom kraji. Všetkým sme položili 6 rovnakých otázok.

             DNES PREDSTAVUJEME - Ľubomír Huďo

1. Kedy a čo definitívne rozhodlo, že zabojujete o županskú stoličku?

Rozhodli o tom reakcie poslucháčov alternatívneho rádia Infovojna.sk na spoločenskú situáciu a nevyhnutné zmeny súčasného politického systému. Zovšeobecnené tvrdenie, že do politiky idú len špinavci a bezcharakterní ľudia, umožňuje práve takýmto politikom rozhodovať o kvalite nášho života. Necháme im tento priestor dobrovoľne a budeme sa len pasívne prizerať? Keďže vo vysielaní rádia vyzývam verejnosť, aby bola aktívna a nezostávala len v polohe slovnej kritiky spoločenských pomerov, odhodlal som sa aktívne vstúpiť do správy vecí verejných a pokúsiť sa meniť systém v praxi ‒ na úrovni najbližšej ku každodennému životu ľudí. Nikdy nebolo mojím cieľom dostať sa na výhodný spoločenský post a ťažiť z neho, no chcem svoje výzvy podporiť činmi, inak budú za mňa a ostatných ľudí rozhodovať vypočítavé figúrky, ktoré slúžia rôznym pochybným záujmom. 

 2. V čom sa podľa Vás najviac odlišujete od ostatných kandidátov?

Teraz sa takmer každý kandidát, okrem evidentne straníckych postavičiek, oháňa tým, že nemá za sebou oligarchov, finančné skupiny či stranícke aparáty a tímy poradcov, expertov na reklamné kampane a znalcov každej problematiky. Už niekoľko rokov pôsobím na alternatívnej mediálnej scéne a stále som terčom oficiálnej tzv. štandardnej mediálno-politickej scény. V mojom prípade nejde o tradičnú predvolebnú kampaň sľubov, veľkolepých vízií a okázalej sebareprezentácie so štedrým finančným pozadím straníckych centrál, dobrodincov a rôznych záujmových skupín. S podporou odhodlaných idealistov ponúkam zmenu od politikárčenia k službe vo verejnom záujme.

 3. Je ťažké predpokladať, aké bude zloženie zastupiteľstva, no na príklade magistrátu vidíme, že "vojna" medzi primátorom a poslancami je unavujúca, deštruktívna a už až tragikomická. 

 Máte recept, ako prípadne na to?

Voliči rozhodnú o zložení zastupiteľstva, takže tam nie je na výber – buď tam budú konfrontačné tipy komunálnych politikov so svojím obmedzeným vnímaním čisto partikulárnych záujmov, teda poplatní pravicovo-ľavicovému chápaniu reality, alebo dôstojní a schopní zástupcovia verejnosti motivovaní v prvom rade nápravou doterajších zlyhaní a zlých rozhodnutí. Takzvanú vojnu s poslancami nemožno vylúčiť alebo úplne eliminovať, to by tam museli sedieť zástupcovia jednej jedinej strany. Ak v diskusii nezaberie rozumná argumentácia, tak potom je na rade informovanie a motivovanie verejnosti, aby vyvinula tlak na svojich zástupcov, ktorých si zvolila, aby zastupovali jej záujmy. 

4. Váš základný argument, prečo majú samosprávne kraje zmysel? 

Názory, že VÚC sú trafiky a priestor na prežívanie politikov kategórie B a C, sú spôsobené práve tým, čo predvádzajú predstavitelia tradičných strán a ich zástupcovia na tomto stupni samosprávy. VÚC má opodstatnenie v zmysle decentralizácie, aby obyvatelia rôznych regiónov Slovenska neboli odkázaní len na rozhodnutia vlády v hlavnom meste a nepovažovali za zbytočné akékoľvek úsilie v rámci svojho bezprostredného okolia, v ktorom žijú. Kraj dokáže svoju životaschopnosť práve riešením výziev v rámci svojich maximálnych kompetencií. To chce aj odhodlanie obyvateľov, keďže účasť na voľbách do VÚC je na úrovni 11 až 12 percent, a presne tak je to aj vo voľbách do Európskeho parlamentu. 

5. Sú kompetencie župy, ktoré by ste boli ochotný prenechať mestu a obciam, a naopak, myslíte si, že by malo zmysel niečo pribrať pod strechu samosprávneho kraja?

Návrhy na akýkoľvek presun kompetencií, či už v oblasti dopravy, zdravotníctva, kultúry alebo turistického ruchu, nemôžu byť v rovine planého teoretizovania. Konkrétnu podobu musí určiť, po kvalifikovaných konzultáciách, účinná dohoda starostov obcí a primátorov miest s vedením VÚC o čo najefektívnejšom fungovaní samosprávy v rámci celého kraja, bez vzájomných treníc medzi jednotlivými stupňami samosprávy a jednotlivými okresmi navzájom.  

6. Skúste pár slovami predstaviť slogan Vašej kampane, aké zrozumiteľné a jednoduché posolstvo chcete, aby si ľudia s Vami spájali.

„Nezištná služba verejnosti.“



Pre tých, ktorí by chceli vidieť kandidáta aj v mierne netradičnom prevedení, sme našli na sociálnej sieti toto video.

Hlasovať, komu by ste dali vo voľbách hlas, môžete aj v našej opätovne otvorenej ankete na hlavnej stránke www.bakurier.sk

 

(red, foto LH)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter