Aktuálne dianie 19. august 2023

Zomrel legendárny slovenský hudobník Vašo Patejdl


V noci 19. augusta zomrel hudobník Vašo Patejdl. Informáciu potvrdila skupina Elán na sociálnej sieti tesne predpoludním.

"S nekonečnou bolesťou a prázdnotou v našich srdciach vám oznamujeme, že v sobotu 19. augusta 2023 v nočných hodinách nás po krátkej a ťažkej chorobe navždy opustil mimoriadny a vzácny človek, náš celoživotný priateľ, výnimočný a geniálny hudobník a hudobný skladateľ megahitov svetovej úrovne, pán Vašo Patejdl," napísala skupina.

Patejdl bol skladateľ, aranžér, spevák a hráč na klávesové nástroje. Bol jedným zo zakladateľov skupiny Elán, nahral s ňou prvé štyri albumy. Za svoju umeleckú tvorbu získal viacero ocenení.

Ocenenia
  • 1985 – Strieborná lýra za pieseň „Chlapčenský úsmev“ na festivale Bratislavská lýra
  • 1987 – Zlatá lýra za pieseň „Umenie žiť“ na festivale Bratislavská lýra
  • 1989 – Cena novinárov za pieseň „Muzikantské byty“ (dueto s Beátou Dubasovou) na festivale Bratislavská lýra
  • 1991 – tretie miesto za pieseň „Afrika je v nás“ na Medzinárodnom festivale piesní vo Viña del Mar v Čile

Patejdl sa narodil v Karlových Varoch 10. októbra 1954. Mal päť rokov, keď sa rodina Patejdlovcov presťahovala do Bratislavy. Keď sa mu prvá kapela rozpadla, oslovil Joža Ráža, s ktorým spolu chodili na klavír. 

Zložil kultové piesne

Patejdl sa následne stal jednou z vedúcich osobností skupiny Elán, nahral s ňou prvé štyri albumy - Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3 a Hodina slovenčiny. Na konci roku 1984 z Elánu odišiel. V roku 1985 získal striebornú Bratislavskú lýru za pesničku Chlapčenský úsmev. Zložil hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu. V roku 1986 vydal prvý sólový album Chlapčenský úsmev. Rok nato získal zlatú lýru za pesničku Umenie žiť, vydal druhý album Lov na city. V roku 1989 vydal tretí album Mon amour.

Zložil viacero piesní pre iných interpretov. Autorsky, hudobne aj spevácky sa podieľal na tvorbe viacerých slovenských i zahraničných interpretov (napr. Beáta Dubasová, Marika Gombitová, Richard Muller).  V roku 2014 vydal Karel Gott album S pomocí přátel. Pesničku s názvom Chci tě mu zložili Vašo Patejdl s textárom Ľubošom Zemanom. 

Úspešný bol ako autor na muzikálovom poli. Čitatelia si spomenú napríklad na slovenský muzikál s jeho autorskými pesničkami Fontána pre Zuzanu, či muzikál Ôsmy svetadiel. Patejdl zložil hudbu aj k muzikálu Tisícročná včela.

Skupina Elán v rámci podujatia Elán 70 plánovala na budúci rok dva koncerty - v Prahe a v Bratislave. 

Dôvodom jednorazového návratu v roku 2024 mala byť oslava 70. narodenín Ráža a Patejdla.

O mieste a čase poslednej rozlúčky bude skupina verejnosť informovať.

Zdroj: TASR, sme.sk

Foto: Facebok - elan

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter