Aktuálne dianie 28. máj 2018

Žilinský primátor navrhne zníženie mestských daní a poplatkov. Čo na to bratislavský primátor?


(ŽILINA, BRATISLAVA, tasr, red) - Primátor Žiliny Igor Choma chce na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) predložiť návrh na úpravu sadzieb mestských daní a poplatkov, čo podľa neho umožňuje dobrá kondícia mestských financií.

„Z vlastnej iniciatívy budem predkladať návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré upravuje výšku sadzieb za mestské dane. Ak poslanci podporia tento návrh, zníženie poplatkov pocítia Žilinčania už v nasledujúcom kalendárnom roku,“ vysvetlil Choma.

Vzhľadom na to, že primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, sa o Bratislave zvykne vyjadrovať, že je v dobrej finančnej kondícii, pýtame sa ho, či nebude nasledovať príklad svojho žilinského kolegu.

Bratislava je v najlepšej finančnej kondícii za posledných desať rokov, má najvyššie príjmy de najnižšie zadlženie. Vyhlásil to v stredu primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal s tým, že sa taktiež historicky najviac plnia priority mesta i mestských poslancov,“ vyhlásil bratislavský primátor začiatkom decembra minulého roka.

Napriek tomu presadzuje, spolu s niektorými ďalšími poslancami, spoplatnené parkovanie bez adekvátnych protislužieb.

V roku 2016 napríklad odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci zvýšenie daní z nehnuteľností. Od roku 2017 sa potom pre obyvateľov Bratislavy zdvihli dane za byty a domy o 30 percent a štát si za vládne budovy priplatil o 50 percent.

V praxi zvýšenie znamenalo, že z pôvodných 27 eur za byt s rozlohou 70 štvorcových metrov, je polatok 35 eur. Je to o 66 centov mesačne viac ako dovtedy. A je to viac, ako platia ročne obyvatelia Prahy či Brna. (leto 2016)

Primátor Žiliny Igor Choma tvrdí, že po prípadnom schválení návrhu mestským zastupiteľstvom by došlo k výraznejšiemu zníženiu dane za psa. „V tomto prípade je žilinská radnica dokonca pripravená pre fyzické osoby túto daň zrušiť celkom.

Čiastočne sa upraví aj daň z nehnuteľností a daň za komunálny odpad pre fyzické osoby,“ uviedla hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Zmena v poplatkoch za komunálny odpad by mohla priniesť pre štvorčlennú rodinu v Žiline ročne úsporu približne deväť eur. „Pri poplatku za komunálny odpad sa bude rozlišovať sadzba poplatku pre množstevný zber, kde je pripravovaná tzv. litrová sadzba de zvýhodnená sadzba pre zbernú nádobu s vyššou kapacitou objemu.

Momentálne je stanovená jedna sadzba, de to 0,024 eura za liter,“ priblížil vedúci ekonomického odboru Mestského úradu v Žiline Karol Krutek.

Primátor plánuje predložiť aj materiál o bezplatnej MHD pre poslednú skupinu obyvateľov Žiliny, ktorá doteraz tento benefit nemohla využívať.

Zadarmo by tak mohli cestovať všetci obyvatelia s trvalým pobytom v Žiline a bez podlžností voči mestu. „Ak budú mať zaplatené dane z nehnuteľností, za psa a poplatky za odpad, môžu sa voziť mestskou hromadnou dopravou zadarmo.

Ostatní si budú musieť platiť. Pre mesto je dôležité, že sa nám zvýši počet ľudí s trvalým pobytom v Žiline, čo bude mať dopad na podielové dane, ktoré prichádzajú zo štátu a budeme ľudí motivovať k plateniu miestnych daní,“ zdôraznil primátor Žiliny.

Bratislavská samospráva spravuje na základe štatútu hlavného mesta:

Daň z nehnuteľností, daň za ubytovanie, daň za užívanie verejného priestranstva, ktoré je vo vlastníctve a v správe hlavného mesta (komunikácie I. a II. triedy, prejazdné úseky ciest I. až III. triedy), poplatky za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, hazardné hry

Mestské časti spravujú dane:

Daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, ktoré je v správe mestskej časti (komunikácie III. a IV. triedy), daň za predajné automaty, daň za nevýherné hracie prístroje, daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta.

(rl, tasr, hmb)

Ilustr. Foto: Archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter