Aktuálne dianie 6. júl 2021

Zážitková gastronómia s nádychom minulých storočí


V minulom čísle sme predstavili historickú cukráreň Konditorei Kormuth na Sedlárskej ulici, kde ponúkajú oproti väčšine podnikov aj niečo naviac. O kvalite zákuskov a zmrzliny sme si povedali v júnovom čísle, dnes si predstavíme interiér tejto unikátnej prevádzky.

Na úvod trošku z histórie budovy...

Tento stredoveký dom sa prvýkrát spomína v roku 1442 (15. storočie) v súvislosti s jeho majiteľom Nikolasom Harrarom, ktorý bol vinohradníkom. Začiatkom 17. storočia získal tento objekt patricijský rod Pirglerovcov. Objekt viackrát zmenil majiteľa (dedením, predaním, ...). Zaujímavý je však údaj z r. 1729, keď časť domu kúpil mestský inžinier Samuel Mikovíny, ktorý bol neskôr dvorný kartograf v službách Márie Terézie. Zakreslil aj zaujímavé veduty (pohľad na mesto) Bratislavy z r. 1735 (originál sa nachádza v galérii mesta Bratislava). Je na nich zobrazená Bratislava z rovnakého obdobia z južnej aj zo severnej strany. Dom má gotický základ (14. storočie) s renesančnými klenbami v pivnici (16. - 17. storočie).

Posledných sto rokov sa v tomto objekte nachádza cukráreň (nemecky konditorei, maďarsky cukraszda). Aj samotná cukráreň viackrát zmenila majiteľa. Cukrárenskú tradíciu tu začal známy bratislavský cukrár August Sturtzer. Starí Bratislavčania ju poznali ako cukráreň "u Sturtzera". Potom približne 50 rokov tu bola "socialistická" (štátna) cukráreň. Po poslednej rekonštrukcii 2003 - 2015 (súčasným majiteľom) bola priestoru vrátená jeho pôvodná historická podoba, kde sa ukázali v plnej kráse pôvodné renesančné klenby a lunety.

Interiér je zariadený starožitným, historickým nábytkom z konca 19. storočia (1880 - 1890) v neorenesančnom slohu, ktorý bol prispôsobený  na tieto priestory. Teda všetky stoly, stoličky, vitríny, vešiaky, pulty, zápultie aj obklady stien a portály, sú starý historický mobiliár.

Výzdobu jednotlivých miestností Vám priblížime v najbližších číslach.

 

(sk)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter