Aktuálne dianie 12. júl 2017

Zatvorené obchody počas sviatku vyhnali za hranice tisíce Bratislavčanov


Napriek tomu, že Slovensko bolo na štátny sviatok 5.júla bez otvorených obchodov, Slováci si do nich cestu našli. Najmä tí, bývajúci pri hraniciach. A to, že Bratislava disponuje silným nákupným potenciálom, zistili hlavne susedné obce a mestečká v Rakúsku. V okolí hraničných priechodov sa tvorili kolóny, ako po roku 1990 po otvorení hraníc so západom.

 Napriek tomu, že na Slovensku už platí zákon, podľa ktorého sú počas štátnych sviatkov obchody zatvorené, státisíce ľudí, ktorí žijú neďaleko hraníc (Slovensko má hranicu s Českou republikou, Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom a Rakúskom), si pokojne mohli vyjsť na nákupy. A Bratislava je toho dôkazom - zápchy na cestách do Kittsee, či Hainburgu boli pre mnohých Rakúšanov nepríjemným prekvapením práve 5. júla.

 Podobná situácia bola podľa našich informácií aj v okolí Komárna a asi aj v ďalších, najmä pohraničných lokalitách Slovenska. Je pravdou, že aj v uplynulých rokoch hľadali Slováci počas nášho sviatku cestu do obchodných centier, napríklad Parndorfu - využijúc voľný deň na nákupy.  Ale je aj pravdou, že zatvorenie obchodov na Slovensku, túto pre niektorých „nezmyselnú turistiku“, tento fakt ešte viac podporil.

 Mnohí v súvislosti so zatvorením obchodov počas sviatkov argumentujú, že nejde o dobré rozhodnutie, pretože Slováci pôjdu nakupovať aj tak a budú nechávať peniaze v zahraničí, čím prichádza náš slovenský maloobchod o peniaze. Veď priznajme, že model, aký parlament schválil, nemožno nazvať inak ako falošná ochrana pracujúcich. Všetci predavači napríklad na čerpacích staniciach, čašníci, kuchári, cukrári, hoteloví zamestnanci, či predavači suvenírov nárok na oddych nemali. Dalo by sa povedať, že sme si dali dva vlastné góly: 1. prichádzame o nemalé dane, ktoré tým pádom ostávajú v zahraničí, 2. deformovali sme trh práce a trhové prostredie metódami, aké poznáme spred roku 1989...

 Nezmyselné paradoxy v uliciach Bratislavy

 Za všetko vraví pohľad na jedno zaplnené bratislavské námestie v centre, kde ľudia iba krútili hlavou, keď vedľa seba videli 5. júla zatvorené kvetinárstvo aj trafiku, ale otvorený obchod suvenírov. Ďalší „zjav“ sa nám naskytol v Poluse, kde sa v prázdnom centre vynímala otvorená herňa s hazardnými hrami.

 Zatvorenie všetkých obchodov 5. júla stanovuje novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna tohto roku. Zavádza neotvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa v roku. Výnimku tvoria lekárne, predajne na letiskách, prevádzky so službami, či čerpacie stanice a pod.

 Podľa nového Zákonníka práce majú byť obchody povinne zatvorené 1. januára, 6. januára, na celé Veľkonočné sviatky, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. decembra a 26. decembra.

 (bak, foto archív BK)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter