Aktuálne dianie 24. júl 2020

Vznikla petícia za parkovanie pri horárni, magistrát aj Staré Mesto sú proti


V bratislavskom Starom Meste vznikla petícia týkajúca sa nového projektu Korzo Horský park, ktorý utlmil dopravu a vytvoril jednu z najrozsiahlejších promenádnych trás. Petičiarom sa však nepozdáva zákaz parkovania na uliciach, ktoré sa stali súčasťou projektu, v petícii argumentujú poklesom návštevníkov. Navyše, mnoho skupín, ako starší občania, mamičky s kočíkom alebo ľudia s hendikepom, sa priamo k Horárni Horský park nedostanú. Petícia preto požaduje zriadenie lokálnych parkovacích miest. Magistrát aj Staré Mesto sú ale proti.

Hlavné mesto naopak zdôrazňuje, že projekt vzišiel z iniciatívy obyvateľov upozorňujúcich na časté kolízie áut a ľudí. "Situácia s autami bola pre obyvateľov tejto štvrte neúnosná," poznamenala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová s tým, že projekt bol prerokovaný so všetkými zainteresovanými stranami vrátane nadácie. Magistrát poukazuje na to, že sa podarilo vybaviť otvorenie nového parkoviska pod bývalým amfiteátrom na Búdkovej ulici. "Parkovisko je otvorené pre návštevníkov Horského parku a nachádza sa od neho len niekoľko metrov. Kto zaparkuje auto na tomto parkovisku, môže využiť spodný vstup do parku s nedávno rekonštruovanou drevenou lávkou ponad močiar," doplnila Rajčanová.

Staré Mesto, ktoré si iniciatívu osvojilo, konštatuje, že budovanie nových parkovísk v štvrtom stupni ochrany tak, ako to žiada petícia, je v rozpore so zásadami ochrany prírody, ako aj cieľmi projektu vrátane zvýšenia bezpečnosti ľudí. Poznamenáva, že projekt sa stretol s pozitívnymi ohlasmi nielen miestnych obyvateľov, ale aj návštevníkov. "Ochrana ovzdušia a zelene je prioritou Starého Mesta. Preto plne podporujeme aj realizujeme projekty regulácie individuálnej dopravy. V prípade zóny Korzo Horský park je odstránenie možnosti parkovať v zelenom srdci Bratislavy opodstatnené," povedala starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Projektom sa rozšíril prirodzený priestor pre pohyb peších, keďže v danej zóne platí zákaz státia a rýchlosť je obmedzená na 20 kilometrov za hodinu. Staré Mesto tiež pripomína, že dostupnosť lokality sa neznížila a do Horského parku sa návštevníci dostanú mestskou hromadnou dopravou (MHD).

(red, TASR, foto BK)

1 komentár
ODPOVEDAŤ Jozef | 27. 7. 2020, 09:24

Vallo vyhana auta z Tyršovho nabrezia, s pod Kamzika, z centra mesta, z horarne pri horskom parku, ale developerom dovoli stavat ich obludne krabice po celom meste hlavne ze su bubaky. Navyse chodi s kamaratmi chlastat do Funusu, tak by mu tie auta smrdeli kedze je to hned vedla :)))

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter