Aktuálne dianie 3. december 2017

VIANOČNÉ TRHY: Cena cigánskej pečienky sa vyšplhala na 4 eurá! Je ponuka jedál a nápojov vianočná? (VIDEO)


Ceny mnohých jedál a nápojov na bratislavských trhoch z roka na rok rastú.

Jedno z najfrekventovanejších jedál, cigánska pečienka, ktorá mimochodom nemá s Vianocami asi nič spoločné, sa tento rok na trhoch vyšplhala už na 4 eurá!

Ceny na bratislavských vianočných trhoch sa pomaly ale isto blížia k cenám vo Viedni, či cenám na vianočných trhoch v neďalekom Schloss Hofe.

Problém je potom v porovnaní slovenských a rakúskych platov. Ak porovnáme rakúske vianočné trhy s našimi, tie naše sú asi viac o jedle, Rakúšania ich majú najmä o vianočných produktoch a tradícii.

Veď tradičná vianočná kapustnica sa z mestských trhov takmer vytratila, o pečení tradičných vianočných oblátok sa nechyruje.

Vystriedali ich pochutiny typu zemiakových lupienkov, či populárneho trdelníka.

Hlavné mesto by malo podľa nás dbať o to, aby sa na vianočných trhoch predávali produkty a výrobky, ktoré majú s Vianocami, či Adventom, aspoň čo-to spoločné.

Aby vianočné trhy nevyzerali ako tie bežné, počas roka. Tak, ako je tomu na rakúskych trhoch napríklad v spomínanom Schloss Hofe.

Tento rok si tam organizátori dali záležať na tom, aby ponúkané predmety a výrobky, mali aspoň nejakú súvislosť s týmto najväčším kresťanským sviatkom roka. Stačí sa ísť presvedčiť.

Gastronómia na vianočných trhoch

Cigánska pečienka sa stala žiaľ dominantným pokrmom na vianočných trhoch v Bratislave. Jej cena (4 eurá) sa vyšplhala približne na cenu jedného menučka v reštaurácii.

Na Hviezdoslavovom námestí sme ochutnali výbornú cigánsku „len“ za 3,80... Na trhoch sa už tradične predávajú lokše. Mastené sú od jedného eura, s príchuťami až do 2,50.

Tradičná štrúdľa sa dá kúpiť aj za 1,20, grilovaný oštiepok (45 g) za 2 eurá, grilovaný encián (90 g) za 3,50. Dokonca v jednom stánku sme videli porciu klobásy s prílohami za 4 eurá! Inde bola lacnejšia.

Veľká zemiaková placka sa tento rok vyšplhala niekde aj na 3 eurá! A to zemiakové placky, boli kedysi jedlom chudoby... A jedávali sa s aj kyslou kapustou.

Našli sme aj kapustnicu s chlebom za 3,50! Ponuka veľkých krajcov chleba s masťou a cibuľou, či rôznymi pomazánkami, akoby tento rok ubudla.

Našli sme ich na Františkánskom námestí. Zo sladkých pochutín nechýbajú napríklad bratislavské rožky, jablkové pité, lokše na sladko atď.

Spotrebný vianočný tovar sa na trhoch veľmi nemení. V ponuke sú rôzne vianočné ozdoby, perníky, novinkou je čokoládové „náradie“.

Na Hlavnom námestí sa dajú nájsť aj knihy, hrnce, medové ozdoby a sviečky, čiapky atď.

Alkohol na trhoch

Pokiaľ ide o výber alkoholu, tak ten je na bratislavských vianočných trhoch tradične bohatý. Predajcovia sa predháňajú v rôznych nových názvoch nápojov, či príchutiach a receptoch.

Nechýba napríklad turbo punč, ale aj silný punč pod názvami horehronský sveter a horehronský kabát, ďalej vanilkové víno, slivkové víno, tradičné varené víno, medovina, včelovina, všakovaké punče atď.

Nealko punč dostanete za 1,50, tri dcl turbo punču sme našli za 3,30... Dva dcl tradičného vareného vína stojí 1,50, deci medoviny jedno euro, teplý čaj (3 dcl) 80 centov a čaj s rumom 1,50.

K dispozícii je ďalšie množstvo alkoholických i nealko nápojov, medzi nimi aj obľúbené ríbezľové víno aj vo forme vareného.

Ako sa Vám páčia bratislavské vianočné trhy? Napíšte nám svoje dojmy a skúsenosti.

(rl)

Foto a video: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter