Aktuálne dianie 10. december 2023

Veľké zmeny na sídlisku Pokrok, mení sa parkovanie aj organizácia dopravy


Hlavné mesto spustilo regulované parkovanie pre Novomešťanov v ďalšej lokalite. Ide o časť od Račianskeho mýta po Výskumný ústav zváračský a medzi Račianskou a Pionierskou ulicou. Od 6. decembra je preto parkovanie možné len s platnou parkovacou kartou PAAS alebo po úhrade parkovného. Sídlisko Pokrok a susedné Tehelné pole spolu tvoria jednu zónu NM1. Rezidenti tak môžu parkovať pomocou rezidenčnej parkovacej karty v oboch lokalitách.

Zatiaľ vydali 900 rezidentských kariet

Rezidenti v zóne parkujú s rezidentskou parkovacou kartou PAAS, návštevníci zas po úhrade hodinovej sadzby cez pracovné dni v čase od 8.00 do 24.00. Pre nerezidentov je účtovaný poplatok 1,50 eur za hodinu.

Hlavné mesto a mestská časť  zároveň upozornili vodičov, že na niektorých uliciach v predmetnej zóne budú doznačovať parkovacie miesta a súvisiace vodorovné dopravné značenie. Ubezpečili však, že hlavné zvislé značenie osadili, preto pravidlá regulovaného parkovania v danej oblasti platia.

Novým vyznačením parkovacích miest pribudlo 76 miest pre ZŤP a 1172 parkovacích boxov pre autá. Okrem toho, celková dĺžka parkovacích pásov je cez 3300 m, čo vytvorilo miesto pre viac ako 600 áut,“ informovalo redakciu Nové Mesto. Doposiaľ bolo podľa samosprávy vydaných cez 900 rezidentských kariet.

Zmena organizácie dopravy

Zavedenie rezidentského parkovania sprevádza v Novom Meste aj výrazná zmena organizácie dopravy. Štvrť Pokrok doposiaľ fungovala ako skratka, ktorou si šoféri osobných áut skracovali cestu medzi zápchami na Pionierskej/Račianskej ulici. S cieľom zlepšiť bezpečnosť v štvrti, obmedziť hluk aj intenzitu dopravy sme uskutočnili viacero zmien v organizácii dopravy,“ uviedla samospráva. Na Kraskovej ulici sa rozšírili chodníky, automobily sú vysunuté viac do cesty a pribudli dve zúženia. V časti Pokrok sa ulice zjednosmernili.

Aj z množstva reakcií miestnych obyvateľov vyplýva, že sa ich zmeny výrazne dotkli, no nie vždy pozitívne. „Mne osobne to značne skomplikovalo život, ako rezident štvrti som si dovolila touto našou štvrťou prejsť, po ceste do práce vyložiť dieťa do školy/ škôlky a zaradiť sa následne na Pioniersku/Račiansku do práce. Týmito úpravami, musím vyjsť do zápchy, následne sa vrátiť do svojej zóny a potom zase okľukou späť na niektorú z hlavných ulíc,“ uvádza svoje skúsenosti pani Andrea. Dodáva, že pre väčšinu rodín z tejto štvrte to znamená opak ako samosprávou deklarovaný cieľ. 

 

Ďalší obyvatelia kritizovali, že diskusiu nezachytili, a teda nestihli sa k problémom vyjadriť. Zástupcovia Parkovacieho asistenta reagovali, že priestor na diskusiu bol v júni 2023. „Zmeny sa nerobili bez komunikácie s občanmi. Verejné prerokovanie POD (Projekt organizácie dopravy) bolo predstavené občanom v júni tohto roka s tým, že pripomienkovať ho bolo možné do 16.6. 2023. Na verejnom prerokovaní sa zúčastnil rekordný počet obyvateľov,“ informovali.

 

Najvýraznejšie zmeny sa podľa Nového Mesta udiali vo východnej časti sídliska Pokrok.

 

Organizácia dopravy sa mení nasledovne:

na Šuňavcovej ul. v úseku medzi Sibírskou a Pionierskou dôjde k zmene smeru jazdy,

na Legerského ul. v úseku medzi Sibírskou a Pionierskou dôjde k zmene smeru jazdy,

na Kyjevskej ul. v úseku medzi Sibírskou a Pionierskou dôjde k zjednosmerneniu smer Pionierska,

ul. Blatnícka bude zjednosmernená z Račianskej ul. na Thurzovu ul.,

na Sibírskej ul. v úseku Ursínyho/Šuňavcová sa otočí smer jazdy,

na Mikovíniho ulici sa zlegalizovalo parkovanie na chodníku. Samotná cesta má parametre jednosmernej premávky. MČ prispôsobila parkovanie podľa potrieb úžitkových vozidiel vrátane vozidiel OLO a to vyznačením výhybiek,

na Thurzovej ulici z veľkej časti z nej vznikne obytná zóna. Pri potravinách pribudne miesto pre zásobovanie a tiež bude zjednosmernená ulica pri potravinách. Od bytového domu na Ovručskej 7 bude zjednosmernená až po Kyjevskú ul.,

na Pionierskej ul. pribudne zákaz odbočenia doprava na Sibírsku a Thurzovu / Blatnícku ul.

 

Mestská časť Bratislava-Nové Mesto vyzýva obyvateľov na trpezlivosť pri zavádzaní zmien a pozorné sledovanie dopravného značenia.

 

Nové klientske centrum pre Pokrok

Koncom novembra vzniklo aj nové klientske miesto pre Pokrok. Sídli v Urban Residence. Otvorené je v pondelok, utorok a piatok. Parkovanie je možné v podzemnej garáži. Vybaviť  tu môžete registráciu v online systéme, žiadosť o parkovacie karty, získať všeobecné informácie o PAAS, reklamácie a ďalšie.            

 

bak

Foto: BANM

 

 

 

 

4 komentáre
ODPOVEDAŤ Tibor | 8. 2. 2024, 12:39

To presmerovanie ulíc v okolí Sibírskej musel navrhovať aj schvaľovať niekto pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. Absolútne nelogické, ulice rozdelené v polovici, neprejdete nikde, musíte odbočiť doľava alebo doprava a vrátiť sa, odkiaľ ste prišli. Len aby to bolo čo najkomplikovanejšie, najazdíte kilometre navyše. Dokedy ešte bude Vallo takto terorizovať ľudí?

ODPOVEDAŤ imro | 2. 1. 2024, 11:43

Treba pochváliť Klientské centrum pre Pokrok. I keď tam bolo dosť ludí nečakal som dlho a personál bol mimoriadne ochotný a trpazlivý.

ODPOVEDAŤ imro | 2. 1. 2024, 11:40

Niektoré úpravy ignorujú zámery EU o uhlíkovej stope. . Napr. pri jazde od Račianského mýta smer Rača , ak sa chceme dostať do sídliska je potrebné sa pri budove PZSR vrátiť späť ku Račanskému mýtu- Stovky vozidiel tak najazdia zbytočne veľa kilometrov. . Niektoré úpravy značenia boxov ignorujú projekt sídliska a tak znižujú počet parkovacích miest, čo je i strata pre Magistrát.

ODPOVEDAŤ Jozef | 14. 12. 2023, 20:05

Zločiny sa šíria Bratislavou ako rakovina :( Zastavovanie a zahusťovanie Bratislavy novými budovami jo zločin. A potom že nie je kde parkovať.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter