Aktuálne dianie 20. apríl 2021

V útulkoch Slobody zvierat Bratislava padali rekordy


Situácia za uplynulý rok sťažila život nám všetkým. Nevynímajúc túlavé zvieratká, ktoré momentálne ochotníci nemôžu chodiť do útulkov venčiť. Nehovoriac o tom, že peňazí na starostlivosť o zatúlané zvieratá je čoraz menej a štát týmto neziskovým organizáciám pomocnú ruku nepodáva. O aktuálnom stave v Slobode zvierat sme sa porozprávali s koordinátorkou jej kampaní, Silviou Čaňovou.

Ako ovplyvnila situáciu v útulkoch pandémia?
Koronakríza je ťažká skúška. Pre nariadené opatrenia sme museli zatvoriť útulok pre verejnosť a prišli sme tak o venčiarov. A pri počte 150 a viac zvierat je pre personál výzva zabezpečiť okrem kŕmenia, hygieny a veterinárnej starostlivosti, aj denné vychádzky. Adopcie robíme len po dohode individuálneho termínu so záujemcom. Navyše, mnohým útulkom poklesli príjmy od darcov.

Verejnosť teda momentálne nemôže pomáhať osobne a chodiť napríklad nosiť chýbajúce krmivo či potreby pre zvieratká?

Čiastočne pomáha bezkontaktný box pred útulkom, kde môžu dobrí ľudia nechávať krmivo a materiálnu pomoc pre zvieratá.

Pomáha vám v ťažkých časoch štát?
Podpora štátu sa netýka mimovládnych organizácií, takže nemáme ako občianske združenie nárok na žiadnu kompenzáciu a pomoc. Nedostali sme ani podporu z Fondu obnovy EÚ, a to napriek tomu, že sme o pomoc žiadali. Navyše, 2 % prichádzali minulý rok oneskorene. Práve 2 % z daní FO a PO sú pre občianske združenia najzásadnejším zdrojom príjmu na celý rok. Aj tento rok sa okrem odkladu obávame aj nižších príjmov.

Tieto informácie neznejú optimisticky. Je teda pravda, že záujem o adopcie psíkov i mačiek v uplynulých mesiacoch vzrástol alebo nie?
Áno, jediný pozitívny efekt pandémie bol nárast domácich adopcií. Za prvé dva mesiace sa z BA útulku SZ Polianky adoptovalo 70 zvierat, čo je náš absolútny rekord, a tento trend pokračuje počas celej pandémie. Pravdepodobne to súvisí s tým, že ľudia sú viac doma a majú čas venovať sa zvieratku, chodievať s ním na prechádzky do prírody. Ale aj preto, že mnoho ľudí zažíva samotu a izoláciu a zvierací spoločník im ju pomáha preklenúť. Veríme, že po návrate do normálneho pracovného a školského režimu sa nám psíci a mačky nezačnú húfne vracať...

Aj je možné rozlíšiť, o aké zvieratá je momentálne najväčší záujem?
Najmä o menšie psíky vhodné aj do bytov. Ale o tie je všeobecne väčší záujem. Najťažšie sa adoptujú veľkí, čierni, starší alebo hendikepovaní psi. Niektorých máme v útulku aj 3-4 roky, daktorí tu aj dožijú, čo je pre psíka aj pre nás smutné.

Aj keď ste už niečo naznačili, no s akými dennými problémami v súčasnosti útulky?
Peniaze a ľudia. Peniaze na záchranu zvierat. Väčšina útulkov zachraňuje priamo v teréne, teda nielen zabehnuté zvieratá, ktoré možno aj vďaka čipu vrátiť majiteľovi, ale aj vyhodené či týrané, ktoré nám hlási verejnosť. Najväčšiu položku tvoria práve veterinárne náklady - operácie a liečba zvierat. Najčastejšie riešime auto úrazy a vrastené reťaze. Všetky zvieratá musíme tiež vykastrovať, zaočkovať, začipovať, odčerviť. A tiež je neustály nedostatok dobrých ľudí, ktorí sú ochotní robiť ťažkú prácu za symbolické platy alebo ako dobrovoľníci. Ale to je stále, počas pandémie aj inokedy.

Tak ich skúsme inšpirovať. Ak by dobrí ľudia chceli pomôcť, no nevedia ako, kde by mali začať?
Vyhľadať na internete útulok vo svojom okolí a spýtať sa ich, čo potrebujú. Poslať im peniaze na účet, poprípade priamo na ich adresu objednať kvalitné krmivo, doviezť sacie podložky či vyradené textílie alebo sa ponúknuť, či nepotrebujú dobrovoľnícku výpomoc – s výstavbou útulku, oplotenia, kotercov a keď sa uvoľnia opatrenia, tak aj s venčením zvierat. Pomôcť môžu aj firmy.

Predsa len, možno ak sa nebavíme o konkrétnych číslach, tak si človek ťažšie predstaví, o aký rozsiahly problém s túlavými zvieratkami ide. A tak buďme konkrétni. Koľko psíkov a mačiek sa v priebehu jedného roka ocitne v Bratislave v útulkoch?
Útulok SZ Bratislava prijal v minulom roku viac ako 2000 zvierat. Čísla za rok 2020 sú nasledovné - Útulok Bratislava Polianky a 23 regionálnych centier (RC) Slobody zvierat:
• Celkový počet prijatých zvierat: 6856 (z toho RC 4708)
• Celkový počet adopcií (domáce a zahraničné): 4843 (z toho RC 3593)
• Zvieratá vrátené pôvodnému majiteľovi: 1325 (z toho RC 525)

Čo všetko z vášho pohľadu musí spĺňať človek, ktorý sa rozhodne pre adopciu? 
Nesmie byť sebec a rojko. Musí si povedať, že ide pomôcť zvieraťu a je ochotný obetovať kúsok svojho pohodlia. Zviera vám to stonásobne vráti. Nezištná láska a vďačnosť útulkáčov je povestná. Náklonnosť si vedia vážiť.


Počúvame aj o prípadoch, kedy si ľudia zvieratko adoptujú, no po čase ho vrátia späť do útulku. Ako sa dá takýmto nešťastným konaniam predísť?
Adoptovať treba s rozvahou a vopred si treba položiť otázky: Mám na zviera dostatok času? (venčiť treba aj v zime a v tme, ráno aj neskoro večer, denne aspoň jedna dlhá vychádzka, aj po pandémii), Mám naň dosť peňazí? (zviera stojí veľa peňazí, ak ochorie, môžu sa výdaje vyšplhať aj na stovky eur mesačne), Budem sa zvieratku môcť venovať ďalších 15 rokov? Zviera je dlhodobý projekt a ide o živého tvora, ktorý si k vám vytvorí vzťah. Vrátenie do útulku je pre psíka či mačičku obrovské sklamanie.
U nás v útulku Polianky umožňujeme venčenie zvierat pre verejnosť sedem dní v týždni. Tak je možné zvieratko lepšie spoznať. Tešíme sa, keď znova otvoríme. Tiež je možné takzvané dlhé venčenie. Teda vziať si zvieratko na pár dní bez záväzku, na skúšku a následne sa rozhodnúť. Treba si však uvedomiť, že nie zviera je tu pre nás, ale my sme tu preňho. Útulkáči zažili v minulosti veľa zlého. Preto potrebujú veľa trpezlivosti, aby opäť získali dôveru v ľudí. A nie ho vrátiť po prvom malom probléme.

Spomínate možnosť chodiť zvieratká venčiť alebo si ich vziať do krátkodobej či dlhodobej opatery. Prečo sú tieto aktivity pre zvieratka prospešné aj od cudzích ľudí, ktorí si ich napokon neadoptujú?
Jednoznačne sú pre útulkáčov vychádzky výborná aktivita. Je ich totiž veľa, a tak by sa bez venčiarov v niektoré dni ani nedostali von a deň by strávili v koterci. Tešíme sa, keď útulok konečne otvoríme pre verejnosť a bude možné prísť k nám venčiť opäť každý deň v týždni popoludní, aj cez víkend. Pre psíkov sú vychádzky najkrajšou časťou dňa! Dočasná starostlivosť pomáha tiež. Najmä ak ide o šteniatka, mačiatka či zvieracích pacientov, ktorí potrebujú intenzívnejšiu opateru. 

Existuje nejaká vízia, napríklad vo forme úpravy zákonov, na základe ktorej by sa v priebehu rokov docielilo zníženie nekontrolovaného množenia psíkov, a teda v útulkoch by ich bolo čo najmenej?
Áno, voláme po tom už roky – kastrácie spoločenských zvierat. Ako zo strany majiteľov, tak zo strany štátu a samospráv. Plošné kastračné programy by mali byť realizované a financované štátom a mestami. Nie je možné, aby tento celospoločenský problém financovali neziskové organizácie a občania. My sme za to, aby bola povinnosť kastrovať psíka a mačku vždy, pokiaľ nejde o uchovnené zviera s preukazom pôvodu. Všetko ostatné totiž nahráva množiarom, ktorí chrlia na trh zvieratá z neľudských podmienok. Potrebná je tiež protimnožiarska legislatíva. Viac o týchto problémoch a návrhy riešení píšeme na stránke www.slobodazvierat.sk.

Niečo čiastočné už funguje, a to vo forme programu, v rámci ktorého sa v hlavnom meste odchytávajú túlavé mačky, ktoré sa vezmú na kastráciu, označia sa odstrihnutým uchom a následne sa vrátia do domáceho prostredia. Koľko sa takýmto spôsobom ročne vykastruje mačiek?
Áno, participujeme na takomto programe už niekoľko rokov. Magistrát hlavného mesta ako jeden z mála pochopil, že sa musia zapojiť aj samosprávy. V rámci manažmentu populácie pouličných zvierat realizovala minulý rok Sloboda zvierat v spolupráci s magistrátom a OZ Mačky a OZ Pomoc pouličným mačkám, z občianskeho rozpočtu magistrátu aj odchyt, kastráciu, veterinárnu prehliadku a ošetrenie1158 ferálnych mačiek z intravilánu hlavného mesta. Sloboda zvierat navyše vykastrovala a vrátila do pôvodného prostredia ďalších 313 ferálnych mačiek.

Ak chcete pomôcť túlavým zvieratkám, tak prispejte finančným darom na účty: 
IBAN 1: SK4065000000000002023636
alebo
IBAN 2: SK2665000000190002023636
SWIFT: POBNSKBA

Číslo účtu pre finančnú podporu zo zahraničia:
IBAN: SK 8965 00000 00000 53027100
BIC (SWIFT): POBNSKBA

Poštová banka
P.O.Box 149, 814 99 Bratislava


Ak by ste chceli o problematike adopcii vedieť viac a zaujíma vás aktuálna ponuka zvierat, tak navštívte web: https://slobodazvierat.sk/utulok/

Verejnosť môže pomôcť aj podpisom petície či rozdávaním našich letákov. Aktuálne bojujeme za prijatie zákazu držania psov na reťazi a naša e-petícia sa koncom mesiaca uzatvára a odovzdáme ju Národnej rade SR a následne predložíme zákon. Každý podpis je teraz dôležitý, petícia tu: https://slobodazvierat.sk/kampane/spolocenske-zvierata/stop-retaziam/

V prípade tlačenej verzie, petíciu nájdu ľudia na stránke www.slobodazvierat.sk v sekcii Kampane.

 

Veronika Trojanová

(foto SZ)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter