Aktuálne dianie 9. júl 2020

V studniach v okolí ISTROCHEMU sa našli pesticídy. Strana SPOLU podáva trestné oznámenie


Prítomnosť pesticídov mnohonásobne prekračuje limity v studniach v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem. Strana Spolu tak v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie.

Predseda strany, Juraj Hipš, na tlačovej konferencii vo štvrtok 9. júla uviedol, že je nevyhnutné obyvateľom v dotknutej oblasti v okolí ISTROCHEMU transparetne poskytnúť všetky informácie, aby mohli chrániť svoje zdravie.

Rovnako vyzval spoločnosť ISTROCHEM ako aj ďalšie kompetentné úrady, aby sprostredkovali ľuďom v kontamináciou ohrozenej lokalite praktické informácie, ktoré súvisia s ich bežným životom. „Požadujeme, aby občania  v dotknutých lokalitách boli informovaní a zároveň im boli poskytnuté odporúčania, ako majú narábať s vodou zo studní, alebo s pôdou, prípadne pestovaním vo svojich záhradách.“, spresnil Hipš.

Expertka strany SPOLU pre životné prostredie Tamara Stohlová, uviedla, že v spolupráci s akreditovaným laboratóriom zabezpečili odber vody zo studne v oblasti Mierová kolónia, v mestskej časti Bratislava Nové mesto. Tá je jednou zo zón určenou na trvalé bývanie, zároveň susedí aj s mestskou časťou Ružinov, pre ktorú by závery štúdie mohli byť rovnako relevantné. „Výsledky rozborov priniesli informácie o závažnom znečistení pesticídmi. Vo vode bolo identifikovaných až 32 druhov pesticídov. Až pri 14 bol prekročený zákonom stanovený limit.“, informovala Stohlova. Podľa jej slov v niektorých prípadoch bol stanovený limit prekročený až stonásobne.

Ako zaobchádzať s vodou?

Voda sa po konzultácii s odborníkmi neodporúča piť, ďalej sa neodporúča sprchovať sa, rovnako aj napúšťať bazény. Za problematické zástupcovia strany vidia aj zavlažovanie trávnika, okrasných rastlín, teda celého priestoru, kde ľudia bežne trávia svoj voľný čas.

Pre skvalitnenie života obyvateľov by mohli slúžiť zberné nádrže na dažďovú vodu

Riešenie, ktoré  navrhuje strana Spolu s poslancom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Pavlom Troiakom, je bezplatné prideľovanie zberných nádrží na dažďovú vodu pre rodinné domy v danej lokalite.

Poslanec Trojak uviedol, že iniciuje  pracovné stretnutie s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom, starostami dotknutých bratislavských mestských častí, predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom a kompetentných ľudí z envirorezortu.

 (red, foto: TASR)

1 komentár
ODPOVEDAŤ Michal gal | 10. 7. 2020, 05:20

A čo tak zistit povodie dunaja vo vlčom hrdle v lokalite zahr. Osady ludia byvaju už dlhodobo maju trvale byvanie a pitnu vodu použivaju zo studien ale nikoho nezaujimaju len pri plateni dani

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter