Aktuálne dianie 15. jún 2021

V Bratislave namerali 40 až 49 stupňov Celzia, v lesoch o 20 stupňov menej


Extrémne letné horúčavy predstavujú pre obyvateľov Bratislavy najväčšie riziko v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov, časť Trnávka, a čiastočne v Petržalke i v Novom Meste. Vysoké teploty zhoršujú kvalitu života najmä ľuďom v husto zastavaných oblastiach bez zelene a vody. Informuje o tom hlavné mesto na svojom portáli Open data Bratislava. Odvoláva sa pritom na analýzy zo satelitných snímok.

V Bratislave namerali 40 až 49 stupňov Celzia, v lesoch o 20 stupňov menej

Na zverejnenej mape mesta s teplotami povrchov vidno, že počas horúčav je citeľne chladnejšie v lesoch. Napríklad, keď na niektorých miestach v Bratislave namerali 40 až 49 stupňov Celzia, v lesoch sa teplota pohybovala do 25 stupňov Celzia.

"Zmena klímy sa prejavuje aj v Bratislave. Sú to hlavne horúčavy, nedostatok zrážok, inokedy zase ich nadbytok, ktoré významne menia životné podmienky obyvateľov mesta," konštatuje magistrát. Najviac postihnuté sú a budú podľa neho tie lokality, ktoré sú najmenej adaptované na dôsledky zmeny klímy.

Slovensko podľa hlavného mesta vykazuje za to isté obdobie približne dvojnásobné oteplenie oproti globálnemu priemeru

Zatiaľ čo globálny priemer teploty stúpol od začiatku 20. storočia takmer o jeden stupeň Celzia, Slovensko podľa hlavného mesta vykazuje za to isté obdobie približne dvojnásobné oteplenie. Približne o 1,7 až dva stupne Celzia. "Predpokladá sa, že vporovnaní sobdobím 1961 - 1990 sa ročný priemer teploty vzduchu v oblasti južného Slovenska do roku 2100 výrazne zvýši," poznamenala bratislavská samospráva.

TASR, foto: TASR

1 komentár
ODPOVEDAŤ Jozef | 25. 6. 2021, 15:40

Práve pred dvoma dňami doasfaltovali veľké parkovisko pre nový bazár áut na Seneckej ceste. Rozmer cca 150x40 metrov bez jediného miesta pre čo len jeden strom. Zastavanosť Bratislavy je obrovská, horúčavy adekvátne :(((

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter