Aktuálne dianie 8. október 2020

Úvahy o rušení mestských častí nie sú na mieste, upozornil magistrát


Mestské časti predstavujú jedinečné identity Bratislavy tak, ako ju poznáme, a sú jej neoddeliteľnými súčasťami. Ich volení zástupcovia v nich odvádzajú dôležitú prácu. Úvahy o zrušení mestských častí preto nie sú na mieste. V stanovisku hlavného mesta SR Bratislavy k plánu komunálnej reformy, súčasti reformnej vízie Moderné a úspešné Slovensko, to uviedla hovorkyňa metropoly Katarína Rajčanová.
"Priestor na diskusiu a prípadné zmeny vidíme skôr v kompetenciách jednotlivých úrovní bratislavskej samosprávy tak, aby dôslednejšie rešpektovali ich zmysel, teda aby mestské časti mohli lepšie zabezpečovať potreby služieb jednotlivcov v susedstve a mesto Bratislava by mohlo lepšie zabezpečovať koordináciu strategického rozvoja celého územia mesta," dodala hovorkyňa.

Reforma miestnej územnej samostprávy má vychádzať z dokumentu Moderné a úspešné Slovensko

Podľa dokumentu Moderné a úspešné Slovensko, predstaveného Ministerstvom financií (MF) SR v pondelok (5. 10.), ktorý má byť podkladom pre národný plán obnovy, sa má k dátumu komunálnych volieb v novembri 2022 uskutočniť reforma miestnej územnej samosprávy. Jej podstatou je revízia kompetencií podľa veľkosti obce, v dvoch najväčších mestách má priniesť len jednu úroveň riadenia, teda zrušenie mestských častí Bratislavy a Košíc.

ZMOS sa k plánom stavia negatívne

Negatívne sa k takýmto plánom postavilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Nie je to riešenie ani správna úvaha,“ skonštatoval hovorca združenia Michal Kaliňák.
Regionálne združenie mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy (RZ MČ BA) hovorí o prezentovanej myšlienke ako o pláne, ktorý nemá logiku, ani argumenty. Kritizuje zároveň rozpor v pláne autorov, ktorí v rámci komunálnej reformy na jednej strane deklarujú, že nepôjde o zlučovanie obcí, na druhej strane chcú do jedného celku zlúčiť mestské časti Bratislavy i Košíc, z ktorých sú viaceré väčšie ako okresné mestá, v niektorých prípadoch i krajské sídla, a dokážu fundovane vykonávať špecializované prenesené kompetencie štátnej správy, napríklad stavebné úrady.

TASR, foto: David Tesař 

1 komentár
ODPOVEDAŤ obcianka | 8. 10. 2020, 08:38

Len nech tie MČ zrušia, ja ako občan malej MČ s tým nemám žiadny problém. Teraz to zneužívajú komunálne úrady na výhovorky občanom: "Hento neriešimy my ale magistrát a magistráít kopne loptičku spúžť že to MČ alebo ešte tretia varianta nie je to nikoho." Je 21.- storočie, doba informatizácie. My občania nepotrebujeme úrad na každom rohu, ale efektívnu a odbornú samosprávu a jednoduchú informatizáciu samospráv (a štátu). Zase sa ukazuje že vám komunálnikom nejde o občanov, ale len o luxusne platené fleky. Veru mýlite sa, my občania potrebujeme efetivoitu aby sa ušetrené peniaze použili na rozvol MČ a nie do vašich kapies.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter