Aktuálne dianie 9. november 2022

Tržnicu na Trnavskom mýte v Bratislave vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku


Tržnicu na Trnavskom mýte v Bratislave vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Na sociálnej sieti o tom informoval dosluhujúci starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý. Odvoláva sa pritom na Pamiatkový úrad SR, ktorý vo svojom rozhodnutí tržnicu označil za unikátny verejný priestor s výnimočným architektonickým konceptom.

"Naša tržnica dostala zákonnú ochranu a záruku, že toto mimoriadne dielo architekta Ivana Matušíka s veľkou pamiatkovou aj funkčnou hodnotou bude žiť aj ďalej," skonštatoval Kusý.
 Tržnica na Trnavskom mýte bola minulý rok zaradená do bratislavského celomestského zoznamu pamätihodností a tento rok ju pridali na zoznam pamätihodností Nového Mesta. Požiadavka na výstavbu novej centrálnej mestskej tržnice vznikla v roku 1975. Autorom projektu je slovenský architekt Ivan Matušík.

Zámerom bolo podľa Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave realizovať objekt, ktorý bude predstavovať prototyp tržnicového priestoru konca 20. storočia. "Architekt navrhol progresívny konštrukčný systém, ktorý dal stavbe jedinečný výraz. Transparentnosť stavbe dal celosklenený obvodový plášť. Strojovú a klimatizačnú techniku autor umiestnil do priznaných rozvodných potrubí, ktoré vytvárajú v interiéri i exteriéri špecifickú, netradičnú dekoráciu," uvádza sa v evidenčnom liste pamätihodnosti mesta Bratislavy.

Mestskí pamiatkari v ňom podotkli, že nevhodné úpravy interiéru, ale najmä exteriéru (náter sklenených stien vonkajšieho plášťa) počas fungovania tržnice devalvujú inak kvalitnú a originálnu architektúru. Tržnica slúži svojmu účelu od roku 1983.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter