Aktuálne dianie 25. august 2017

„Toto mesto nie je New York, toto mesto nepotrebuje Manhattan,“ kričala poslankyňa na rokovaní zastupiteľstva. „My sme tu v podstate zbytoční“, uviedla ďalšia


Na základe návrhu mestskej poslankyne Lucie Štasselovej, bol do programu mimoriadneho rokovania zastupiteľstva 24. augusta zaradený aj bod pod názvom Urbanistický rozvoj mesta.

Poslankyňa odôvodnila návrh tým, že v lete bol predstavený veľký urbanistický koncept zo strany developerskej spoločnosti a že sa rozhoduje o Bratislave v dobe prázdnin, keď tu nikto nie je.

Navyše to podľa nej vyzerá na súčinnosť magistrátu a vlády SR, keďže podpredseda vlády SR Peter Pellegrini sľúbil predložiť žiadosť J&T Real Estate na septembrové zasadnutie vlády.

„Je to flagrantné obídenie zastupiteľstva.“ Ako ďalej uviedla, v návrhu uznesenia žiada primátora Bratislavy, aby nevydal súhlas s požiadavkou spoločnosti J&T Real Estate na udelenie štatútu významnej investície pre projekt tzv. Spojená Bratislava a aby sa dištancoval od vyjadrenia Petra Pellegriniho, že vláda bude o tomto rokovať, pokiaľ sa tento projekt neprerokuje v bratislavskom mestskom zastupiteľstve.

Ďalej vyzvala primátora, aby dôsledne trval na dodržiavaní zákona o miestnom poplatku za rozvoj pre všetky projekty v Bratislave.

„Ide o to, že mali sme na stole HB Reavis, teraz tu máme J&T Real Estate a zajtra budeme mať projekty Penty a ďalších malých developerov, ktorí budú žiadať o výnimky. Nie je možné, aby sa niekto postavil a nakreslil červenou ceruzkou, kadiaľ bude viesť električka.

Naozaj, akože to je úplne že trápne,“ uviedla. Vyjadrila počudovanie, že súčasný primátor sa podľa nej chce zapísať do histórie ako predstaviteľ mesta, „ktorý umožnil majiteľom pozemkov obsadiť mesto...

Naša úloha a vaša úloha je regulovať rozvoj mesta, alebo minimálne určovať rámce pre rozvoj mesta“.

Poukázala na dokument PHSR – program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, na ktorom participovali tisícky Bratislavčanov a dokument je podľa nej dobrý, ale žiadny projekt, ako povedala, sa podľa neho nevyhodnocuje.

„Robilo sa to iba prvý rok, ďalšie roky sa na to rezignovalo“. Ako dodala, spomínaná situácia s prísľubom podpredsedu vlády je „facka pre nás, pre poslancov.

My si nepredstavujeme takto výkon svojho mandátu a mali by sme sa rozprávať o tom, ako sa bude mesto rozvíjať...“.

Verí, že mesto sa začne správať ako zodpovedný správca a bude rozhodovať v prospech ľudí. „Keď idete von, kohokoľvek sa opýtate, ktokoľvek vidí návrhy J&T na oboch brehoch Dunaja, nazvali to Spojená Bratislava, ľudia sú zhrození a keď sa to začne realizovať, vy dobre viete, že napríklad len dopravné kritériá nám jednoducho nevyjdu, to mesto to neunesie.

Toto mesto nie je New York, toto mesto nepotrebuje Manhattan,“ dodala L.Štasselová.

V pomerne bohatej diskusii vystúpilo mnoho poslancov. Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová pripomenula, že tento typ investícií, nech sa už nazývajú akokoľvek, „ja ich nazývam River Park jeden, dva, tri, štyri a možno ich bude aj šesť, je veľmi ťažko zastaviť pri tak mäkkej interakcii zo strany mesta“.

V súvislosti s návrhom výstavby tzv. Spojenej Bratislavy (Eurovea II. a Nové Lido), vyjadrila obavy o osud priepustnosti dopravy na mestských komunikáciách v okolí tohto projektu.

Poslankyňa Viera Kimerlingová okrem iného povedala, že kádre „core businessu“ vymysleli aj tzv. štatút významnej investície.

„Kde netreba rešpektovať územný plán, kde v stavebnom konaní si presadia všetko. Mne to už pripadá tak, že zastupiteľstvá a samosprávy sú im na smiech.

My sme tu v podstate zbytoční, pretože čokoľvek ich napadne si presadia do zákona a stiahnu to na štatút významnej investície a samospráva môže vlastne iba sklopiť uši a vlastne nič nemôže. Je to nehorázne a proti zdravému rozumu“.

Hlavný kontrolór Bratislavy Jozef Šinály: „Vážený pán primátor, som toho názoru, že tie postupy vo viacerých prípadoch, ktoré tu boli avizované, znamenajú demontáž práva Bratislavy a Bratislavčanov a nepochybujem o tom, že v tejto veci budete konať voči štátu, voči vláde“.

Poslanec Ján Budaj uviedol, že „ak by bol primátor Nesrovnal trójskym koňom miliardárov a oligarchov, potom by pred voľbami sľuboval voličom ochranu nábrežia a PKO, ale po voľbách by ho nechal zbúrať a verejný priestor by prenechal oligarchom.

Sľuboval by parkovaciu politiku, ale navrhol by iba spoplatnenie, z ktorého budú ťažiť znova tí istí oligarchovia, ktorí vlastnia obchodné centrá.

Sľuboval by nový územný plán a lepšiu reguláciu, ale na miesto toho sa mesto pod jeho vedením môže rozvíjať úplne živelne.

A napokon by sľuboval zastavenie manhattanizácie a vyberanie poplatku za rozvoj a potom by sa snažil čo najviac ten poplatok odstrániť a v spolupráci s ďalšími politikmi, ktorí poškodzujú príjmi mesta, by odsúhlasoval tzv. strategické investície.

Ak by teda primátor bol trójskym koňom, nejaký primátor Bratislavy, podobal by sa pán primátor Nesrovnal, presne na vás. Vy robíte všetky kroky, ktoré som opísal a to som ich zimprovizoval iba zopár.

Vy nie ste zástupca verejnosti, vy ste zástupca týchto miliardárov, ktorým chcete teraz pomôcť zbaviť sa poplatku.

...Naozaj ste prekonali v tomto podvodníctve a službe oligarchom všetkých doterajších primátorov. Doba je čoraz viac na peniaze a vy ste výrazom tejto doby, slúžite za peniaze, slúžite ľuďom peňazí a slúžite žiaľ, na úkor verejného majetku a verejného záujmu“.

Primátor I. Nesroval (hovorí J. Budajovi): “Určite asi o tom niečo viete pán poslanec, keď tí oligarchovia vám platili volebnú kampaň.

To ešte bude dobrá diskusia, kto vám platil volebnú kampaň keď ste kandidovali za primátora.

To sa ešte o tom porozprávame a prečo ste sa stali námestníkom komunistického primátora, aj o tom sa ešte porozprávame. Vy ste vzor politickej korupcie pán poslanec,vy ste vzor politickej korupcie“.

Poslanec Oliver Kríž okrem iného povedal, že nevníma každého investora, ktorý príde do mesta, že ho musí a priori sprzniť.

„To je taká moderná póza, ktorá je moderná hlavne pred voľbami. Ak ten investor prinesie do toho mesta nejaký nový rozvoj, alebo postaví niečo...čo my nevieme zabezpečiť, lebo na to nemáme financie, je to istá pridaná hodnota.

My keď neviem sami stavať, ako samospráva, tak jednoducho to bude suplovať súkromný trh. Stotožňujem sa samozrejme s tým, že pravidlá musia byť dané nami, to podpisujem stopercentne.

Ideme teraz vytiahnuť bojové šable proti projektu „Spojená Bratislava“.Ja som ho nevidel a ani som nečítal, viem že existuje celomestské centrum, kde je dokonca schválený územný plán zóny a kým ho nezmeníme, tak tam bude to, čo sme si tam pôvodne dali.

...Aj keby išlo o štatút významnej investície, budem vždy trvať na tom, aby investor nebol oslobodený od poplatku za rozvoj. Ten musí zostať“.

Poslanec Martin Chren uviedol, že súhlasí s tým, že o takýchto závažných skutočnostiach, by mestské zastupiteľstvo malo rokovať a byť s nimi oboznámené a mali by sa k nim vyjadriť odborníci.

Na druhej strane si ale myslí, že v predloženom poslaneckom dokumente sa nehovorí o tom, aké prínosy môže mesto z rokovania s developermi získať.

„Rokovanie o významnej investícii ja vnímam tak, že to je možnosť, ako prinútiť developerov, ktorí vyše dvadsať rokov ryžovali na meste a zarábali pre seba, urobiť niečo pre verejné projekty, pre riešenie dopravy, urobiť niečo pre Bratislavu.

Máme páku , pretože bez nášho súhlasu by im vláda významnú investíciu nemala schvaľovať a máme páku ich prinútiť, aby urobili pre mesto čo najviac výmenou za to, že ten súhlas na významnú investíciu dostanú“.

Poslankyňa Soňa Svoreňová uviedla, že projekt „Spojená Bratislava“ sa bytostne týka Vrakunčanov práve tým, že „Vrakunčania čakajú ako na spasenie na tú električku a na možnosť koľajovej dopravy“.

Pripomenula dopravné problémy ktoré majú obyvatelia tejto mestskej časti pri presune do iných mestských častí najmä v špičke. „Sú to dve hodiny denne ktoré oni strácajú. Viete aké je to množstvo času?“

Niektorí poslanci deklarovali, že vzhľadom na rozsah a závažnosť materiálu, nemôžu o ňom teraz zodpovedne hlasovať.

To sa odzrkadlilo potom aj v počte prítomných poslancov.

Po pätnásť minútovej prestávke vynútenej neuznášaniaschopnosťou pléna, sa poslanci ani opakovane nezisšli v potrebnom počte, a tak primátor prerušil mimoriadne rokovanie s tým, že dátum jeho dokončenia oznámi.
(rl)

Foto: Archív BK

1 komentár
ODPOVEDAŤ johan | 26. 8. 2017, 06:48

No dobre a čo náhradné byty pre reštituovaných nájomníkov ?

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter