Aktuálne dianie 13. júl 2021

Svetové unikáty si môžete už kúpiť aj priamo v Bratislave


Znalci umenia vedia, široká verejnosť zrejme nie. Investícia do umenia je vo svete bežnou formou zhodnocovania majetku, na Slovensku sa táto sféra biznisu iba rozbieha. Dnes však už nemusí nadšenec moderného umenia cestovať do preslávených galérii po celom svete, aby si pozrel, resp. kúpil dielo, po ktorom túži.

Práve o takéto premostenie slávných ikon výtvarného umenia so Slovenskom  prináša Viktoria´s Gallery na dunajskom nábreží v rámci River Park promenády. O tom, aké majstrovské diela sa dajú momentálne v galérii pozrieť a napríklad aj koľko stoja, sme sa porozprávali  s manažérkou galérie a Bratislavčankou Silviou Litva Polák.

"Nedávno nás v rámci prechádzky navštívil manželský pár, ktorý si rovno kúpil obraz za niekoľko desiatok tisíc eur," začína svoje rozprávanie Silvia, ktorá väčšinou sprostredkúva predaj slovenským aj zahraničným klientom, ktorý v týchto dňoch či už na diaľku alebo osobne obdivujú najmä diela od Yaniv Edery, Charles Fazzino, Viktória SG, Patrik Rubinstein a mnoho ďalších...

Je úžasné, že takýto autori vystavujú a dokonca predávajú svoje diela iba tu na Slovensku. Ako je to možné?

Majiteľ galérie Emilien Grivel je obchodník s umením, ktorý pôsobí väčšinou vo Švajčiarsku. S umelcami, pre ktorých máme výhradné zastúpenie na Slovensku a v Čechách má veľmi dobré priateľské vzťahy. Výstavu amerického autora Charles Fazzino sme spravili v marci 2020 aj za účasti autora. Kedže výstava mala veľkú návštevnosť, umelec sa rozhodol znovu spraviť v našej galérii veľkú výstavu, ktorá je naplánovaná na koniec októbra 2021. Sme mladý kolektív, ktorý miluje prácu s umelcami a prácu so zákazníkmi. Mnoho svetových autorov ešte nevystavovalo na Slovensku. Sme veľmi radi, že práve prostredníctvom našej galérie sa nám darí týmto umelcom poskytovať kvalitný servis a predstaviť ich tvorbu v našej krajine. Okrem výstav, robíme aj súkromné ochutnávky umenia Artperitívy, workshopy s umelcami a detské tábory PopART camp s Happy Kids. Popri galérii vznikla aj asociácia na podporu umenia VKUS, ktorá má na starosti medzinárodnú spoluprácu  a podporu umelcov.

Ak by sa mal laik trochu zorientovať v umeleckých hodnotách, ako by ste mu týchto autorov vedeli priblížiť?

Ak niekto hľadá umelecké dielo do svojho domu alebo do kancelárie príde do našej galérie. V prvom rade je dôležité, aby sa dielo páčilo. Snažíme sa vystavovať príjemné, veselé, farebné diela rôznych techník, ako napríklad bronz, plast, olejomaľba, sklo, kombinovaná technika.

 Mojou úlohou je návštevníkom priblížiť  tvorbu autora a vysvetliť jeho postavenie na trhu. Veľmi dobrou investíciou sú napríklad diela od Charles Fazzino, ktorého vyhľadávajú zberatelia po celom svete. Na posledné dielo pod názvom: Celebrating Our World, v preklade "oslavovať náš svet" s mapou celého sveta umiestnil na dominantné miesto aj Bratislavu. Momentálne pre nás pripravuje mapu Slovenska. Takisto nás klienti z celého sveta kontaktujú ohľadom diel Yaniv Edery, momentálne máme  výstavu zloženú z autorovej súkromnej kolekcie. Jeho najväčší zberateľ je napríklad Qatarský princ, Princ Albert z Monaka alebo Rafael Nadal. V galérii sa môžete teraz vyfotiť pri unikátnom portréte leva, ktorý meria 2,5m. Je vyvtorený 3D tlačou na hliníku.

 Vaša galéria má niektoré diela aj vystavené, môže si ich záujemca aj rovno odniesť?

Diela , ktoré sú vystavené sú k okamžitému odberu. Bohužiaľ, nie všetky diela z našej kolekcie sú v galérii. Výstavu meníme každý mesiac. V prípade záujmu vám vieme poslať katalóg diel. Zdarma robíme aj vizualizácie, kedy nám stačí poslať fotografiu vášho interiéru a my Vám navrhneme vhodné diela a vytvoríme ponuku. V rámci Bratislavy ponúkame bezplatný prevoz a inštaláciu diela.

Ak ide o diela starých majstrov ako sú napríklad Salvátor Dalí, Pablo Picasso, Joan Miró, Andy Warhol, Banksy a ďalší, takisto vieme vytvoriť ponuku. Túto službu využívajú naši overení zákazníci.

Keby ste mali vypichnúť dve tri diela, na ktoré ste v súčasnej výstave najviac hrdá?

Najviac som hrdá na 3D Pop art od Charles Fazzino, už spomínané dielo s Bratislavou, ďalej milujem sklo od Dylan Martinez, ktoré pôsobí ako plastové sáčky s vodou. A ešte do tretice musím spomenúť  dielo od Salvátora Daliho, ktoré venoval svojej manželke Gale. Je plné lásky a napriek času nestratilo krásne farby, zobrazuje mávatko s motýľom a je inštalované v pôvodnom ráme. A keď už sme pri láske, v galérii máme momentálne vystavené aj nádherné srdce od svetoznámeho autora Damien Hirst z kolekcie Spin painting, otáčavej maľby.

Sme veľmi šťastní, že sme v galérii mohli predstaviť aj diela z kolekcie Borisa Hanečku Aurora Floralis, doplnené dielami slovenskej maliarky Soni Michalákovej. Kolekcia je inšpirovaná prírodou, plná farieb a prináša novú energiu. Výtvarné umenie a móda majú veľa spoločného.

 

(pk, foto VG)

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter