Aktuálne dianie 17. apríl 2021

Staré evanjelické lýceum čaká obnova, akú funkciu bude plniť zrekonštruovaný priestor?


Staré evanjelické lýceum v bratislavskom Starom Meste čaká rekonštrukcia interiéru vrátane vybudovania nových úložných systémov pre vzácne fondy Lyceálnej knižnice, ktorú spravuje Slovenská akadémia vied (SAV). Vybavené bude tiež novým mobiliárom pre multifunkčné využitie miestností na vzdelávacie podujatia, semináre, workshopy, koncerty, diskusie či komunitné aktivity.

Staré lýceum ako nový kultúrno - komunitný priestor
"Zmyslom projektu však nie je len fyzická obnova budovy, ale predovšetkým otvorenie brán Starého lýcea ako nového kultúrno-komunitného priestoru. Laboratória pre slobodné myslenie, vieru, tvorivosť, modernú i klasickú kultúru a najmä dialóg," skonštatoval koordinátor projektu Martin Kováč.

Náklady na projekt by sa mali vyšplhať na  1.110.842 eur

Projekt obnovy uspel v rámci grantovej výzvy na podporu z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu SR v programe Kultúra. Celkové náklady projektu sa predpokladajú na úrovni 1.110.842 eur, výška grantu je 999.757 eur. Zvyšnú sumu zabezpečí cirkevný zbor z vlastných zdrojov.

Projekt rekonštrukcie lýcea bol aj témou tohtotýždňovej medzinárodnej otváracej online konferencie, ktorú zorganizoval Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Bratislava Staré Mesto. Podporu projektu vyjadrili aj Terje Theodor Nervik, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Nórskeho kráľovstva na Slovensku, či Denisa Frelichová, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa SR v Nórskom kráľovstve a Islandskej republike.

Evanjelické lýceum v Bratislave vzniklo spolu s cirkevným zborom v roku 1606 a jeho história je spojená s množstvom slovenských osobností. Ich zoznam je vytesaný na rohu budovy na Konventnej ulici, teda jednej z dvoch budov, v ktorých sídlilo prešporské gymnázium či lýceum. Budovu Starého lýcea, ktorá bola postavená v roku 1783, získal evanjelický cirkevný zbor späť v reštitúciách v neblahom stave po desaťročiach komunistického režimu.

TASR, foto: Stare Lyceum

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter