Aktuálne dianie 18. júl 2023

Reorganizácia liniek MHD sklamala mnohé mestské časti


Od 5. augusta 2023 príde k rozsiahlejšej reorganizácii niektorých autobusových a trolejbusových liniek s cieľom zlepšenia premávky MHD vo vybraných častiach mesta. Podľa prvých reakcií dotknutých obyvateľov, ktorých sa zmeny budú týkať, ide o nelogickú, nesystémovú a deštruktívnu úpravu. Mnohé hlasy zo vzdialenejších mestských častí hovoria, že cieľ magistrátu, presunúť ľudí z áut do MHD, sa úplne zmení na presný opak.

Napríklad Záhorská Bystrica, ktorá má iba jednu základnú a žiadnu strednú školu, bude opäť odkázaná smerom do mesta iba na jeden spoj MHD na jednej trase, čiže stovky rodičov budú opäť radšej voliť cestu autom v rannej špičke. Zmenou linky 36, ktorá obsluhovala stredoškolákov do Dúbravky a tým súčasne aj s ľahkým prestupom do Karlovej Vsi, alebo prestupom na Boroch, sa bude po novom krútiť len po uličkách mestskej časti, čo nikomu nepomôže. V spojitosti s tým, že úsek diaľnice medzi Stupavou a Lamačom nechce Národná diaľničná spoločnosť povoliť ako bezplatný, nápor na cesty v okolitých častiach bude iba rásť.

Zmeny od úradníckeho stola?

Zmenami chce bratislavský dopravný podnik lepšie prispôsobiť premávku MHD súčasným potrebám obyvateľov mesta v nadväznosti na výstavbu nových obytných štvrtí, nákupných centier a novej nemocnice Bory. Zároveň sa linkové vedenie pripraví na premávku nových hybridných trolejbusov. Otázne je, či je vhodné sa riadiť iba tabuľkami a historickou vyťaženosťou alebo by bolo vhodné zohľadniť aj denné prírastky mladých rodín do okrajových častí a rozostavanch projektov.

Najvýraznejšie zmeny nastanú v západnej časti mesta (Devínska Nová Ves, Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica) a vo východnej časti (Trnávka, Avion Shopping Park, Letisko). Niektoré zaužívané spojenia budú nahradené novými kombináciami a posilnením intervalov na vybraných linkách. V týchto častiach mesta pribudnú nové nosné linky s hustejšou premávkou, s intervalom medzi spojmi najviac 15 minút. Obmedzia sa tiež súbehy liniek obsluhujúcich rovnaké oblasti.

Posilnenie premávky v najfrekventovanejších časoch vzhľadom na obmedzené finančné možnosti hlavného mesta bude čiastočne aj na úkor premávky prevažne v skorých ranných a neskorších večerných hodinách s nízkym dopytom cestujúcich, kedy na niektorých linkách príde k predĺženiu intervalu medzi spojmi.

Viac na:

https://imhd.sk/ba/doc/sk/22652/Reorganiz%C3%A1cia-liniek-MHD-vo-vybran%C3%BDch-lokalit%C3%A1ch?fbclid=IwAR2odmoCbs-vsAjD_d1Mg8JrHjpMj2kuyHsH2FgigaMgbDZHekZ247PxGyI

(imhd.sk, bak, red)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter