Aktuálne dianie 10. október 2017

Rekonštrukcia električkovej trate na Špitálskej pokračuje, zastávka zatiaľ nebude...+ video


Rekonštrukčné práce električkovej trate na Špitálskej ulici pokračujú, Dopravný podnik Bratislava a.s. (DPB), na nej robí zabezpečovacie práce od 26. septembra.

Trať bude dokončená nielen bez plánovanej problémovej zastávky, ale zatiaľ bez zastávky vôbec. Kde bude a kedy ju urobia, sa zatiaľ nevie.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) avizoval, že ako špeciálny stavebný úrad pre mestské dráhy, si zoberie kompetenciu rozhodovania o určení zastávok späť na seba.

Ako informoval župan Pavol Frešo, kompetenciu v prípade Špitálskej ulice, dali hlavnému mestu.

To, podľa neho, ignorovalo sťažnosti obyvateľov ohľadom umiestnenia zastávky viedenského typu pred výjazdom jedného z domov.

Dopravný podnik potvrdil, že práce na Špitálskej sa v súčasnosti týkajú výmeny koľají a napájacích vedení, no ich súčasťou nie je budovanie novej zastávky.

Ako ďalej DPB a.s. informoval, etapa od ulice 29. augusta po Kamenné námestie by mala byť ukončená do konca tohto týždňa, po tomto termíne ešte bude DPB, a.s. dokončovať menšie práce na električkovej trati a bude rekonštruovať nástupný ostrovček na existujúcej zastávke Mariánska.

Na tomto úseku sa už potom ráta len s drobnými obmedzeniami pre individuálnu dopravu. Od 9. októbra sa aj za križovatkou Mickiewiczova – Americké námestie, začalo s rekonštrukčnými prácami.

Od 16. októbra sa má podľa dopravného podniku na tomto úseku kompletne vylúčiť individuálna doprava, avšak DPB, a.s. zabezpečí vjazd dotknutým obyvateľom a tiež prevádzkam.

Predpoklad ukončenia prác na električkovej trati je približne do polovice novembra 2017 vzhľadom na to, že DPB, a.s. sa predĺžila lehota výstavby z dôvodu vynúteného zastavenia stavebných prác.

Podľa riaditeľa odboru dopravy Úradu BSK Ladislava Csádera, „ak by sa nepokračovalo v rekonštrukcii, hrozili by s blížiacim sa zimným obdobím nenávratné škody na samotnej stavbe i vozovke a budovách v jej blízkosti, vrátane možného rizika narušenia statiky okolitých objektov.

Rovnako tak hrozia havárie napájaní elektrických vedení v súvislosti s energetickým preťažením, ktoré môžu nastať pri dlhodobom presune trás električiek cez Obchodnú ulicu,“ konštatoval.

Informoval tiež o tom, že 6. októbra na základe odvolania ministerstva dopravy sa začalo nové stavebné konanie v súvislosti s rekonštrukciou trate.

„Oba procesy sa realizujú bez problematickej zastávky, DPB ju bude riešiť v samostatnom konaní,“ zdôraznil. Kde napokon bude stáť zastávka, je podľa neho predčasné hovoriť.

„Je to vec stavebníka, možností je viacero,“ uviedol Csáder. Predbežný dátum dokončenia celej rekonštrukcie trate je 15. november.

Predstavitelia BSK veria, že k tomuto dátumu budú splnené i všetky administratívno-technické náležitosti, aby sa mohol začať skúšobný režim samotnej trate.

(rl, tasr)

Foto a VIDEO: BK-orig.

1 komentár
ODPOVEDAŤ johan | 11. 10. 2017, 06:34

Ešteže tam budú aspoň tie koľaje, zastávka je buržoázny prežitok

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter