Aktuálne dianie 19. október 2018

Referendá vo Vajnoroch boli stanovené na 8. decembra. Navrhovaný termín na deň komunálnych volieb, miestni poslanci zamietli


V stredu 17. októbra sa v mestskej časti Vajnory uskutočnilo mimoriadne rokovanie miestneho zastupiteľstva kvôli vyhláseniu miestneho referenda.

Povinnosť vyhlásiť referendum vyplynula z požiadavky účasti 20 % oprávnených voličov Vajnôr na ľudovom hlasovaní.

Podľa informácie miestneho poslanca a jedného z troch kandidátov na starostu Vajnôr Juraja Ondrušku, predložené budú 3 otázky týkajúce sa územného rozvoja Vajnôr a riešenia dopravnej situácie.

Prvá otázka sa týka zmeny územného plánu na starom letisku Vajnory, ku ktorej podľa neho mestská časť dlhodobo vydávala súhlasné stanoviská.

Druhá a tretia otázka sa týkajú podľa Ondrušku „kontroverzného projektu supermarketu pri kruhovom objazde, ktorý má byť vybudovaný na úkor územnej rezervy pre vyriešenie dopravy na najhoršej križovatke v Bratislave,“ uviedol miestny poslanec a člen petičného výboru.

„Starosta Vajnôr Ján Mrva a siedmi poslanci patriaci už 12 rokov do jeho koalície, pritom včera (17. 10.- pozn. red) nevyhoveli požiadavke vyše 20 percent oprávnených voličov Vajnôr, aby sa miestne referendum konalo v deň komunálnych volieb 2018.

Namiesto toho zvolili za deň konania referenda posledný možný termín, a to 8. december 2018,“ uviedol Ondruška.

Sám Juraj Ondruška po hlasovaní uviedol: „Je to pľuvanec do tváre 1200 Vajnorákom, ktorí petíciu za referendum podpísali aj s odporúčaním termínu konania referenda v deň volieb.

Spojiť konanie referenda s voľbami sme požadovali nie len z hľadiska účelného využitia vynaložených prostriedkov, ale aj ako ústretový krok smerom k občanom.

Občania by tak mohli v jeden deň využiť aj ich právo zvoliť si zástupcov na ďalšie 4 roky, ako aj vyjadriť ich názor formou priamej demokracie v referende.

Namiesto toho im vedenie Vajnor nevhodným termínom konania referenda ich participáciu na veciach verejných sťažuje.

Vyhlásenie referenda počas adventu, keď už si občania užívajú pokoj sviatkov, je dôkazom, že zabezpečiť vysokú účasť na referende nie je v záujme ani Mrvu, ani jeho poslancov," uviedol Ondruška.

 

Samotný poslanec a kandidát na starostu po podľa neho búrlivej rozprave s poslancami "z koalície Jána Mrvu", ďalej uviedol:

„Mrva a predseda stavebnej komisie Vlček, ktorých rozhodovacej činnosti sa referendové otázky priamo týkajú, ich súhlasnými stanoviskami ku kontroverzným požiadavkám developerov túto občiansku odozvu priamo vyvolali.

Aj keď referendum ako také zastaviť nemôžu, nakoľko boli splnené všetky zákonné požiadavky na jeho vyhlásenie, zvolením termínu mimo komunálnych volieb dúfajú, že sa oslabí účasť.

Ako výhovorku pritom použili fabulácie bez akéhokoľvek právneho základu, podľa ktorých by konanie referenda v deň komunálnych volieb mohlo ohroziť legitimitu volieb a predvolebnej kampane,“ konštatoval.

Oslovili sme aj samotného starostu Vajôr Jána Mrvu, ktorý je aj kandidátom na primátora Bratislavy.

Uviedol, že rokovalo o tom a schvaľovalo to zastupiteľstvo. "U nás je demokracia nie diktatúra".

Zaslal nám ďalej toto stanovisko:

Poslanci zvážili riziká, na ktoré ich upozornilo ministerstvo vnútra, a to nezákonnosť komunálnych volieb, netransparentnosť financovania volebných kampaní a referendá sa vo Vajnoroch uskutočnia v termíne sobota 8.decembra 2018.

Na zasadnutí Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Vajnory boli  dňa 17. októbra 2018 vyhlásené referendá na základe žiadosti o ich vyhlásenie.

Referendá sa uskutočnia 8. decembra 2018. Miestne zastupiteľstvo zároveň určilo lehotu na vytvorenie okrskových komisií a delegovanie jej členov.

Miestne zastupiteľstvo sa pri termíne vyhlásenia riadilo odporúčaním Ministerstva vnútra SR, sekcia volieb a referenda, ktoré upozornilo na riziká spojenia volieb a miestneho referenda.

Konanie miestneho referenda nemožno spojiť s konaním volieb do orgánov samosprávy obcí tak, aby okrskové volebné komisie a miestna volebná komisia plnili okrem úloh pre uvedené voľby aj úlohy komisie pre miestne referendum.

Uvedené vyplýva z toho, že § 169 a § 170 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje miestnu volebnú komisiu a okrskové volebné komisie len pre voľby do orgánov samosprávy obcí.

Podľa doručeného stanoviska  Ministerstvo vnútra považuje konanie miestneho referenda v deň konania volieb do orgánov samosprávy obce za problematické nielen z pohľadu organizačno – technického zabezpečenia, ale aj z pohľadu podmienok vedenia volebnej kampane podľa zákona č. 181/2014 Z.z. o volebnej kampani , a to najmä v prípade, ak členovia petičných výborov sú zároveň aj kandidátmi vo voľbách do orgánov samosprávy obce.

Takéto spojenie by mohlo mať za následok právnu neistotu samotných kandidátov pri plnení podmienok volebnej kampane, zmätok vo financovaní volebnej kampane, a zároveň by mohlo viesť aj k zníženiu transparentnosti vedenia volebnej kampane.

Ministerstvo tiež upozornilo, že takáto situácia by mohla viesť až k neprípustnému ovplyvňovaniu voličov v deň volieb, čo by mohlo mať za následok nezákonnosť volieb do orgánov samosprávy obce.

Ministerstvo za najvhodnejšie riešenie odporučilo vykonanie miestneho referenda až po vykonaní volieb do orgánov samosprávy obcí. (Stanovisko ministerstva v prílohe).

Mestská časť sa obrátila so žiadosťou o usmernenia na viaceré príslušné štátne orgány (Úrad vlády SR, Ministerstvo vnútra SR, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán), ktoré naše žiadosti postúpili práve na odbor volieb a referenda ministerstva vnútra.

Úrad vlády ako gestor petičného zákona nás informoval, že pre posúdenie petície je potrebné predloženie originálov petičných hárkov a nepostačia iba ich overené kópie, tak ako bolo pôvodne predložené.

Ministerstvo vnútra, sekcia verejnej správy  nás informovala, že ak nám boli doručené dve petície, tak je potrebné ich posudzovať osobitne, a je potrebné vyhlásiť dve referendá.

Nakoľko môže ísť o dve vecne odlišné a nesúvisiace petície, uvedený postup umožní, aby obyvatelia v každej veci mohli osobitne využiť svoje právo zúčastniť sa na správe veci verejných. 

Vzhľadom k tomu, že pre referendá je nevyhnutné vytvoriť osobitné okrskové aj miestne komisie, tak spojenie volieb a referenda by nijako neznížilo náklady na ich uskutočnenie referend, a teda neboli by ani hospodárnejšie.

Pre tento účel zastupiteľstvo zároveň schválilo zmenu rozpočtu, kde na vykonanie referend vyčlenilo sumu 11.740 €. Na organizáciu samotného referenda bude potrebné zapojenie najmenej 48 členov a zapisovateľov okrskových a miestnych komisií.

Členov komisií môže nominovať petičný výbor a skupina aspoň 3 poslancov. Personálne zabezpečenie referend bude teda ešte náročnejšie ako pri samotných voľbách.

Miestne zastupiteľstvo vyhlásilo referendá v zmysle všeobecne záväzného nariadenia o organizácii miestneho referenda, tak aby sa konali v sobotu 8. decembra 2018 v lehote určenej zákonom (90 dní od doručenia petície),  aby ich bolo možné organizačne, personálne a technicky zabezpečiť a aby nevznikol dôvod na spochybnenie zákonnosti samotných volieb.

Jána Mrvu vo funkcii starostu chcú nahradiť traja nezávislí kandidáti. Medzi nimi sú dva miestni poslanci – vedecký pracovník a pedagóg Juraj Ondruška a ekonóm Michal Vlček.

Nezávislým kandidátom na starostu je aj elektrotechnický inžinier Marian Pružina. Do miestneho zastupiteľstva kandiduje celkovo 21 uchádzačov, prebojovať sa však môže len deväť z nich.

(red, rl)

Ilustr. Foto:www.vajnory.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter