Aktuálne dianie 11. marec 2024

Pýchu centrálnej časti Bratislavy čoskoro otvoria


Počet prijemných slnečných dní pomaly rastie. Mnohí Bratislavčania sa tak vydávajú na prechádzky za relaxom a zeleňou do svojich obľúbených parkov a záhrad. Pozreli sme sa preto na aktuálny stav jednej z najznámejších záhrad v Bratislave, kde od minulého roka prebieha revitalizácia. Tá sa oproti pôvodným plánom natiahla o niekoľko mesiacov. No práce sa blížia k záveru a vynovenú Grassalkovichovu (Prezidentskú) záhradu verejnosť navštívi už o pár dní. Mestská časť Staré Mesto informuje, že k jej otvoreniu dôjde počas prvého aprílového týždňa.

Dôraz na zeleň

Záhradu samospráva pôvodne plánovala otvoriť už začiatkom nového roka, no kvôli rozsiahlejšej výsadbe sa otvorenie oddialilo. „Zeleň potrebuje oproti “hrubším” prácam naozaj čas, aby sa dobre zakorenila a uchytila, veľkú úlohu zohráva aj ročné obdobie. Novým stromom, kríkom a cibuľovinám sme potrebovali dopriať pokoj a veríme, že teraz na jar sa nám za to všetkým odvďačia a ukážu sa v plnej kráse,“ informovalo Staré Mesto s tým, že priestor potreboval aj nový mlatový chodník. Jeho posledná úprava je naplánovaná tesne pred otvorením záhrady.

V rámci projektu mestská časť nahradila 46 stromov v zlom zdravotnom stave, zeleň doplnilo 38 novovysadených stromov. Skrášľovať záhradu má viac ako 16 tisíc kusov dvojročiek, takmer 20 tisíc cibuľovín, 3135 vysadenej menšej trvalky vincy minor a stovky okrasných drevín. Ošetrenia sa dočkal aj trávnik o veľkosti 1,75 hektára.

Počas prác vymenili zavlažovací systém, pribudlo nové verejné osvetlenie či mobiliár. Betónové chodníky sa vymenili za vodopriepustné.

Grasalkovičova záhrada je založená a naplánovaná koncepčne vo francúzskom barokovom štýle. Všetka výsadba teda prebieha v intenciách pôvodného návrhu, zároveň postupujeme aj podľa "Koncepcie obnovy Grasalkovičovej záhrady" vypracovanej uznávanou autorizovanou krajinnou architektkou Ing. Tamarou Reháčkovou, PhD.,“ doplnila mestská časť na sociálnej sieti.

Detské ihrisko zrepasovali

Obľúbené medzi návštevníkmi je aj detské ihrisko. Tu samospráva pristúpila aspoň k repasovaniu a doplneniu niektorých hracích prvkov. Na nové ihrisko si malí návštevníci ešte nejaký čas počkajú. „Plánujeme doplnenie ešte ďalších a zároveň máme podaný projekt na Interreg, ktorý by nám umožnil urobiť úplne nové ekologicky-náučné ihrisko pre deti,“ avizuje Staré Mesto.

Náklady revitalizácie záhrady dosiahli sumu 1,32 milióna eur.

 

Pohľad do histórie

Grassalkovichova (Grasalkovičova) záhrada vznikla v polovici 18. storočia, keď sa Bratislava začala

rozrastať aj za mestskými hradbami a gróf A. Grassalkovich kúpil na Suchom Mýte v rokoch 1755 až 1756 rozsiahle pozemky.

Neskôr dal tento uhorský šľachtic postaviť mimo hradieb sídlo. K palácu tak priliehalo na južnej strane čestné nádvorie, uzavreté mrežou a zo severu veľká osovo riešená záhrada, ktorá je známa ako Grassalkovichova záhrada za dnešným prezidentským palácom. Jej súčasná štruktúra naznačuje približne pôvodné barokové usporiadanie.

Na prelome 19. a 20. storočia v paláci žil arciknieža Fridrich Habsburský s manželkou Izabellou de Croy. Po druhej svetovej vojne areál slúžil pionierom a pribudli v nej umelecké diela ako fontána Radosť zo života. Fontána bola do záhrady osadená v roku 1978. Pochádza od architektov Tibora Bártfaya, Karola Lacka, Imricha Ehrenbergera a Pavla Mikšíka. Počas aktuálnej revitalizácie záhrady obnovili jej rozvody vody, čerpadlo a fontánu vyčistili.

(jp)

Zdroj: visitbratislava.sk

Foto: MČ Staré Mesto

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter