Aktuálne dianie 12. január 2021

Prehľad, ktoré mestské časti otvorili škôlky či ŠKD pre deti rodičov z prvej línie


Do materských škôl (MŠ) v bratislavských mestských častiach sa vrátila aspoň časť detí. Samosprávy ich otvorili pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, respektíve pre tých, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu. Rovnako tak v prípade záujmu zabezpečili aj školské kluby detí (ŠKD).

Petržalka

V najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalke funguje MŠ Iľjušinova. "Možnosť využili rodičia 33 troch detí," informovala samospráva TASR. Pri petržalských základných školách (ZŠ) bude pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu, fungovať v aktuálnom pracovnom týždni (11. – 15. 1.) podľa webu mestskej časti tiež osem školských klubov.

Nové Mesto

Bratislavské Nové Mesto otvorilo pre deti rodičov z prvej línie škôlku Na Revíne a takisto dva školské kluby na ZŠ Cádrova a tiež na ZŠ Kalinčiakova. "Zatiaľ v nich evidujeme 16 detí," informoval hovorca mestskej časti Marek Tettinger.

Ružinov

Ružinov otvoril 15 materských škôl, v ktorých bolo v pondelok 169 škôlkarov. Okrem toho otvorila mestská časť aj školské kluby vo ôsmich z deviatich škôl, v jednej podľa riaditeľky komunikačného oddelenia mestskej časti Tatiany Tóthovej nebol záujem. Celkovo bolo v školských kluboch 45 detí.

Staré Mesto

Staré Mesto otvorilo dve materské školy, a to na Karadžičovej a Kuzmányho ulici, prihlásených je celkovo 112 detí. V prevádzke je od pondelka aj školský klub v základnej škole na Vazovovej ulici, prihlásených je 20 detí. "Všetci zamestnanci týchto zariadení, pedagogickí aj nepedagogickí, boli 8. januára otestovaní na prítomnosť nového koronavírusu," poznamenal hovorca Starého Mesta Matej Števove. Doplnil, že prípadné otvorenie ďalších zariadení bude reagovať na potrebu rodičov.

Vrakuňa

V bratislavskej Vrakuni otvorili v pondelok tri materské školy. Minulý týždeň prejavilo podľa starostu Martina Kuruca záujem o otvorenie škôlky zhruba 110 rodičov. "V pondelok nastúpilo do škôlok v mestskej časti okolo 80 detí rodičov z kritickej infraštruktúry," spresnil pre TASR starosta. Vo štvrtok (7. 1.) pretestovali zamestnancov materských škôl. Všetci mali podľa Kuruca negatívny test na ochorenie COVID-19. ŠKD vo Vrakuni pre nízky záujem neotvorili.

Karlova Ves

V Karlovej Vsi otvorili MŠ na Ulici Ľudovíta Fullu. "Prihlásených bolo 40, reálne nastúpilo 30 detí. Sú rozdelené do viacerých tried, so stabilným tímom učiteliek," informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. Dodal, že v mestskej časti zriadili aj ŠKD v Spojenej škole na Tilgnerovej ulici.

Dúbravka

"V bratislavskej Dúbravke sme pre deti rodičov z prvej línie a tých, čo nemôžu vykonávať prácu z domu, otvorili deväť z 13 materských škôl," uviedla hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová. "Starajú sa tam o približne 120 detí," dodala.

Podunajské Biskupice

V Podunajských Biskupiciach otvorili škôlku na Komárovskej ulici. "Privítali sme 20 detí, približne rovnaký počet je prihlásený aj do školského klubu, ktorý bude fungovať na ZŠ Podzáhradná. Testovanie a všetko potrebné máme zabezpečené," referoval starosta Podunajských Biskupíc Zoltán Pék.

Rača

V Rači otvorili pre rodičov, ktorí musia pracovať mimo bydliska, teda aj predavačky či pracovníkov údržby, dve materské školy. "Od pondelka otvárame aj detské jasne na Tbiliskej," dodala mestská časť na sociálnej sieti.

Záhorská Bystrica

V Záhorskej Bystrici prejavilo záujem o škôlku od pondelka rodičia 13 detí. "Ráno sme pretestovali všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov materskej školy, aby sme minimalizovali riziko šírenia vírusu," dodala samospráva.

Lamač

V susednom Lamači otvorili škôlku i dve oddelenia školského klubu v miestnej základnej škole.

Jarovce

Na opačnej strane hlavného mesta v Jarovciach sa chystajú v škôlke prijať až približne 40 percent detí, ktoré ju bežne navštevujú. "Vyšli sme v ústrety záujmu nielen rodičom v kritickej infraštruktúre, ale aj iným, ktorí potrebujú ísť do práce a nemajú ako zabezpečiť starostlivosť o svoju ratolesť," informoval starosta Jaroviec Jozef Uhler. Škôlka i ŠKD budú fungovať od utorka (12. 1.) Dôvodom je, že testovanie zamestnancov a pedagógov sa zrealizuje v pondelok.

Vajnory 

Naopak, vo Vajnoroch neotvorili v pondelok materskú školu a ani ŠKD. Starosta Michal Vlček to zdôvodnil nízkym záujmom rodičov. „Spravili sme prieskum medzi rodičmi, aký je záujem o otvorenie materskej školy. Preverovali sme aj záujem rodičov, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre. Vo Vajnoroch sme však škôlku a ani ŠKD pre nízky záujem rodičov neotvorili. Sme však pripravení v prípade potreby okamžite otvoriť jednu triedu materskej školy pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre," uviedol.

TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter