Aktuálne dianie 18. november 2020

Potulky Bratislavou: Jesenné poklady Rače


Bratislavčan, ktorý miluje atmosféru Malých Karpát, vôňu jesenných dní a zlatistú farbu vinohradov umocnenú novembrovou nostalgiou si v týchto dňoch príde na svoje. 

Ten, kto počas leta nemal príležitosť zájsť do račianskych vinohradov na potulky má o to lepšiu príležitosť spoznať ich krásy práve teraz. Na prechádzkach medzi zlatožltými pásmi viničov kde tu ešte poletuje jemná pavučinka “babieho leta”. Inokedy sa v nich zase tiahne tajomná hustá hmla. Všetko toto vytvára magické farebné dielo, ktoré sa len tak hocikde nevidí.

Račanská Frankovka, liek Márie Terézie

Račianski vinári tu počas posledných rokov vybudovali komunitu, ktorá sa o oblasť na prvý pohľad veľmi dobre stará. Vystavali sa prístrešky, otvorili svoje vinice verejnosti a zasadili sa za vznik Račanského vinohradnického chodníka. Okrem ochutnávok lokálnych vín tu tak nájdete aj kúsok vinárskej histórie. Tá má podľa miestnych zdrojov svoje začiatky už v 13. storočí. 

Známe je aj legenda chýrnej Račianskej frankovky spojená s rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou. Vraj, keď prechádzala oblasťou a bolo jej nevoľno, vinári jej ponúkli práve Frankovku. Panovníčke sa po nej uľavilo a udelila jej Dekrét privilegovaného nápoja. Určite stojí spolu s ďalšími, zlatými, pokladmi račianskych viníc za preskúmanie.

Malá Baňa, neznámy vŕšok, ktorý nás baví

Opúšťame vinohrady a vydávame sa na krátku túru na vrch Malá Baňa. Ten nepatrí medzi najznámejšie lokality bratislavských turistov, dokonca aj mnohí miestni ju nepoznajú. Kráčame najkratšou cestou od parkoviska pri amfiteátri po modrej značke od Knižkovej doliny. Trasa vedie serpetínami vysypanými opadaným lístím do mierneho kopca. Cestou stretávame hlavne rodiny s deťmi a z času na čas zdravíme aj staršie páry. Po asi 40 minútach sa dostávame k bodu záujmu. 

Malebé výhľady na dosah

Samotný vrchol, ktorý nad bratislavskou Račou čnie do výšky 361 metrov,  nie je ničím výnimočný. Avšak kúsok pod ním, na mieste niekdajšieho amfibolitového lomu,  nachádzame vyhliadku. Tá nám za slnečného počasia ponúka malebné výhľady na priľahlú časť Malých Karpát a oproti stojaci vrch Veľká Baňa. Oplatí sa načasovať trasu na podvečerný západ slnka. Posledné lúče dopadajúce na jeseňou zafarbenú krajinu rozveselia myseľ a potešia dušu. Pokochať výhľadom sa môžete aj z ideálne umiestnenej drevenej hojdačky. 

Pokiaľ sa vyberiete po našich stopách v slnečných jesenných dňoch, určite neobanujete. Ideálne miesto pre toho, kto nepotrebuje podávať extrémne výkony a k spokojnosti potrebuje najmä zaujímavý cieľ. 

Samoobčerstvenie a knižnica na kopci 

Prekvapí nás aj samoobčerstvenie, ktoré tu ponúka “čarovná truhlica”. V letných mesiacoch v nej nájdete drobnosti na zasýtenie či pitie. Občerstvenie sa ponúka za dobrovoľný príspevok. Pokiaľ vás pokojná atmosféra miesta zláka k rozjímaniu či knihe môžete si ju požičať z drevenej miniknižnice umiestnenej na kmeni stromu. Za zmienku stojí aj dominanta vyhliadky- drevený kríž. Tú dal postaviť v roku 2014 Roman Kučera - obdivovateľ Malých Karpát, pre ktorého je toto miesto zrejmä srdcovou záležitosťou. Niet sa čo čudovať. Všetky tieto “maličkosti” dávajú  Malej Bani osobité čaro. 

jp, foto:JP

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter