Aktuálne dianie 25. október 2019

Poslanci schválili ďalšie zmeny v predstavenstvách BVS a DPB


Do spoločností Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) nastúpia noví členovia predstavenstiev, ktorí budú zodpovedať za obchod, technický úsek či infraštruktúru.

Vo štvrtok to odobrili bratislavskí mestskí poslanci. Nezaobišlo sa to však bez podozrení, keďže ráno dostali poslanci i novinári mail, v ktorom sa okrem iného písalo, že navrhovaný nový člen predstavenstva BVS Ladislav Kizak má byť dlhoročným blízkym priateľom bratislavského viceprimátora Juraja Káčera.

Mestskí poslanci po diskusii schválili za člena predstavenstva BVS zodpovedného za obchod Ladislava Kizaka a za člena predstavenstva zodpovedného za technický úsek a infraštruktúru v BVS schválili Miroslava Kollára.

Za člena predstavenstva zodpovedného za technický a prevádzkový úsek v DPB schválili Milana Donovala a za člena predstavenstva zodpovedného za infraštruktúru v DPB schválili Michala Halomiho.

V mailovej správe, ktorú dostali poslanci i novinári a týkala sa Kizaka, upozornil podpísaný Lukáš Riech na podľa neho niekoľko problémov.

"Pán Kizak nebol víťazom výberového konania a skončil až na druhom mieste, víťazom bola dlhoročná zamestnankyňa a vodárenská odborníčka, inžinierka Alena Trančíková," napísal v správe.

Za problém označil aj to, že Kizak je dlhoročný blízky priateľ viceprimátora Káčera.

Námestník priznal, že s Kizakom sú bývalí spolužiaci z vysokej školy a že na sociálnej sieti existuje futbalová partia 50 ľudí, ktorá chodí hrávať na Železnú studničku futbal, a je v nej aj on i Kizak.

"Informoval som o tom primátora i všetkých predsedov poslaneckých klubov predtým, ako prišli tieto mailové správy, že pravdepodobne to môže byť vnímané ako konflikt záujmov, aj keď som nevstupoval žiadnym spôsobom do výberového konania.

Okolo BVS sa vytvára chaos. Na týždennej báze nám chodia mailové správy, kto je s kým a proti komu, kto má aký kšeft," povedal Káčer.

Oznámil, že pri štvrtkovom hlasovaní sa zdržal hlasovania a že do budúcna môže vylúčiť akýkoľvek svoj vplyv na Kizaka.

Riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál, ktorý bol predsedom výberovej komisie, odmieta tvrdenie, že Trančíková bola víťazkou výberového konania.

"Vyhral Kizak, na základe rozhodnutia komisie, na základe toho, že sme o tom hlasovali. Bola zhoda, že sú dvaja kvalitní kandidáti, ale musíme dať primátorovi prvého a druhého.

Za Kizaka hlasovali piati zo šiestich členov komisie. Je to úplne jednoznačné," vyhlásil Košťál.

Myslí si, že tu zo strany Káčera ani nie je priestor niekoho ovplyvňovať, keďže on v BVS výkon majetkových práv nemá v pracovnom portfóliu a nie je ani v dozornej rade vodární.

Poslankyňa Elena Pätoprstá, ktorá pozorovala výberový proces, povedala, že Kizak bol spravodlivo vybratý.

Hlavné mesto deklaruje, že nových členov predstavenstiev vyberali rovnako ako nových šéfov mestských podnikov v transparentných výberových konaniach.

(TASR)
Foto: Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter