Aktuálne dianie 20. február 2023

Počet vodičov nerešpektujúcich pravidlá v peších zónach sa znížil


Počet vodičov nerešpektujúcich pravidlá v peších zónach v centre Bratislavy sa po zavedení prísnejších kontrol mestskej polície znížil. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová. Polícia s nimi začala vlani v septembri v reakcii na vodičov, z ktorých mnohí si z peších zón robili parkovisko, prípadne nerešpektovali časy určené na zásobovanie. V kontrolách pokračuje.

"Vnímame, že počet vodičov nerešpektujúcich pravidlá sa aj vďaka častejšej prítomnosti a ráznejším kontrolám hliadok mestskej polície v peších zónach znížil. Priebežné kontroly vykonávame denne a reagujeme aj na každý oznam od obyvateľov," skonštatovala Krajčovičová.

Od začiatku septembra minulého roka riešila mestská polícia v historickom centre 490 prípadov, keď vodiči nerešpektovali pravidlá vjazdu a zotrvania vozidiel v peších zónach. Priamo na mieste ich vyriešila 358. "Zvyšné zistené vozidlá sme odstupovali na doriešenie príslušným orgánom," poznamenala Krajčovičová. Išlo napríklad o vozidlá osôb požívajúcich výsady a imunitu, na ktoré zo zákona nemôže polícia osadiť imobilizér a doriešiť ich vo vlastnej kompetencii.

Mestská polícia podľa hovorkyne naďalej pravidelne dohliada na dodržiavanie pravidiel vjazdu a zotrvania vozidiel v bratislavských peších zónach. Pravidlá v nich si stanovujú príslušné mestské časti. Napríklad v staromestskej pešej zóne kontrolujú policajti zásobovacie autá, ktoré majú povolenie zotrvať v cieli jazdy výhradne na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené naloženie alebo zloženie nákladu. Povolenie pritom platí len v určitých časoch dňa. Zároveň sa zameriava aj na obyvateľov, ktorým povolenie na vjazd neumožňuje státie na miestnych komunikáciách a verejných priestranstvách.

Vodičom nerešpektujúcim pravidlá pripomína, že pešie zóny vždy patrili a budú patriť chodcom. Motoristov vyzýva, aby boli ohľaduplní k ostatným účastníkom cestnej premávky, najmä k chodcom a aby dodržiavali stanovené pravidlá. "Mestská polícia bude v ich dôslednej kontrole pokračovať aj naďalej a razantne riešiť všetky zistené porušenia," odkázala Krajčovičová.

TASR, foto: BSK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter