Aktuálne dianie 15. jún 2021

Po rokoch stagnácie sa počet obyvateľov hlavného mesta opäť zvyšuje


Po rokoch stagnácie sa počet obyvateľov Bratislavy opäť zvyšuje. V roku 2019 pribudlo v hlavnom meste takmer 5000 nových obyvateľov, najmä vďaka prílevu ľudí z iných častí Slovenska, ale aj zo zahraničia. Vyplýva to z údajov, ktoré bratislavský magistrát zverejnil na svojom portáli  opendata.bratislava.sk.
Rozdiel v populačnej dynamike medzi metropolitným regiónom Bratislavy a zvyškom krajiny sa podľa bratislavskej samosprávy v najbližších rokoch pravdepodobne prehĺbi, pretože hlavné mesto demograficky odčerpáva ostatné územie, najmä regióny.

Najviac pendlerov prichádza z Trnavy, Pezinka, Stupavy a Piešťan

"Do Bratislavy denne dochádza takmer 140.000 SIM kariet (niektorí ľudia môžu mať aj viac zariadení). Ukazujú to dáta od mobilných operátov. Najviac 'pendlerov' prichádza z Trnavy, Pezinka, Stupavy a Piešťan," spresnil magistrát. Dáta ukazujú aj vývoj populácie seniorov v Bratislave.

Lamač má najvyšší podiel žien nad 65 rokov

Najvyšší podiel žien nad 65 rokov je v bratislavskej mestskej časti Lamač. Tam tvoria viac ako šestinu obyvateľstva.

Cudzinci v Bratislave predstavujú až osem percent populácie a podľa vývoja grafov bude ich podiel do budúcnosti rásť. "Typickým cudzincom v meste je muž v ekonomicky produktívnom veku. Naopak, medzi cudzincami je nízky počet detí a starších ľudí," spresnila riaditeľka sekcie mestských štúdií a participácie Metropolitného inštitúty Bratislavy Milota Sidorová.

Najväčší počet cudzincov sa koncentruje v Starom Meste

Najviac cudzincov sa koncentruje v bratislavskom Starom Meste, ale tvoria aj takzvané klastre v priemyselných areáloch na okrajoch Bratislavy. "Zo štátov Európskej únie u nás najčastejšie žijú Česi, Nemci a Taliani. Z iných častí sveta u nás druhý domov našlo najviac Ukrajincov, Srbov a Rusov," priblížilo hlavné mesto.

Najväčšie príjmy majú obyvatelia Starého Mesta, najmenej zarábajú vo Vrakuni, Vajnoroch a v Devíne

Dáta porovnávajú aj zárobky obyvateľov z jednotlivých častí hlavného mesta. Najvyššie pracovné príjmy majú obyvatelia Starého Mesta s priemerným mesačným príjmom 990 eur. Za ním nasledujú obyvatelia Čunova, Lamača a Záhorskej Bystrice. "Naopak, najmenej zarábajúce pracovné miesta obsadzujú obyvatelia Vrakune, Vajnôr a Devína. Priemerný zárobok v Podunajských Biskupiciach dosahuje 603 eur," uviedlo mesto.

Dáta z interaktívnych vizualizácií budú mestu slúžiť ako podklad pri tvorbe politík, strategických dokumentov či na ďalší výskum. Pomôcť majú teda pri efektívnejšom plánovaní rozvoja či skvalitňovania života v Bratislave.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter