Aktuálne dianie 6. december 2018

OZ Vagus: Zima v Bratislave si vyžiadala prvé obete


Občianske združenie Vagus, ktoré sa zaoberá pomocou pre bezdomovocov hlási, že v novembri zomreli zomreli následkom chladu už 2 ľudia bez domova.

O život prišli vplyvom počasia a zlého zdravotného stavu, na ktorom sa podpísali roky strávené na ulici

Od novembra podnikol v Bratislave Vagus 17 krízových zásahov. Združenie spúšťa kampaň na podporu svojej práce v intenzívnom zimnom režime a systémovej činnosti združenia počas celého roka.

Ľudia bez domova, ktorí nemajú prístrešok a prespávajú vonku, často žijú v obrátenom režime. V noci nespia, pretože sa boja, že zamrznú.

Všetko oblečenie majú premočené a nemajú sa kde vysušiť. Cez deň sa snažia nájsť miesto v teple, v ktorom sa môžu vyspať.

Pri prespávaní vonku im však hrozí podchladenie a omrzliny. Ľudský organizmus sa namáha viac, aby sa zahrial, čím sa nadmerne vyčerpáva.

Priebeh chorôb býva ťažší, a tak aj chrípka alebo zápal pľúc môžu mať vážne následky.

Vagus zamestnáva 17 sociálnych pracovníkov. Tí za tento rok pomohli 1800 ľuďom na ich ceste z ulice, čo je takmer polovica všetkých ľudí bez domova na území Bratislavy.

Na pomoc ľuďom bez domova však potrebuje zdroje, a preto spúšťa zimnú kampaň. “Už 15 eur dokáže zabezpečiť jedlo, hygienu a ošatenie pre dvoch ľudí na deň.

Za 35 eur vieme zabezpečiť výjazd krízového tímu, ktorý môže zachrániť život. Sme vďační každému, kto nám svojím príspevkom umožní fungovať,” apeluje Sergej Kára, jeden z projektových riaditeľov OZ Vagus.

Podľa odhadov žije na území Bratislavy 4000 - 5000 ľudí bez domova. Pre porovnanie v roku 2012 ich bolo okolo 3000.

Za alarmujúcimi číslami je podľa OZ Vagus to, že v súčasnosti neexistujú žiadne efektívne nástroje, ktoré by ľuďom dokázali pomôcť v situácii, keď prichádzajú o domov.

Hľadanie a prinášanie riešení je tak na pleciach mimovládnych organizácií, ktoré dlhoročne poskytujú pomoc a sociálne služby.

(red)

Ilustr. Foto: Archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter