O možnosť vybudovania Národného kultúrneho a kongresového centra sa v hlavnom meste uchádzajú traja hráči. No a práve s posledným v poradí, so zástupcom spoločnosti Immocap, generálnym riaditeľom Martinom Šramkom, sme sa porozprávali nielen o tom, prečo by sa práve projekt Nový Istropolis, mal stať mekkou kultúry a medzinárodných kongresov.
Spoločnosť Immocap sa s projektom Nový Istropolis uchádza o štátnu dotáciu vo výške cca 60 miliónov eur, ktorá by mala slúžiť na vybudovanie Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Prečo by sa mal podľa vás práve Nový Istropolis stať NKKC?
Projekt Nový Istropolis, s ktorým sa naša spoločnosť uchádza o umiestnenie budúceho NKKC, sa nachádza v strategickej lokalite Trnavského mýta, na mieste s historicky existujúcou kultúrno-kongresovou funkciou, ktorá je pre vznik takého centra v rámci Bratislavy ideálna.
Spoločnosť Immocap funguje na trhu viac ako 25 rokov a za ten čas sa nám podarilo zrealizovať viacero nosných projektov, ktoré prispeli k rozvoju hlavného mesta Bratislava. V júli 2020 sme predstavili verejnosti našu víziu projektu Nový Istropolis, ku ktorej sme dospeli po takmer 3-ročnej detailnej príprave - vrátane organizácie jednej z najväčších medzinárodných architektonických súťaží, aká kedy bola realizovaná na Slovensku. V spolupráci s renomovaným holandským architektonickým štúdiom KCAP a ich partnerským štúdiom Cityförster máme ambíciu priniesť do hlavného mesta multifunkčné kultúrno-kongresové centrum svetovej úrovne a zaradiť Bratislavu medzi vyspelé európske metropoly. Okrem uznávaných architektov sme prizvali do projektu aj svetovú špičku v oblasti komplexného poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál, britské štúdio Charcoalblue.
Asi sa zhodneme v tom, že spomedzi troch uchádzačov o štátnu dotáciu, práve projekt Nový Istropolis bratislavskú spoločnosť polarizuje najviac. Obyvateľom stále nie je jasné, či sa pôvodný Dom odborov ide búrať a nahrádzať novou budovou, alebo či pôjde len o prestavbu starej architektúry, atď. Má už v súčasnosti vaša spoločnosť stopercentne jasno v tom, aký prístup k historickej budove Istropolisu zvolí?
Nevnímam to tak, že by projekt Nového Istropolisu polarizoval bratislavskú spoločnosť najviac. Náš zámer plánujeme realizovať v súlade s tým, ako sme ho predstavili verejnosti a sme presvedčení, že Bratislavu to významne posunie dopredu na kongresovej a kultúrnej mape Európy. Myslím si, že je práve zodpovedné a pozitívne, ak ako developer chceme funkciu, ktorá v Dome odborov už 20 rokov absentuje, verejnosti prinavrátiť a dokonca ju ešte povýšiť. Takisto priestor Trnavského mýta potrebuje zásadnú premenu, ktorá ho prispôsobí aktuálnym potrebám mesta.
Znamená to, že aj ak sa vám štátnu dotáciu získať nepodarí, budete pracovať na vybudovaní Nového Istropolisu?
Immocap sa transparentne uchádza o to, aby nové NKKC vzniklo v projekte Nového Istropolisu. Hneď po nadobudnutí areálu sme verejne vyzdvihli význam kultúrno-spoločenskej funkcie priestoru Trnavského mýta, ktorú v projekte zachovávame a povyšujeme ju na kvalitatívne vyššiu úroveň. Iným scenárom sa aktuálne v Immocape nezaoberáme.
Aké konkrétne možnosti využitia teda Bratislavčanom Nový Istropolis ponúkne? Možno aj v porovnaní so súčasnou stavbou, ktorej potenciál dlhodobo nie je využívaný na 100%.
Súčasný objekt Domu odborov už dávno stratil svoju spoločenskú funkciu a je už dlhé roky skoro úplne nevyužívaný. Nevyužívané a verejnosťou za celú dobu svojej existencie neprijaté je aj okolité námestie. V porovnaní s tým, projekt Nového Istropolisu s moderným kultúrnym stánkom špičkovej kvality, s výrazne vyššou kapacitou (3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie/státie) a multifunkciou umožní organizátorom usporadúvať široké spektrum podujatí od medzinárodných kongresov a konferencií, cez koncerty, až po eventy väčšieho a menšieho rozsahu. Mestotvorný návrh špičkového holandského ateliéru KCAP prináša nový život do tejto významnej časti mesta, ktorá bola zanedbávaná celé dekády. Výsledkom bude vitálna, zelená štvrť, v ktorej sa bude spájať kultúrny a spoločenský život, kvalitné verejné priestory so širokým spektrom využitia, s priamym prepojením na živý parter a plochy zelene.
Vieme, že napríklad Incheba neráta v rámci svojho projektu NKKC s budovaním bytových jednotiek. Ráta sa pri Novom Istropolise aj s bytovými jednotkami, respektíve s rezidenčnou časťou?
Srdcom a dominantou celej zóny Trnavského mýta bude kultúrno-spoločenské centrum špičkovej úrovne. To spolu s veľkorysým verejným priestorom vytvorí základ novej vitálnej štvrte s možnosťou využitia na rôzne aktivity počas celého roku. V blízkosti centra bude hotel, ktorý doplní funkcie kultúrno-kongresovej sály. Ostatnú časť projektu bude tvoriť občianska vybavenosť, vrátane administratívnej funkcie a živého parteru s obchodnými a gastro-prevádzkami. Rezidenčná funkcia je vhodne zakomponovaná do tichšej časti projektu smerom k Škultétyho ulici. V architektúre cítiť jasný holandský rukopis. Práve všetky spomenuté funkcie spolu v symbióze vytvárajú predpoklady na modernú mestskú štvrť a budú benefitom pre samotné NKKC.
V porovnaní s ostatnými dvomi uchádzačmi o dotáciu možno vnímať najzásadnejší rozdiel v tom, že Istropolis sa nenachádza v blízkosti prírody či Dunaja, ale v centre mesta. Ako ste už naznačili, práve tú sa pokúsite na lokáciu priniesť spolu s projektom. No predsa len, nevnímate lokáciu z tohto hľadiska ako hendikep?
Podľa našich prieskumov je práve širšie centrum mesta veľmi vhodnou lokalitou pre vznik takéhoto mestského stánku. Jeho výborná dostupnosť, viditeľnosť a blízka občianska vybavenosť je pre budúce podujatia kľúčová. Holandská škola, ktorá je priekopníkom v najmodernejšom prístupe vytvárania verejných priestorov, a z ktorej vychádza víťazné architektonické štúdio KCAP je zelená, otvorená a automaticky pracuje so všetkými environmentálnymi princípmi, ktoré budú zakomponované v novom projekte. Nezanedbateľnou výhodou budúceho verejného priestoru v Novom Istropolise bude aj to, že parkovisko pred Domom odborov bude nahradené zeleňou a všetky parkovacie miesta zmiznú pod zem.
Kedy by ste s realizáciou projektu chceli začať a ako dlho predpokladáte, že bude stavba prebiehať?
Náš zámer sme predstavili médiám a verejnosti v polovici júla 2020 a povolenia projektu by sme chceli získať do konca roka 2022. So stavebnou realizáciou by sme chceli začať v roku 2023 a projekt vrátane NKKC plánujeme ukončiť v roku 2025.
Súčasnú stavbu najmä pamätníci vnímajú ako historickú súčasť mesta, ktorá poukazuje na našu minulosť, o ktorej toho mladšie generácie veľa nevedia. Zrejme preto vzniká obava z jej zbúrania a ozývajú sa požiadavky na vytvorenie múzea a podobne. Akou formou, respektíve do akej miery bude nový projekt zohľadňovať svoju históriu?
Víťaz medzinárodnej súťaže na Nový Istropolis - holandské štúdio KCAP, patrí k absolútnej špičke urbanizmu a architektúry v Európe, no pre nás bol podstatný najmä ich spôsob uvažovania o mestskom priestore a výzvach tejto dôležitej lokality Trnavského mýta. Návrh nového kultúrno-spoločenského centra rešpektuje históriu aj svoje okolie. Vďaka mierke, urbanistickému poňatiu a zároveň svojou formou odkazuje na pôvodnú budovu. Okrem formálnych spojitostí horizontálnej a vertikálnej hmoty preberá po svojom predchodcovi aj tvaroslovie fasády, interiéru a kvalít, ktorými pôvodný Dom odborov disponuje. Do Nového Istropolisu máme záujem zakomponovať aj existujúce materiály a umelecké diela. Architekti z KCAP s nimi v návrhu pracujú veľmi citlivo, zachovávajú ich, adaptujú, dávajú im novú funkciu spôsobom, ktorý si v každom aspekte ctí pôvodný genius loci a v plnej miere naň nadväzuje.
Je váš projekt NKKC nastavený tak, že v budúcnosti bude finančne „samouživiteľný“ alebo bude vyžadovať aj dodatočné financovanie zo strany štátu?
Hlavným dôvodom, prečo na Slovensku takéto centrum doteraz nevzniklo, je práve skutočnosť, že väčšina takýchto centier vo svete nie je ziskových. Majú verejný význam a z tohto dôvodu sú aj postavené a následne prevádzkované s podporou štátu alebo verejného sektora. Určite je naším zámerom minimalizovať prostriedky štátu v projekte NKKC a pripraviť projekt čo najefektívnejšie.
Zastrešovať Národné kultúrne a kongresové centrum si vyžaduje aj isté skúsenosti v tomto segmente. Aké sú v tomto odvetví skúsenosti spoločnosti Immocap?
Immocap je predovšetkým developer so skúseným tímom odborníkov, ktorý pôsobí na trhu viac ako 25 rokov a má za sebou viacero úspešných projektov. Našu aktuálnu úlohu v projekte NKKC vnímame v pozícii majiteľa pozemku a developera. Myslím si, že budúci operátor NKKC by mal byť samostatný a nezávislý subjekt, ktorý má skúsenosti s takouto prevádzkou nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Našou ambíciou by preto bolo priniesť takéto know-how práve so zahraničia, kde už takéto centrá existujú. Takisto zabezpečiť synergie medzi mestami v rámci regiónu strednej a celej Európy a lokálny dopyt pokryť lokálnym know-how. Takýto operátor by mal byť vybraný v transparentnej súťaži.
Veronika Trojanová
(foto vizualizácie Immocap)
Aktuálne dianie 8. júl 2025 – 7065×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 9. júl 2025 – 2141×
Ktoré studničky v mestských lesoch sú pitné? Najnovšie rozbory poznajú odpoveď