Aktuálne dianie 3. august 2017

Nepríjemné odhalenie: V Ružinove sa postrekovalo škodlivou látkou, po upozornení ju stopli


V uplynulých dňoch upozornili nahnevaní Ružinovčania na aplikovanie nebezpečného postreku škodlivou toxickou látkou v parkoch a na uliciach.

O probléme sa na sociálnych sieťach vyjadril aj miestny ružinovský poslanec Martin Patoprstý.

„Dozvedel som sa veľmi znepokojujúcu správu a to, že v našej mestskej časti sa používa na odstraňovanie buriny prípravok Roundup od firmy Monsanto!

Kto ho pozná a má deti či psa, tak pri tejto informácií práve teraz pravdepodobne zalamuje rukami, klepe si na čelo a mnohí určite aj nadávajú,“ uviedol.

Ako ďalej napísal, hlavnou zložkou prípravku je Glyfosát, ktorý je širokospektrálny herbicíd najmä na postrekovanie proti burine.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny upozorňuje naňho ako „pravdepodobne karcinogénny“, čo podporilo 96 popredných vedcov.

Výrobky od firmy Monsanto sú zakázané vo viacerých krajinách sveta, napr. aj v Rakúsku, Maďarsku, či Nemecku.

V Kalifornii musia výrobcovia dokonca uvádzať na obale varovanie, že môže spôsobovať rakovinu.

„Slovensko ako tradičné odbytisko pre odpadové potraviny či drogériu samozrejme tieto látky nie len nezakazuje, ale dokonca ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sú plne autorizované a môžu sa predávať.

Aj napriek tomu reťazce ako Hornbach SK tieto prípravky z predaja stiahli,“ uviedol Patoprstý.

Vyjadrenie Ružinova a RPVPS

Z ružinovského miestneho úradu sme dostali vyjadrenie, podľa ktorého si mestská časť u Ružinovského podniku verejno-prospešných služieb, a. s. (RPVPS), objednáva škarpírovanie verejných komunikácií III. a IV. triedy v s aplikáciou chemického postreku v zmysle priloženého zoznamu a na základe pokynov.

„V objednávke nie je uvedené, aký postrek má byť použitý.

Výber prípravku a jeho bezpečné použitie v zmysle Zoznamu autorizovaných prípravkov UKSUP je v kompetencii dodávateľa.

V priloženom zozname k objednávke boli zahrnuté aj parky, ale podľa ďalších pokynov, ktoré boli zaslané na RPVPS, bolo uvedené, že parky majú byť škarpírované ručne.

Z uvedeného vyplýva, že použitie chemického prostriedku malo byť aplikované len na komunikáciách- cestách,“ uvádza mestská časť.

Podľa vyjadrenia spoločnosti Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb, po upozornení na nežiaduce účinky riaditeľ s okamžitou platnosťou zakázal používať chemické postreky obsahujúce látku Glyfosát na verejných priestranstvách v parkoch, detských ihriskách a obdobných priestranstvách, kde je voľný pohyb ľudí a psov.

V parkoch sa bude vykonávať škarpírovanie ručne.

Podľa informácií ružinovskej samosprávy, plánuje RPVPS zakúpiť techniku, ktorá ekologickým spôsobom, horúcou parou odstraňuje burinu.

Táto technika je multifunkčná a umožňuje okrem iného aj odstraňovanie graffiti, čistenie pomníkov, sôch, skla, striech či stien.

Ako uviedol pre Bratislavský kuriér ružinovský miestny poslanec Martin Patoprstý, je podľa neho zarážajúce, že Ružinov až teraz náhodne zisťuje, že celé roky sa už v tejto mestskej časti viac či menej pravidelne používa toxický prípravok, ktorého hlavná látka je podľa neho potenciálny karcinogén.

Ako uviedol, v mnohých vyspelých krajinách, ktoré si vážia svoje životné prostredie je zakázaný.

„Ružinov je typický zelenými plochami a parkmi a je veľmi znepokojujúce, že namiesto toho, aby sme sa snažili ísť s modernou dobou a ekologicky sa o našu zeleň starať, tak sa tu kúpi lacný komerčný produkt a zase musia obyvatelia suplovať samosprávu, sami na problém upozorňovať a žiadať nápravu,“ dodal miestny poslanec M. Patoprstý.

(rl, red)

Foto: M.Patoprstý

1 komentár
ODPOVEDAŤ Jana | 3. 8. 2017, 22:30

Hm, dnes som videla týchto postrekarov v ružovej doline, dúfam ze mali niečo ekologickejšie.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter