Aktuálne dianie 27. február 2024

Nebezpečný ázijský tigrovaný komár sa objavil aj v Ružinove


Teplejšie počasie, ktoré v týchto dňoch v Bratislave prevláda, môže nahrávať situácii, že sa komáre objavia oveľa skôr ako sme boli zvyknutí v minulosti. Hlavné mesto preto už vo februári avizuje, že bude intenzívne monitorovať liahniská komárov.  

Z exotiky do Bratislavy

Na základe zberu dát od verejnosti bol v minulom roku priamo v Bratislave zaznamenaný výskyt invázneho druhu komára Aedes albopictus, známeho aj pod názvom ázijský tigrovaný komár. Informuje o tom na svojom webe Slovenská akadémia vied (SAV). Nález bol následne pomocou molekulárnych analýz potvrdený na pracovisku Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.

„Keďže išlo o viacero nálezov v rámci mestskej časti Ružinov, predpokladáme, že je tu tento komár už usídlený,“ skonštatovala RNDr. Viktória Čabanová, PhD., samostatná vedecká pracovníčka BMC SAV, v. v. i., a odborníčka na komáre. Ako ďalej dodáva ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v kontinentálnej Európe vyskytuje. Prenáša 22 rôznych vírusov, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. 

Dolet pre tento druh komára od miesta vyliahnutia iba 200 až 500 m, uvádzajú výskumníci. Ide o druh komára, ktorý je schopný v našich klimatických podmienkach prežiť aj zimu.

Na obavy zatiaľ nie je dôvod

Situáciu s výskytom komára plánujú odborníci naďalej monitorovať, no spolu s miestnymi politikmi vysvetľujú, že na paniku zatiaľ nie je žiadny dôvod. Uvádzajú, že komár je len potenciálnym prenášačom chorôb, ale nie zdrojom nákazy.  Navyše v roku 2024 jeho nález vedci zatiaľ nepotvrdili. „Tento rok zatiaľ u nás nebol nájdený žiaden exemplár tohto komára a nie je potvrdené, že by tohtoročnú zimu u nás naozaj aj prežil," upokojuje situáciu starosta Ružinova Martin Chren.

Zdôraznil tiež, že k zabráneniu liahnutia komárov môžu prispieť aj obyvatelia, majitelia pozemkov, keď mu nebudú vytvárať možnosti na jeho ďalšie rozmnožovanie. "Základom úspechu boja proti komárom je nedovoliť to. Hlavné mesto bude tento rok napríklad opäť rozdávať zadarmo špeciálne tablety, ktoré takéto larvy bezpečnou cestou zničia," dodal starosta.

V minulosti magistrát  priniesol informáciu, že sa na území Bratislavy vyskytuje viac ako 1000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytujú vhodné podmienky na liahnutie komárov.

bak

foto: Bratislava - hlavné mesto SR

1 komentár
ODPOVEDAŤ Josef Pavel | 8. 3. 2024, 14:00

Žádané finanční úvěry Už máte dost příliš vysokých splátek a raději budete splácet jen jeden úvěr. Pak si ještě dnes zažádejte o tuto nabídku nebankovního úvěru od soukromého investora od 50.000 Kč do 50.000.000 Kč bez kontroly registrů. Solidní a profesionální jednání zaručeno. Rychlé vyřízení celého úvěru už do 48 hodin. žádostí na emailu: josef56775@seznam.cz

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter