Pred pár týždňami došlo v Starom Meste k jedinečnému nálezu. Na ortodoxnom židovskom cintoríne boli objavené stovky historických náhrobných kameňov, ktoré pochádzajú z takzvaného staronového židovského cintorína pri tunely pod hradným vrchom. Ako je možné, že sa náhrobky z osemnásteho storočia zachovali do dnešných čias a aký osud ich čaká, nám priblížil MUDr. Tomáš Stern, predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave.
Počas uplynulých týždňov došlo k unikátnemu nálezu historických náhrobných kameňov v priestoroch ortodoxného židovského cintorínu v Bratislave. Ako dlho ste na tomto objave pracovali?
Tento projekt som chcel realizovať už zhruba pred tridsiatimi rokmi. V deväťdesiatych rokoch, kedy mi na cintoríne náhrobky pod nánosmi ukázal jeden z preživších holokaustu, ktorý patril medzi tých ľudí, ktorí boli nútene nasadení pri asanácii staronového cintorína v rokoch 1942-1944. Projekt dôkladného prieskumu a následnej záchrany bol a aj stále je finančne a logisticky náročný. Preto mala prioritu rekonštrukcia pôvodného areálu cintorína, ktorý verejnosť pozná ako Pamätník Chatama Sofera.
Bratislava teda mala dva cintoríny – starší a novší a aktuálne nájdené náhrobné kamene pochádzajú z toho pôvodného?
Pôvodný staronový cintorín bol založený v závere sedemnásteho storočia, a tam sa pochovávalo do roku 1847. Potom sa začalo pochovávať na novom cintoríne na dnešnej Žižkovej ulici, ktorý je známy ako ortodoxný cintorín, kde sa pochováva do dnešného dňa. V rokoch 1942 až 1944 došlo pri výstavbe tunela k asanovaniu väčšiny toho staronového cintorínu, s výnimkou plochy, kde sa nachádzalo 23 hrobov najvýznamnejších rabínskych osobností a medzi nimi aj hrob Chatama Sofera. Táto časť, ktorá sa dnes nachádza pod zemou, zostala nedotknutá, lebo bola preklenutá výstavbou novej vozovky. Okrem týchto dvoch cintorínov sa v Bratislave nachádza ešte takzvaný neologický cintorín na Karloveskej ulici, ktorý bol založený v roku 1873 rovnomennou, reformnou židovskou obcou. Aj tu sa pochovavá dodnes. Aj iné mestské časti majú židovské pohrebiská, respektíve ich zvyšky, ktoré sa napriek devastácii dochovali. Tie sa už ale na pohreby nevyužívajú.
Na tomto staronovom cintoríne boli v minulosti pochovávaní všetci príslušníci Židovskej obce alebo iba jej významní predstavitelia?
V uvedenom období to bol jediný židovský cintorín vo vtedajšom Prešporku. V stredoveku, pred vypovedaním Židov z mesta v roku 1526, sa v meste nachádzal ešte starší cintorín, ktorého presné miesto ale nepoznáme. Po vyhnaní z mesta sa Židia postupne usadili na hradnom kopci, ktorý vtedy patril pod správu grófskej rodiny Pálffyovcov. Spolu s kľúčovými inštitúciami novovzniknutej komunity, bol založený v závere sedemnásteho storočia aj tento cintorín. Tam sa pochovávali všetci členovia židovskej komunity vtedajšieho Prešporku, ale aj širšieho okolia.
Ako je vôbec možné, že sa takéto staré náhrobné kamene zachovali do dnešného dňa?
Tieto náhrobné kamene, ktoré boli v roku 1942 až 1944 odstránené, boli spolu s pozostatkami tej časti cintorína, ktorá bola asanovaná, prenesené na ortodoxný cintorín. O pozostatkoch sa teda samozrejme vedelo, keďže tieto boli pochované v označenom masovom hrobe. Ale na náhrobné kamene sa viac-menej zabudlo. Navyše, v nasledujúcich desaťročiach boli prerastené invazívnymi drevinami. Stratili sa aj z historickej pamäte, pretože ľudia, ktorí si ich pamätali, ktorí boli pri ich násilnom premiestnení, buď vojnu neprežili alebo medzičasom zomreli alebo sa presťahovali.
Takéto vzácne objavy sa ešte dnes dejú bežne?
Nie. Toto je naozaj výnimočná vec. Nájsť zabudnuté, zväčša barokové náhrobné kamene v takomto počte, to je naozaj unikát. Treba si uvedomiť, že Prešporok a Prešporská židovská komunita bola až do osemdesiatych rokov osemnásteho storočia centrom uhorského židovstva. Hospodárskym, ale aj vzdelávacím. V neskoršom období sa vďaka rabínskej dynastii Schreiberovcov posilnil najmä ten význam vzdelávacieho centra, ktorý dosiahol dokonca európsky rozmer.
Poznáte už aj konkrétne osoby, ktorým patria nájdené náhrobky?
Našli sme náhrobné kamene príslušníkov rodín, ktoré pôsobili ako finančníci na dvore Habsburgovcov, príslušníci rodín Oppenheimer, Pressburger. Nechýbali ani náhrobne kamene viacerých predstavených či rabínov židovskej komunity z príslušného obdobia. Z výtvarného, alebo historického hľadiska boli zaujímavé ale aj viaceré náhrobky bežných členov židovskej komunity. Pre zaujímavosť, zatiaľ najstarší nájdený náhrobok je z roku 1700.
Koho zásluhou k tomuto objavu došlo?
Veľkou zásluhou predchádzajúceho vedenia našej komunity bola v minulosti rekonštrukcia pamätníku Chatama Sofera, ktorá sa uskutočnila v roku 2000 až 2002. Aktuálny projekt je logickým pokračovaním zámeru zachrániť a obnoviť areál staronového cintorína. Predovšetkým vďaka pomoci Slovenskej agentúry životného prostredia a Mestskej časti Staré Mesto došlo k vyčisteniu invazívnych náletových drevín a na naše prekvapenie tam nebolo 20, ani 30 náhrobkov, ale po dvoch mesiacoch prác na prvej etape, ktoré boli nedávno ukončené, to vyzerá tak, že ich bude asi 430.
To znamená, že ide o všetky náhrobné kamene, o ktorých ste mali z historických záznamov vedomosť?
Žiaľ, určite to nebudú všetky, čiže časť už asi bude nenávratne stratená. Vyzerá to tak, že sa to týka aj mnohých vzácnych náhrobkov, o ktorých vieme, že sa na cintoríne nachádzali. Definitívne ale budeme vedieť, až sa ukončia hlavné práce.
Aby mali Bratislavčania lepšiu predstavu, čo všetko práca pri odhaľovaní takto vzácnych náhrobkov zahŕňa, skúsme im ju priblížiť.
Nedávno boli kamene vynesené z pôvodnej skládky, následne sa číslujú a fotíme ich vo vysokom rozlíšení, aby sme vedeli lepšie prečítať epitafy. Z veľkého množstva fragmentov, ktoré sa na cintoríne nachádzajú, sa snažíme zostaviť pôvodné náhrobky. Takto predpripravené náhrobky by mali byť pripravené na následné reštaurovanie a zakonzervovanie.
Už aj viete, kde budú náhrobné kamene napokon umiestnené?
Toto je v procese riešenia. Pre časť asi vytvoríme lapidárium v mieste, kde sa nachádzajú telesné pozostatky, aby boli tieto náhrobky spojené s pozostatkami. Tým splníme židovské sepulkárne predpisy. Zvyšné náhrobné kamene, hlavne tie, ktoré sa zachovali zväčša nepoškodené a ktoré sú historicky a umelecky najvýznamnejšie, by sme radi premiestnili na pôvodné miesto. Čiže na cintorín na nábreží. Ale to už je projekt, ktorý bude trvať nejakú dobu, pretože tie náhrobky bude ešte potrebné zakonzervovať. V prvom rade musíme ukončiť dokumentáciu a až následne ich preniesť.
Je momentálne cintorín prístupný pre verejnosť?
Nie je. Uzavreli sme ho z bezpečnostných dôvodov, aby nedošlo k odcudzeniu niektorých fragmentov. Až do odvolania zostáva zatvorený, ale samozrejme, je možná návšteva hrobov príbuznými, po predchádzajúcom ohlásení.
Veronika Trojanová
(foto BSK)
Aktuálne dianie 3. máj 2025 – 5164×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 28. apríl 2025 – 268×
Partizánska lúka je dostupnejšia všetkýmAktuálne dianie 5. máj 2025 – 151×
Cyklotrasou Jurava sa až do konca mája nepreveziete