Aktuálne dianie 14. apríl 2021

Na území Malých Karpát sú premnožené diviaky. V Karlovej Vsi povolili mimoriadny odlov


V bratislavskej mestskej časti Karlova Ves povolil okresný úrad mimoriadny odlov diviakov na nepoľovných plochách v blízkosti lesa na Púpavovej, Veternicovej, Hlaváčikovej, Starých gruntoch, Kuklovskej a v Líščom údolí. Na svojom webe o tom informuje karloveská samospráva.

Lov zrealizujú Mestské lesy v Bratislave

Lovom je poverená organizácia Mestské lesy v Bratislave. Plánovaný je priebežne až do konca roka. "Cieľom nie je samotný lov zveri, ale redukcia nadmerného počtu diviakov, ktoré spôsobujú škody najmä majiteľom nehnuteľností a záhrad. Okrem toho sa týmto snažíme zabrániť ich prenikaniu na sídlisko," priblížil zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

Na území Malých karpát je diviakov viac ako je prirodzený stav

Dostatok potravy a absencia prirodzeného predátora, napríklad vlka, podľa mestskej organizácie spôsobili, že na území Malých Karpát je diviakov výrazne viac, ako je prirodzený stav. "V dôsledku toho dostávajú mestské lesy i karloveská samospráva značné množstvo podnetov od občanov na spôsobené škody v záhradách, vo vinohradoch a na prenikanie diviakov do mesta," spresňuje karloveská samospráva.

Odborníci radia, psa si držte na vôdzke

Pri strete s diviačou zverou odborníci radia psa držať na vôdzke, nechytať a nebrať mláďatá, aj keď vyzerajú opustene. Ich matka je totiž nablízku. "Chorú či uhynutú zver môžete nahlásiť na linku mestskej polície 159," uviedli s tým, že na mestskú políciu sa môžu obyvatelia obrátiť aj v prípade, ak stretnú diviaka vo vnútri mesta.

TASR, foto TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter