Aktuálne dianie 29. marec 2018

Na území Bratislavy majú vtáci 150 nových drevených búdok + video


Mesto Bratislava dokončieva jarné osádzanie vtáčích búdok na celom svojom území.

Je to aj v záujme jeho obyvateľov, ktorí v rámci projektu občiansky rozpočet o tom hlasovali, a mesto naň určilo 10 950 eur.

"Stretol sa záujem verejnosti so záujmom mesta a výsledkom je osadenie 150 vtáčích búdok v rôznych lokalitách, ktoré sme vyberali s odborníkmi. Je to ďalší krok na posilnenie biodiverzity a života zvierat na našom území bohatom na vzácne biotopy. Má to aj edukačný charakter pre deti a školy.

Búdky sú označené logom mesta aj GPS a na našej webovej stránke ich možno vyhľadať a na mieste pozorovať, či sa tam niečo deje," informoval na štvrtkovom brífingu v Medickej záhrade primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. 

V tejto záhrade pribudlo 20 drevených prístreškov pre vtáky. Ďalšie sú na Americkom a Jakubovom námestí, Malom Draždiaku, na Vajanského nábreží, Železnej studienke a v iných prírodných častiach.

Búdky v piatich veľkostiach sú na stromoch vo výške päť až šesť metrov, najväčšie sú určené pre sovy v mestských lesoch.

"Na Karloveskom ramene v budúcom týždni vytvoríme hniezdiská pre kačice," dodal Dušan Vacek z oddelenia životného prostredia a mestskej zelene bratislavského magistrátu.

Hlavné mesto osadí celkovo 150 búdok pre rôzne druhy vtáctva a 20 hniezdísk pre kačice. Medzi nimi napríklad Sova lesná, Výrik lesný, Myšiarka ušatá, Sokoly, či Žltochvost, Muchár a Trasochvost.

Všetky búdky budú označené štítkom s logom hlavného mesta a jedinečným identifikačným číslom.

Verejnosť si ich môže nájsť pomocou GPS súradníc, ktoré sú zverejnené na webovej stránke hlavného miesta (priamy odkaz TU).

Jednotlivé lokality osadenia vtáčích búdok navrhlo hlavné mesto v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BIRDLIFE (SOS) a Štátnou ochranou prírody (ŠOP).

V mestských lesoch boli vyvesené búdky pre Sovy lesné, Žltochvosta, Muchára a Trasochvosta. Polobúdky pre Žltochvosta, Muchára a Trasochvosta sa nachádzajú pozdĺž toku Vydrica a to od Partizánskej lúky proti prúdu Vydrice.

Vtáčie búdky však môžu poslúžiť aj pre iné drobné vtáctvo, ktoré sa v tejto lokalite vyskytuje. Ďalších 50 polobúdok pre Sokoly červenonohé bude v rámci Zmluvy o spolupráci osádzať a monitorovať Spoločnosť pre ochranu dravcov v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia.

Na Vrakunskom cintoríne domovy nájdu napríklad Myšiarky a v blízkosti Karloveského ramena bude umiestnených 20 hniezdísk pre kačice.

Podstatnú časť vtáčích búdok mesto osádza aj priamo v centre mesta a to v Medickej záhrade, na Americkom námestí, v parčíku na Dunajskej, na Jakubovom námestí, na Vajanského nábreží. Ide prevažne o búdky pre Myšiarky a Výriky a polobúdky pre drobné spevavce.

Búdky sú vyrobené z tepelne opracovaného dreva s oplechovanou strieškou. Celkové náklady na výrobu a osadenie búdok predstavujú sumu približne 13-tisíc eur a sú hradené z Občianskeho rozpočtu.

Realizácia celého projektu bola konzultovaná so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BIRDLIFE, Štátnou ochranou prírody a Spoločnosťou pre ochranu dravcov na Slovensku, ktoré nám predložili zoznam druhov a lokality ich hniezdenia.

Ide totiž o druhy so špeciálnou formou ochrany. Projekt ocenili ako veľmi perspektívny a ocenili prístup mesta k ochrane vtáctva na svojom území.

Pôvodný projekt pod názvom Zelená pre seniorov, ktorého cieľom mali byť edukatívne vychádzky seniorov do lesa, sa zmenil na osádzanie vtáčich búdok.

(TASR,hmb, red)

Foto a video: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter