Aktuálne dianie 24. február 2019

Na Pionierskej ulici vyrúbu 17 stromov, podľa mesta sú v zlom stave


Na Pionierskej ulici v Bratislave začnú v pondelok (25. 2.) s výrubom 17 stromov javorovca jaseňolistého.

Hlavné mesto sa odvoláva na zistenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), podľa ktorých sú stromy vo veľmi zlom stave a ohrozujú bezpečnosť na ceste alebo priľahlom chodníku.

Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Takmer všetky hodnotené stromy sú podľa zistení SIŽP vo veľmi zlom zdravotnom stave, niektoré až v havarijnom, a priamo ohrozujú bezpečnosť na ceste alebo priľahlom chodníku.

"Niekoľko stromov je takmer odumretých s vážnymi poškodeniami na kmeni, báze kmeňa alebo odumierajúcou korunou.

Niektoré stromy sú už len torzá," informoval TASR Bubla. Takmer všetky stromy majú podľa jeho slov vážne preschnuté koruny, odumierajúce kostrové konáre či otvorené dutiny na kmeni.

Inšpekcia preto podľa magistrátu navrhla asanáciu všetkých stromov javorovca z tohto stromoradia a jeho kompletnú rekonštrukciu.

"Stromy rastú ako súčasť cestného stromoradia na Pionierskej ulici.

Komunikácia prešla na konci roka 2018 opravou a boli upravované aj výsadbové priestory stromov a obrubníky na okraji výsadbových jám.

Súčasťou stromoradia sú aj novovysadené mladé stromy a niektoré výsadbové priestory sú zatiaľ prázdne," priblížil Bubla.

Výrub 17 stromov bude prebiehať priebežne, a to aj v závislosti od počasia. Komunikácia má byť počas výrubu prejazdná.

Predpokladaný čas ukončenia prác je do konca februára. Hlavné mesto chce vyrúbané stromy nahradiť.

Strom javorovca jaseňolistého (Negundo aceroides) je podľa informácií bratislavského magistrátu zahrnutý medzi invázne druhy drevín a patrí k jedným z najproblematickejších druhov.

(TASR)
Foto: sk.wikipedia.org
1 komentár
ODPOVEDAŤ Rasťo | 25. 2. 2019, 13:09

Pretože pri rekonštrukcii cesty v r.2018 týmto stromom zaliali korene betónom pre obrubník a len vrch stromových miest zahrnuli zemou.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter