Aktuálne dianie 23. marec 2020

MV SR potvrdilo, že jedno z karanténnych centier je aj v mestskej časti Dúbravka, riziko vraj nehrozí


V súvislosti s informáciou o zriadení karanténneho centra v Dúbravke, pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia z postihnutých oblastí koronavírusom, ktorú priniesol portál topky.sk, sme sa obrátili na Ministerstvo vnútra SR.

Ministerstvo vnútra nám zaslalo zoznam karanténnych centier, v ktorom figuruje aj budova Inštitút pre verejnú správu na ulici M. Sch. Trnavského v Dúbravke.

„Musím, žiaľ, konštatovať, že som sa dozvedel o vytvorení tohto centra v piatok 20. marca úplne náhodou. Úprimne, najprv som tomu nechcel veriť, lebo som si nevedel predstaviť, že by ministerstvo vnútra o tak závažnej veci neinformovalo vedenie mestskej časti vopred,“ povedal pre topky.sk starosta Dúbravky M. Zaťovič.

Nakoniec z obavy o bezpečnosť svojich obyvateľov kontaktoval ministerstvo vnútra. Sám chcel vedieť, aký majú ľudia v karanténe režim a či je možné, že ich obyvatelia Dúbravky stretnú v obchodoch.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že vo všetkých karanténnych centrách je stanovený prísny režim a je kontrolované jeho dodržiavanie.

Všetci členovia personálu sú vybavení potrebnými osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami a všetky opatrenia sú pod dohľadom vedúcej hygieničky MV SR. „Uvedené zariadenia nepredstavujú riziko pre zvyšok obyvateľov SR,“ uvádza rezort vnútra.

Ako nás ďalej MV SR informovalo, Slovenská republika repatriuje aktuálne okolo 3000 občanov SR vracajúcich sa zo zahraničia. Z uvedeného dôvodu sú využívané všetky dostupné kapacity v správe jednotlivých rezortov, aby bol dopad na verejnosť čo najmenší.

Pokiaľ ide o dostupnosť a voľnosť kapacít, tá sa neustále prispôsobuje. Ľudia prichádzajú a aj odchádzajú do domácej karantény, ak im je potvrdený negatívny nález na prítomnosť COVID-19. V karanténe potom pokračujú vo svojich príbytkoch. V zmysle Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia sa stanovilo:

„Všetkým osobám, ktoré sa od 16. marca 2020 od 6:00 hod. ako zorganizované skupiny vrátili z postihnutých oblastí zahraničia na územie Slovenskej republiky alebo o repatriácii, ktorých na územie Slovenskej republiky sa rozhodne, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-l9 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní.“

MV SR zriaďuje takéto karanténne centrá v zaradeniach v správe MV SR a taktiež v súčinnosti s ďalšími rezortami. Dopravu do karanténnych centier zabezpečuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR, repatriovaní občania priamo z autobusov vystupujú do zariadenia.

Uvedené zariadenia nepredstavujú podľa MV SR riziko pre zvyšok obyvateľov SR.

Zoznam karanténnych centier:

 Gabčíkovo, Signál Piešťany, Granit Piešťany, Granit Tatranské zruby, Vysoké Tatry, Bystrá Liptovský Ján, Smrekovec Donovaly, Družba Bardejovské kúpele, Bardejov, Arco Trenčianske Teplice, Účelové zariadenie MV SR, Štrbské pleso, Kremenec Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry, IVS Bratislava

(rl)

Foto: ivs.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter