Aktuálne dianie 11. júl 2017

Mimoriadne zastupiteľstvo zvolal primátor na piatok 14. júla


Primátor Ivo Nesrovnal zvolal na piatok 14. júla 2017 mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré si vyžiadali šestnásti mestskí poslanci 6. Júla 2017.

Mimoriadne zasadnutie sa bude konať o 11.00 h v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca. 

Časť poslancov mestského zastupiteľstva požiadala primátora Bratislavy Iva Nesrovnala o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva.

Hlavným programom zastupiteľstva budú uznesenia, ktoré primátor z ostatného zasadnutia mestského zastupiteľstva nepodpísal.

„Poslanci podávajú návrhy, ktoré sú často v rozpore so základnými právnymi predpismi, navzájom si odporujú, sú pre mesto nevýhodné, sú nevykonateľné a sú predkladané bez predchádzajúcich pracovných konzultácií často na poslednú chvíľu, a preto ich nemožno podpísať“ reagoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na kritiku poslancov voči nepodpísaným uzneseniam.

 Primátor na základe platnej legislatívy môže pozastaviť výkon uznesenia mestského zastupiteľstva, ak sa domnieva, že odporuje zákonu alebo je pre mesto zjavne nevýhodné a napriek výsledku zasadnutia mestského zastupiteľstva môže pozastaviť nielen účinnosť celého súhrnného uznesenia, ale aj účinnosť len niektorého z viacerých bodov v ňom.

Na piatkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci požadujú opätovne prerokovať aj zmeny rozpočtu na rok 2017. Primátor zvolal mimoriadne zasadnutie v súlade s rokovacím poriadkom.

Mestský poslanec Ján Hrčka pre Bratislavský kuriér povedal, že podľa názoru mnohých poslancov, primátor Bratislavy v rozpore so zákonom a v rozpore s akoukoľvek mierou slušnosti nepodpísal nielen celé uznesenia, ale nepodpísal ani časti uznesení.

„Povyhadzoval veci ktoré mu nevyhovujú. To akoby ste si vyškrtli z uznesení vety a slová tak, aby vám vyšiel taký text, aký vám vyhovuje,“ uviedol Hrčka.

Ako pripomenul, primátor napríklad nepodpísal aj uznesenie o proteste prokurátora týkajúce sa parkovacej politiky, pričom podľa neho je tento protest smerovaný k zastupiteľstvu a primátor ho nepodpísal a teda nesúhlasí s rozhodnutím zastupiteľstva.

Na prelomenie veta primátora v prípade nepodpísaných uznesení sú potrebné tri pätiny prítomných poslancov. 

Myslím si, že je to naozaj neadekvátne, aby primátor zasahoval do kompetencií zastupiteľstva vo veciach v ktorých zákon určuje, že ide o kompetencie poslaneckého zboru a nie primátora,“ povedal poslanec J. Hrčka.

Primátor Ivo Nesrovnal nepodpísal okrem uznesenia o proteste prokurátora o parkovacej politike napríklad aj uznesenie, v ktorom ho poslanci hlavného mesta žiadali, aby im každú žiadosť developera o vydanie štatútu významnej investície predložil na schválenie.

„Máme také echá že podľa súčasného primátora to bude strategické a tým pádom nebude investor platiť poplatok za rozvoj a bude oslobodený od množstva povinností“.

Poslanci chcú o tom rokovať preto, aby boli i informovaní a aby podľa J. Hrčku „poznali argumenty a aby sa k tomu vyjadrovalo zastupiteľstvo a nie svojvoľne primátor, tak ako všetko robí svojvoľne“, dodal mestský poslanec.

(red, hmb)

Foto: Archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter