Aktuálne dianie 25. január 2019

Mestskí poslanci budú schvaľovať možno jediného kandidáta na náčelníka MsP. Mesto hovorí, že výberové konanie nie je potrebné


Nové vedenie hlavného mesta nepovažuje za potrebné, aby predloženiu návrhu na nového náčelníka bratislavskej mestskej polície, predchádzalo výberové konanie.

To by ale mohlo nastaviť vyššie kritériá odbornosti a nezávislosti. Rovnako by ukázalo záujem ľudí o túto prácu o tento post.

Bratislava sa už roky borí s problémom nezáujmu ľudí o tento druh povolania. Mnohokrát aj kvôli financiám. Ďalším dôvodom sú odborné a morálne kritériá pre uchádzačov, ktoré mnohí nesplnia.

Výberové konania na funkciu náčelníka MsP robili v minulých rokoch aj mnohé slovenské mestá. Napríklad Púchov, Žiar nad Hronom, Svidník, Litovský Mikuláš a pod.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo nedávno predstavil nového kandidáta na post náčleníka MsP v hlavnom meste, ktorým je Marek Gajdoš, verejnosti známy ako elitný vyšetrovateľ kauzy Gorila.

(Elita - vybraná spoločnosť, výkvet spoločnosti; vybraná časť celku. Elitárstvo - koncepcia vychádzajúca z úlohy elity v spoločnosti; povýšenecké, nadradené vystupovanie. Zdroj: slovnik.azet.sk)

Bratislavský kuriér sa pýtal, ako je to s výberovým konaním na post náčelníka MsP Bratislava. Je to povinnosť mesta, alebo možnosť? Nešlo by o transparentný postup v prípade výberového konania?

Odpoveď magistrátu: „Mestská polícia je súčasťou organizačnej štruktúry mesta, nie je to samostatná organizácia.

Podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme sa nevyžaduje, aby bolo miesto vedúceho zamestnanca obsadené na základe výsledku výberového konania, pokiaľ o jeho menovaní rozhoduje kolektívny orgán.

To je presne tento prípad, lebo o Marekovi Gajdošovi bude hlasovať zastupiteľstvo. Samozrejme, že sa predtým predstaví poslancom, predstaví im svoje zámery s mestskou políciou,

bude odpovedať na všetky ich otázky a poslanci sa slobodne rozhodnú.

Mestská polícia potrebuje nový impulz a nové postupy a na potrebných krokoch má vedenie mesta s pánom Marekom Gajdošom zhodu aj vzájomnú dôveru“.

Denník Nový čas napísal v roku 2017 o dnešnom navrhovanom kandidátovi na funkciu náčelníka MsP toto:

https://www.cas.sk/clanok/571645/tiche-zmeny-v-zakulisi-ex-vysetrovatel-kauzy-gorila-marek-gajdos-uz-zarezava-na-lukrativnom-fleku/

A toto v roku 2016 Pravda:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/409944-penta-vysetrovatel-gorily-manipulativne-vypusta-ciastkove-informacie/

Bratislavská mestská polícia stále hľadá do svojich radov nových ľudí. Naposledy bola výzva zverejnená 21. novembra 2018.

Píše sa v nej: „Záleží Vám na tom, aby sa ľudia vo Vašom okolí cítili bezpečne? Ste spoľahliví a v rozhodovaní samostatní?

Komunikujete s ľuďmi zdvorilo, s porozumením? Sami dodržiavate zásady občianskeho spolunažívania?

Ak ste odpovedali na otázky kladne a chcete sa vo svojom živote spolupodieľať na dodržiavaní zákonov a prehlbovať si svoje znalosti, pridajte sa k nám“!

Ponúknutý plat nástupný: - „cca brutto 773 eur / do priameho výkonu služby; + benefity: náborový príspevok vo výške 500 eur,

možnosť ubytovania, voľný cestovný lístok na MHD, voľné vstupenky do vybraných športových zariadení, dva razy do roka odmena až do výšky funkčného platu, vernostná odmena, príplatok za zmennosť,

hodnostný príplatok, príspevok na bývanie ak má uchádzač bydlisko v Bratislavskom samosprávnom kraji, príspevok na dopravu, príplatok za vedenie služobného motorového vozidla,

stravné poukážky vo forme callio karty, aj počas čerpania dovolenky na zotavenie a iné.

Pracovný pomer nevylučuje vykonávanie inej zárobkovej činnosti alebo podnikateľskej činnosti, pokiaľ nie je v konflikte záujmov, resp. nie je v rozpore s dobrými mravmi“.

V tlačovej správe zaslanej po predstavení kandidáta na nového šéfa MsP médiám, sa uvádza o. i  aj toto:

Medzi základné povinnosti mestskej polície patrí zabezpečovanie verejného poriadku a ochrany životného prostredia, plnenie úloh zadávaných orgánmi samosprávy

a tiež  prevencia a poskytovanie asistencie verejnosti. Po minuloročnej vražde Henryho na Obchodnej ulici nastal podľa Valla ten moment, kedy bolo zrejmé,

že mesto sa nemôže ďalej spoliehať len na štátnu políciu, ale že v otázke bezpečnosti v meste musí aj mestská polícia dostať výrazne nový impulz.

Nemôže si dovoliť prizerať sa, ako v Bratislave, dokonca v samotnom centre mesta, vznikajú „no go“ zóny, kde je lepšie vôbec neísť a ani tadiaľ prejsť.

Hoci v Bratislave pôsobí najviac mestských policajtov spomedzi slovenských miest, pri prepočte na obyvateľov je v Bratislave na jedného mestského policajta až 1 589 obyvateľov,

zatiaľ čo napr. v Košiciach je na neho 1 014 a v Žiline približne 927.

Oslovili sme k tomu Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave, tu je reakcia:

Zo strany útvarov Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave je kladený dôraz na dôsledné plnenie úloh

v zmysle §2 zákona 171./1993 Z. z. O policajnom zbore nielen na území širšieho centra hlavného mesta Bratislavy, ale na území celého Bratislavského kraja.

Zvýšenie bezpečnosti nie len v teritóriu Obchodnej ulice a v jej okolí, je cieľom nielen útvarov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave ako represívneho orgánu,

ale aj cieľom ďalších subjektov (ako napr. Mestská Polícia, orgány výkonu štátnej správy a pod.)

(rl, red)

Foto: Hl. mesto BA

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter