Aktuálne dianie 25. jún 2020

Mestské zastupiteľstvo: Prepad financií, nové úvery, počet zamestnancov naďalej stúpa.


Výpadky v rozpočte na úrovni 40 miliónov, nové bankové úvery pre mesto, ale aj trojciferný nárast počtu zamestnancov - aj o tom bolo júnové mestské zastupiteľstvo.

Mesto Bratislava mení pre koronakrízu opäť svoj rozpočet na rok 2020. Vo štvrtok 25. júna to odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci. Naposledy tak spravili koncom apríla.

Hlavné mesto navrhuje dosahy krízy sanovať znížením bežného rozpočtu, znížením kapitálového rozpočtu, zapojením rezervného fondu a načerpaním nového úveru. Podľa aktuálneho modelu dosahov, zrealizovanej zmene rozpočtu v apríli a v júni, mesto očakáva potrebu čerpania nového úveru vo výške približne desať miliónov eur.

Vo svetle uťahovania opaskov však na zastupiteľstve rezonovala aj informácia zo Záverečného účtu mesta Bratislavy, kde vidno, že za rok 2019, voči koncu roka 2018, stúpol počet zamestnancov presne o 100 (z 573 na 673). K dnešnému dňu je však počet ešte vyšší a ďaleko presahuje číslo 700.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo po schválení zmien vyhlásil, že sa pravidelne spresňujú čísla dosahov koronakrízy na rozpočet hlavného mesta. "Nie je to radostné zisťovanie," podotkol Vallo. Zmena rozpočtu, ktorú vo štvrtok poslanci prijali, znižuje podľa primátora výdavky hlavného mesta o ďalších 14 miliónov eur. V apríli pritom mestský rozpočet krátili o 24 miliónov eur. "Intenzívne šetríme," skonštatoval primátor.

Zmena rozpočtu prináša podľa jeho slov zvýšenie transferu pre Dopravný podnik Bratislava o ďalších deväť miliónov eur, v apríli išlo o sedem miliónov eur. "Poslancami schválený rozpočet zvyšuje sumu na opravu ciest o sedem miliónov eur. V apríli sme skoro vymazali rozpočet na opravu ciest, teraz to vraciame späť," spresnil Vallo. Mesto zvyšuje aj rozpočet na sadenie stromov takmer o 400.000 eur. V najkrízovejšom scenári totiž nevyčlenilo tento rok žiadne peniaze na sadenie stromov. Zmenou rozpočtu umožní bratislavská samospráva prípravu aj ďalších projektov. "Vyššie výdavky sú kryté novým úverom vo výške desiatich miliónov eur s cieľom nezastaviť rozbehnuté investície a podporiť ekonomiku," poznamenal Vallo.

Dosahy pandémie nového koronavírusu predpokladá hlavné mesto aktuálne zhruba na 40 miliónov eur. Ide o 13 percent celkového bežného rozpočtu hlavného mesta na tento rok. Najväčšie dosahy sú z výpadku podielovej dane - 16 miliónov eur - a z výpadku tržieb Dopravného podniku Bratislava (DPB) - okolo 15 miliónov eur. Ďalšie sú spojené s výpadkom dane za ubytovanie - dva milióny eur - či iných miestnych daní.

 

(TASR, red, ilustr. foto BK)
      

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter