Aktuálne dianie 7. jún 2017

Mesto ide obstarávať aj úsporné LED osvetlenie, podľa vedcov však nemusí mať iba pozitíva


V súvislosti medializovaným tendrom magistrátu na verejné osvetlenie, sme sa bližšie pozreli aj na iné aspekty úsporného LED osvetlenia. V roku 2016 sa objavili v médiách informácie, v ktorých lekári varujú, že nesprávne osvetlenie môže prispievať k rôznym zdravotným problémom. Americká lekárska asociácia (AMA) vydala varovanie, ktoré sa týka pouličného LED osvetlenia.

 Jej odporúčanie volá po znížení intenzity nočného osvetlenia, ktoré môže mať škodlivý dopad na životné prostredie i ľudské zdravie. Nesprávne použitá LED technológia prináša viac negatív ako výhod napriek tomu, že šetrí energiu a eliminuje náklady. „Niektoré LED svetlá sú pri použití na pouličné osvetlenie škodlivé,“ uviedla lekárka Maya A. Babu.

 Problémom je, že vysoko intenzívne LED žiarovky uvoľňujú veľké množstvo modrého svetla, ktoré pri pozorovaní voľným okom pôsobí ako biele. To je však oveľa horšie ako konvenčné osvetlenie, javiace sa ako žlté. Príliš jasné osvetlenie totiž znižuje zrakovú ostrosť, čo môže byť v súvislosti s cestnou premávkou rizikové.

 LED a melatonín

 LED svetlá s chladným modrastým odtieňom pracujú na odlišnej vlnovej dĺžke a môžu mať vplyv na tvorbu melatonínu. Podľa odhadov majú biele LED žiarovky až päťkrát väčší dopad na spánkový rytmus ako bežné svetlá. Výskumy ukazujú, že jasnejšie nočné osvetlenie je spojené so skrátenou dobou spánku, nespokojnosťou s jeho kvalitou, nadmernou spavosťou, poruchou denného fungovania a dokonca aj obezitou. Nielen človek pociťuje studené nočné osvetlenie ako negatívne. Nadmerné vonkajšie osvetlenie ruší aj vtáky, hmyz, korytnačky či ryby. Niektoré americké národné parky preto prijali opatrenia na optimalizovanie osvetlenie a jeho účinkov na životné prostredie. AMA odporúča znížiť intenzitu LED osvetlenia a jeho tienenie kvôli minimalizácii odleskov a svetelného znečistenia.

 Pozor na choroby

 Rastúce množstvo vedeckých dôkazov naznačuje, že nočné pôsobenie studeného bieleho svetla zvyšuje riziko rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb. Studené svetlo vďačí za svoj názov vysokému obsahu modrej zložky spektra, ktorá ho výrazne odlišuje od prirodzeného teplého denného svetla. Ak sa studené svetlo použije na vonkajšie nočné osvetlenie, dokáže až 5-krát silnejšie narušiť prirodzený spánkový cyklus v porovnaní s bežnými pouličnými lampami. Nedávne pozorovania dokonca ukázali, že nielen príliš studené, ale aj príliš jasné nočné osvetlenie spôsobuje skrátený spánok, narušený denný režim a vyšší výskyt obezity.

 Vonkajšie pouličné alebo rezidenčné osvetlenie by malo byť vhodne tienené, s možnosťou ovládania intenzity žiarenia. Farebná teplota, ktorá udáva spektrálny rozsah svetelného zdroja, by nemala v tomto prípade presiahnuť 3000 Kelvinov, keďže s narastajúcimi Kelvinmi pribúda modrá zložka.

 Zákaz modrých svietidiel?

 Ešte v roku 2012 sa v médiách objavil článok, podľa ktorého vedci neustále skúmajú možný biologický vplyv LED svietidiel, o ktorých sa nesprávne hovorí, že produkujú výrazne viac modrého svetla než iné žiarovky, čo je pravda iba v porovnaní s niektorými konkrétnymi typmi žiaroviek ako HPS. Čo však nevieme je, že väčšina bielych LED svietidiel, ktoré vyžarujú spektrum farieb vrátane modrého svetla nedopatrením vysielajú signály do ľudského mozgu, čím riadia biologické hodiny a každodenné aktivity, napr. spánok. Citlivá odpoveď organizmu na modré svetlo vyvolala mnohé vedecké otázky, či môže svetlo narušiť každodenné rytmy, 24-hod. cyklus, ktorým sa riadia činnosti ako spánok a iné biologické procesy. Zatiaľ čo spoločnosť International Dark-Sky Association a iné varujú pred používaním LED svietidiel pre vonkajšie večerné osvetlenie a niektorí vedci žiadajú, aby bolo používanie modrých svietidiel zakázané, iní tvrdia, že ich vedľajšie účinky sú veľmi malé a upozorňujú, že pred tvrdením, či majú LED svietidlá vplyv na ľudské zdravie je potrebné vykonať viac vedeckých meraní. Niektorí tiež tvrdia, že faktory ako napr. nedostatok spánku a odchýlky v 24-hod. cykle vystavovania sa svetlu a tme môže biologický rytmus človeka poškodiť oveľa viac a spôsobiť zdravotné problémy, napr. rakovinu, kardiovaskulárne ochorenia a obezitu, pričom sa snažia dokázať, či je to práve svetlo v noci – modré LED svetlo, ktoré to spôsobuje.

LED - ľahké znečistenie?

 Profesor Abraham Haim z univerzity v Haife v Izraeli považuje biele LED svietidlá za formu „ľahkého znečistenia“. „To, čo sa považuje za osvetlenie priateľské k životnému prostrediu mu v skutočnosti škodí“, tvrdí Haim, ktorý je zároveň chronobiológom, odborníkom zaoberajúcim sa štúdium biologických rytmov u živočíchov. Je autorom štúdií, kde preukazuje, že modré svetlo môže narušiť hormóny riadiace každodenné činnosti u nočných zvierat, napr. u hrabošov, krtov alebo potkanov. V októbrovom vydaní časopisu Journal of Environmental Management(2012) profesor Haim z univerzity v Haife spolu so svojimi kolegami vypočítali, že biele LED svetlo môže znížiť hladinu melatonínu 5-krát viac než nízkotlakové sodíkové lampy, ktoré produkujú žlto-oranžové svetlo, ktoré vídavame na verejných parkoviskách. Vyžadujú „úplný zákaz vonkajšieho osvetlenia s vlnovou dĺžkou kratšou než 540 nm“ a vrátiť sa späť k používaniu nízkotlakových sodíkových lámp – „aby sa odstránila možnosť redukovania melanínu a narušenia biologických rytmov u ľudí aj živočíchov.“ Rovnako žiadajú zvýšiť povedomie ľudí a výrobcov žiaroviek, aby uvádzali vlnovú dĺžku, ktorú ich výrobky produkujú.


(Zdroj:Phys.org.,www.zive.sk, topky,sk, www.uspornaziarovka.sk – spracované od autora: Ben P. Stein – Inside Science News Service) 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter