Aktuálne dianie 18. máj 2020

M. Dragun: Za zámerom získať podiel v Infra Services vidím biznis s I. Kmotríkom


Za zámerom hlavného mesta a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) získať od podnikateľa Ivana Kmotríka 49-percentný podiel akcií v dcérskej firme BVS - Infra Services vidí zástupca skupiny minoritných akcionárov vodární Miroslav Dragun výhodný biznis zástupcov mesta Bratislavy s Kmotríkom.

Kupovať podiel rok a pol pred vypršaním rámcovej zmluvy o poskytovaní služieb – SLA medzi Infra Services a BVS považuje za bezpredmetné a nevýhodné pre bratislavské vodárne.

"Jediné, čo má hodnotu na celej Infra Services, je samotná exkluzívna zmluva SLA, ktorej platnosť končí za rok a pol," povedal pre TASR Dragun. Minoritní akcionári BVS sú podľa jeho slov zaskočení, že sa o tomto zámere BVS a hlavného mesta dozvedajú z médií.

"Nemáme žiadne bližšie informácie. Neprebehla žiadna komunikácia s akcionármi či členmi výboru akcionárov BVS," povedal zástupca skupiny minoritných akcionárov vodární. Myslí si, že hlavné mesto nezaujíma názor ostatných akcionárov. 

To, za akých podmienok chce BVS získať podiel v Infra Services, musí byť podľa jeho slov ešte predmetom diskusie. "Oslovili sme predstavenstvo BVS, aby nám poslali všetky podklady, ktoré sú k dispozícii. Zvažujeme, že si dáme urobiť vlastnú analýzu, či je to naozaj tak výhodné a prospešné, ako to prezentuje hlavné mesto," spresnil Dragun.

Ako tvrdí, primátor Bratislavy Matúš Vallo predbieha kroky. "Mestské zastupiteľstvo nemá žiadny dosah na akcionársky podiel v Infra Services. O tom rozhodujú akcionári BVS a nie zastupiteľstvo. Primátor si pomýlil postup.

Najprv to mal dohodnúť s akcionármi BVS, a potom sa pýtať mestského zastupiteľstva," poznamenal Dragun.

Predseda Dozornej rady BVS, starosta bratislavskej Vrakune a mestský poslanec Martin Kuruc víta zámer hlavného mesta a BVS získať 49-percentný podiel akcií v Infra Services. "Po desiatich rokoch, keď bola sprivatizovaná časť BVS si myslím, že by sa to malo dať do poriadku a na správnu cestu.

Získať 49 percent od minoritného vlastníka je dobrá vec," povedal pre TASR s tým, že je následne otázkou dohody, či je adekvátne dať za to 10,5 milióna eur. S Infra Services boli podľa Kuruca dlhodobé problémy. "Infra na základe zmluvy s BVS má na každej faktúre plus desať percent ako maržu," poznamenal.

O zámere mesta a vodární bude podľa Kuruca rokovať ešte dozorná rada BVS i mestské zastupiteľstvo.

Rozprávať sa o tom chcú aj s primátorom. Kuruc verí, že magistrát i vedenie vodární sa snaží, aby BVS z tejto situácie vyšla čo najviac komfortne a táto transakcia bola pre ňu prínosom.

Mesto Bratislava deklaruje, že poslanci mestského zastupiteľstva a aj verejnosť dostane k dispozícii zmluvnú dokumentáciu, všetky podkladové materiály, valuáciu audítorskej firmy, znalecké odhady a ďalšie dokumenty potrebné na posúdenie efektívnosti a návratnosti transakcie.

Zverejniť ich chce 22. mája. Mesto aj BVS sú presvedčené, že kúpa podielu je najvýhodnejšou z posudzovaných alternatív a finančne sa vráti do troch rokov.

(TASR)
Foto: Archív Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter