Aktuálne dianie 15. máj 2018

Komunálne voľby 2018: Ján Hrčka je prvým oficiálnym kandidátom na starostu Petržalky


Miestny a mestský poslanec Ján Hrčka je prvým oficiálnym kandidátom na starostu bratislavskej Petržalky.

O hlasy voličov v jesenných komunálnych voľbách sa bude uchádzať ako nezávislý kandidát, od občanov preto začína zbierať podpisy.

"Zo skúseností, ktoré mám, viem, že ako jedna osoba veľmi nezmením a určite ďaleko viac vecí viem ovplyvňovať a mať na ne výraznejší vplyv z pozície starostu," uviedol dôvody opätovného kandidovania Hrčka.

O funkciu petržalského starostu sa totiž uchádzal vo voľbách v roku 2014, kedy skončil na druhom mieste.

Tentoraz sa chce opierať o svoje dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v petržalskom a bratislavskom zastupiteľstve i z práce prednostu na Miestnom úrade v Karlovej Vsi.

V prvom rade sa chce zasadiť o fungujúci, odborný, otvorený a transparentný úrad, čo má byť akousi nosnou témou.

"Ak úrad funguje správne, vyrieši 80 percent problémov a je dobrým základom toho, na čom môžete stavať," skonštatoval Hrčka.

Úrad by mal teda podľa neho fungovať tak, že na ňom vybaví "môj najlepší priateľ všetky veci rovnako, ako môj najväčší nepriateľ".

Spolu so svojím tímom Pre Petržalku sa však chce venovať všetkým dôležitým témam a oblastiam. Podchytiť chce ako sociálnu oblasť, tak vzdelávanie, deti a mládež, šport, kultúru, dopravu, územné plánovanie či životné prostredie.

V súčasnosti má tím zatiaľ 16 členov z radov miestnych a mestských poslancov či aktívnych obyvateľov mestskej časti. Tí sa budú uchádzať vo voľbách o poslanecké posty ako nezávislí kandidáti.

"Jeho raritou je, že je v ňom prevaha žien. Tých je deväť, mužov máme sedem.

Ženy sa totiž venujú a vidia problémy trocha ináč," vysvetlil Hrčka s tým, že ženským elementom chcú vniesť do komunálnej politiky aj istú dávku empatie. Hrčka nevylučuje, že niektorí z nich sa budú uchádzať aj o miesto v mestskom zastupiteľstve, konkrétnosti však podľa neho ukáže až vývoj situácie.

O post starostu najväčšej bratislavskej mestskej časti sa chce uchádzať aj ďalší petržalský miestny a bratislavský mestský poslanec Oliver Kríž. Ten svoju kandidatúru plánuje ohlásiť pred letom.

O kandidatúre uvažuje aj miestna a mestská poslankyňa a zároveň podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Elena Pätoprstá.

"Veľmi zvažujem kandidatúru. Hlavné sú dôvody, a to, že Petržalku čakajú veľké zásahy, aj stavebné, napríklad druhá etapa električkovej trate," uviedla pre TASR Pätoprstá.

V prípade víťazstva je pripravená vzdať sa postu vicežupanky pre životné prostredie.

Uvedomuje si však dôveru voličov, ktorú jej počtom hlasov preukázali v minuloročných krajských voľbách, preto ubezpečuje, že v rozbehnutých environmentálnych projektoch je pripravená následne pokračovať ako krajská poslankyňa.

V kuloároch sa spomínalo aj meno prvého zástupcu petržalského starostu Jána Bučana. Ten sa pre TASR vyjadril, že svoje rozhodnutie, či bude kandidovať, oznámi v máji.

Či bude v nadchádzajúcich komunálnych voľbách obhajovať svoj post, sa zatiaľ nerozhodol ani súčasný starosta Vladimír Bajan.

Do politického boja o starostovské kreslo tento rok nezasiahne terajšia námestníčka primátora Iveta Plšeková, ktorá sa o tento post uchádzala aj v minulosti.

"Moje rozhodnutie je, že sa v týchto komunálnych voľbách nebudem uchádzať o post starostky Petržalky," skonštatovala pre TASR Plšeková.

(TASR)
Foto: Ján Luky-archív
1 komentár
ODPOVEDAŤ Katarina | 16. 5. 2018, 21:48

pan Hrcka, uprimne do nedavna som Vase meno nepoznala. Ale clovek, ktoremu verim ma na Vas upozornil. Precitala som si Vase clanky a dozvedela som sa veci nevidane. O to viac ma tesi Vasa kanditura a v mene hesla : "kto priv pride ,ten prv melie " Vam prajem uspesnu volebnu kampan!

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter