Aktuálne dianie 28. august 2018

Kandidátom veľkej koalície na starostu Petržalky je J. Hrčka


Bratislavský miestny a mestský poslanec Ján Hrčka sa stal kandidátom veľkej koalície na starostu Petržalky, ktorú tvoria strany SaS, Nova, KDH, OKS, Sme rodina a iniciatíva nezávislých poslancov Pre Petržalku.

O hlasy voličov v novembrových komunálnych voľbách sa tak nebude uchádzať ako nezávislý kandidát, hoci to avizoval v máji.

Oznámil to na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

Táto koalícia postavila do volieb aj 35 kandidátov na poslancov do miestneho zastupiteľstva v Petržalke, 16 nezávislých z iniciatívy Pre Petržalku a 19 z piatich politických strán. Hrčka vníma túto koalíciu ako principiálnu.

"Je to o kompromise. Spájame svoje sily, aby neprepadol ani jeden hlas, ktorý chce pozitívnu zmenu v Petržalke.

Chceme zmeniť trend z minulých volieb, kedy sa zbytočne trieštili hlasy medzi dobrými kandidátmi," vyhlásil Hrčka. Petržalka podľa jeho slov musí konečne čerpať výhody zo svojej veľkosti, ako aj z kľúčového postavenia v rámci Bratislavy.

"Hlavne Petržalčania rozhodujú o tom, kto bude riadiť Bratislavu a Bratislava sa najväčšou mierou podieľa na tom, ako to funguje na Slovensku," podotkol kandidát na petržalského starostu.

Prioritami v tejto mestskej časti pre nasledujúce roky budú podľa neho najmä zastavenie zahusťovania na úkor zelene a kvality života, efektívne hospodárenie a použitie ušetrených i novozískaných zdrojov na navýšenie kapacít materských škôl, skvalitnenie aktívneho starnutia, podpora športovania či zlepšenie kvality škôl.

"Chceme skoncovať s budovaním betónovej džungle na úkor zelene, s nekvalitnou starostlivosťou o verejné priestory a zeleň.

Predložíme riešenia pre zlepšenie mobility obyvateľov a podpory hromadnej dopravy," skonštatoval Hrčka s tým, že chcú zaviesť aj rezidenčné parkovanie, realizovať pasportizáciu zelene i plán riešenia problematiky so starnutím obyvateľstva.

Do boja o získanie postu starostu Petržalky sa okrem Hrčku už oficiálne zapojili aj aktivistka a niekdajšia dopravná inžinierka hlavného mesta Tatiana Kratochvílová a súčasný vicestarosta Ján Bučan.

Kandidovať bude aj miestna a mestská poslankyňa a zároveň podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Elena Pätoprstá, mestský i krajský poslanec Marian Greksa a aj miestny a mestský poslanec Oliver Kríž.

Zabojuje tiež Tomáš Szmrecsányi, novinár na voľnej nohe či občiansky aktivista. Kandidatúru na starostu Petržalky zvažuje aj občiansky aktivista Miroslav Dragun.

Súčasný petržalský starosta Vladimír Bajan sa oficiálne zatiaľ nevyjadril, či chce svoj post obhájiť.

(TASR)
Foto: Archív BK
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter