Aktuálne dianie 12. jún 2017

Jana Bezek zhudobnila Modlitbičky Milana Rúfusa s Bratislavským detským zborom


Takmer presne po 2 rokoch vychádza vo vydavateľstve Pavian Records druhý album slovenskej džezovej klaviristky a skladateľky Jany Bezek.

Po debutovom čisto džezovom albume Crakow s poľskými inštrumentalistami (Jana Bezek Trio) prichádza skladateľka s klasickým kompozičným žánrom – detskou zborovou tvorbou. Jedenásť Rúfusových básní zo zbierky Modlitbičky zhudobnila pre detský zbor a komorný ansámbel.

Básnická zbierka Modlitbičky Milana Rúfusa prináša úprimné vyznanie viery prostredníctvom detského myšlienkového sveta.

Rovnako postupovala pri zhudobnení týchto básnických miniatúr aj Jana Bezek. Vybrala si jedenásť textov - / Deti a modlitbička,

Modlitba za osamelé deti, Detské krédo, Plachá modlitba za mamkino srdce, Zimná modlitbička, Večerná modlitba, Modlitba trojkráľová,

Poďakovanie za lásku, Modlitba za rodičov, Modlitba modlitieb, Ako bolo na počiatku).

V každej z nich nechala vyniknúť detské hlasy  Bratislavského detského zboru.

Zborový spev príjemne dopĺňa komorné zoskupenie šiestich inštrumentalistov / Sandra Frátriková, husle, Laura Lovišková, flauta, Zita Janáková , viola, Nora Kilianová, violončelo, Kornélia Ostrolúcka, kontrabas a Igor Repka , perkusie/. Nahrávka vznikla pod vedením dirigenta Róberta Tišťana.

Hudba Jany Bezek vytvára dokonalú harmóniu s Rúfusovým slovom, ide o kompozície určené pre najmenších spevákov, melodické, ľahko zapamätateľné.

V ansámbli využíva hudobné nástroje, blízke deťom. Cítiť inšpiráciu detskou piesňou a ľudovou hudbou.

Projekt Modlitbičiek zachytáva krehkosť a jedinečnosť života detí, o ktorom slovenský básnik Milan Rúfus často písal a aj ho podporoval.

Koncentruje sa na tvorivosť, emócie, radosť z hudby a slova, podnecuje k úvahám o súčasnom stave sveta, ktorý nás bezprostredne obklopuje, rozpráva príbeh živého a citlivého umenia, ktoré sa v dnešnej pretechnizovanej dobe vyskytuje veľmi zriedkavo.

„ V živote som sa stretávala s mnohými deťmi s a dospelými, ktorí mi s láskou v očiach o Modlitbičkách rozprávali. Stále viac a viac som si uvedomila, že sú to modlitby života, že sú z najhlbšieho miesta v srdci človeka, ktorý vedel, čo je skutočná láska.

Mala som šťastie, že som spoznala jeho rodinu. Obetavosť, pokoru a vrúcnosť jeho manželky, čistú dušu jeho dcéry Zuzanky.

Obohacujú môj život hodnotami, ktoré inšpirovali aj Milana Rúfusa. Vďaka nim prežívam Modlitbičky každý deň.

Bola to veľká zodpovednosť napísať hudbu na tieto slová.

Bola to veľká zodpovednosť nájsť úprimného dirigenta, ktorý naučil úžasné deti tieto piesne spievať, potom nájsť dobrých ľudí do orchestra, ktorí by chceli túto hudbu hrať. Mám šťastie, že sú to práve oni, že vždy, keď sa stretneme, sme jednoducho radi spolu, “, hovorí Jana Bezek v buklete k novej nahrávke.

Jana Bezek je pôvodom zo Stropkova. Na AMU v Krakove študovala jazz u skladateľa a klaviristu Joachima Mencela , klasickú hudbu pod vedením Elzbiety Hoffman. Venuje sa sólovej hre, hudbe bez prípravy, komponuje pre deti, dlhoročne sa zaoberá štúdiom klasickej hudby, vedie pedagogickú činnosť v Bratislave, pravidelne realizuje workshopy Muzikula o improvizovanej hudbe pre deti a mladých ľudí.

Bratislavský detský zbor pracuje od januára 2007 pod vedením Róberta Tišťana na Základnej umeleckej škole Miloša Ruppeldta v Bratislave. V súčasnosti má miešaný zbor 34 členov od 6 do 16 rokov.

(red)  

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter