Aktuálne dianie 20. júl 2017

ISTROPOLIS: Hrozí zánik najväčšieho kultúrneho stánku v Bratislave a na Slovensku?


Dom odborov Istropolis je kapacitne najväčším kultúrnym stánkom v Bratislave, ak nie aj na celom Slovensku.

Jeho predajom a možným zánikom funkcie kultúry, by mohla Bratislava prísť napríklad aj o unikátnu veľkú sálu s kapacitou asi 1280 ľudí. Informácie o jeho predaji boli doteraz zahalené rúškom tajomstva a mlčania.

Mlčia aj odbory – Jednotný majetkový fond (JMF), ktorý Istropolis vlastnia a ktoré napriek našim urgenciám na otázky nereagujú.

Doteraz sa neohlásil ani možný záujemca, alebo záujemcovia o kúpu. Predpokladáme, že pôjde o „väčšieho hráča“ na poli developerských projektov Bratislave, zopár z nich sme oslovili, no reagovali negatívne.

Istropolis - starosta, umelci a primátor

Na hrozbu predaja Domu odborov Istropolis upozornil nedávno starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý sa spolu s niektorými umelcami postavil pred médiá a vyjadrili vážne obavy o ďalší osud tohto najväčšieho kultúrneho stánku v hlavnom meste.

Pre novomestskú samosprávu je neprijateľné prípadné zbúranie budovy Istropolisu na Trnavskom mýte, alebo nezachovanie kultúry a jeho kultúrneho vyžitia.

Podľa starostu je tiež nepredstaviteľné, aby zmizla budova s architektonickou a historickou hodnotou.

Ako uviedol, mestská časť nie je proti prípadnej rekonštrukcii budovy.

Ak by chcel prípadný nový vlastník alebo vlastníci interiér obnoviť, prípadne pristavovať alebo nadstavovať, samospráva v tom problém nevidí. Na podporu záchrany sa vyjadrili aj mnohí umelci medzi nimi Štefan Skrúcaný, Gizela Oňová, Rudolf Geri a ďalší.

Bratislavský magistrát: „Lokalitu Trnavského mýta, na ktorom sa budova Istropolisu nachádza, považujeme za veľmi dôležitú súčasť hlavného mesta.

Historicky ide o významnú obchodnú a dopravnú železničnú križovatku, ale aj o miesto, kam Bratislavčania roky pravidelne chodia na kultúrne a spoločenské podujatia, za zdravotnou starostlivosťou, či na nákupy.

Preto sa pri posudzovaní žiadostí týkajúcich sa tohto územia bude mesto držať územného plánu a rozhodovanie bude smerovať k zachovaniu súčasných funkcií tohto územia,“ uvádza v stanovisku mesto.

Istropolis a pozemky pod ním

Zaujímavá je situácia ohľadom vlastníctva pozemkov pod Istropolisom.

Na našu otázku o vlastníctve pozemkov magistrát uviedol, že od roku 1995 nie je na liste vlastníctva pod budovou Istropolisu žiadna zmena a vlastníkom je Jednotný majetkový fond odborov.

Avšak podľa medializovaných informácií z roku 2005 a 2008 bol pozemok dlho po roku 1990 vo vlastníctve štátu.

Keď chcelo Dom odborov Istropolis v roku 2005 kúpiť hlavné mesto za 150 miliónov korún (cca 5 mil. euro), cena nezahŕňala pozemky - neboli predmetom kúpy, pretože boli štátne.

Vraj existoval prísľub Krajského úradu, že ak hlavné mesto Istropolis kúpi, pozemky sa vyriešia.

Ešte skôr prejavila záujem o kúpu Istropolisu mestská časť Nové Mesto. V roku 2002 chcela dať na splátky 150 miliónov korún.

Jednotný majetkový fond o túto ponuku záujem neprejavil. Snaha o kúpu Istropolisu zo strany hlavného mesta vyšla nazmar rovnako kvôli údajne nízkej ponúknutej cene. Mesto pritom rátalo ešte aj s 90 miliónmi korún na rekonštrukciu.

Možné využitie Istropolisu pre nového majiteľa

Istropolis stojí na jednom z najlukratívnejších miest v Bratislave. Trnavské mýto je významnou dopravnou križovatkou a zasahuje do okraja širšieho centra mesta.

Z hľadiska MHD je prepojené všetkými druhmi dopravy – električkou, trolejbusom i autobusmi. Územne sa tu stretávajú tri mestské časti – Nové Mesto, Ružinov a Staré Mesto.

Už Územný plán Bratislavy z roku 2007 rátal s týmto územím ako so spoločensko-komunikačným centrum celomestského až nadmestského významu a v uzlovom priestore Filiálka medzi Račianskym mýtom a Trnavským mýtom s priestorom na rozvoj občianskej vybavenosti a bývania.

Potvrdzujú to aj nedávno rozbehnuté aktivity v podobe výstavby obytných súborov napríklad medzi ulicami Račianska a Kukučínova.

Známe sú plány na obnovenie železničnej stanice Filiálka, čím by sa významne posilnila dopravná dostupnosti v tejto lokalite.

Zvýšila by sa tým aj lukratívnosť územia z pohľadu developerských aktivít.

Nepochybne zaujímavé by bolo možné prepojenie jestvujúceho komplexu Centrál na Miletičovej ulici cez zrekonštruovaný podchod do lokality Istropolisu s následným možným prepojením na budúcu stanicu Filiálka.

Pre budúceho developera, ktorý by rozmýšľal už konečne ako bratislavský lokálpatriot, by nebolo problémom ponechanie kultúry v Istropolise, ktorú by spojil povedzme so službami a bývaním v existujúcej výškovej administratívnej budove, ktorá je dnes plne využitá.

Stačila by rekonštrukcia vnútorných a vonkajších priestorov objektov a skultúrnenie okolia.

Nepredpokladáme, že by tu vzniklo nové nákupné centrum, aj vzhľadom na susedné OC Centrál a neďaleký Polus. Navyše, Dom odborov Istropolis disponuje ďalšou, dnes už obrovskou pridanou hodnotou – veľkým parkoviskom.

Istropolis kedysi a dnes

V rámci zoznamu pamätihodností mestskej časti Nové Mesto, figuruje ako významný pamiatkový architektonický fondom, aj súbor objektov Domu odborov, kultúrneho strediska Istropolis s viacerými sálami bývalého Radošinského naivného divadla a bývalého Domu techniky.

Tieto objekty boli postavené v rokoch (1956)1973-1981 podľa projektu Ferdinanda Končeka, Iľju Skočeka a Ľubomíra Titla. Hlavná sála, známa aj ako Veľká sála Istropolisu, je schopná pohltiť 1280 návštevníkov a bola vybavená najmodernejšou technikou tej doby.

V polovici 90. rokov do nej nainštalovali zvukový systém Dolby Stereo a DTS. Pre vynikajúce akustické podmienky dostala certifikát THX.

Istropolis disponuje ešte troma menšími sálami, nie menej hodnotne spracovanými. Majestátnosť objektu je posilnená obkladom z kubánskeho mramoru - dar od Fidela Castra.

Súčasnosť Domu odborov Istropolis je charakterizovaná aktivitami množstva rôznych organizácií a kultúrnych inštitúcií.

Istropolis je napríklad už dlhé roky domovom jediného neštátneho hudobného divadla na Slovensku - Teatro Wüstenrot - Bratislavské hudobné divadlo.

Dlhé roky tu malo domovskú scénu Radošinské naivné divadlo. Momentálne tu nachádza svoju prechodnú domovskú scénu Bratislavské bábkové divadlo.

Známa bola aj kinosála Domu odborov, v ktorej sa už dlhšie nepremieta, no je využívaná na rôzne spoločenské a kultúrne aktivity.

Raritou Istropolisu je aj najväčšie foyer (foajé) na Slovensku, vhodné na usporadúvanie veľkých banketov, slávností a pod.

(rl, red)

Foto: BK-rl

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter