Aktuálne dianie 25. október 2019

Iba dvaja poslanci nezahlasovali za vznik Námestia Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou. Ako vyzerá toto miesto dnes?


Iba dvaja mestskí poslanci z 35 prítomných nehlasovali za vznik nového námestia pred Starou tržnicou.

Toto miesto je dnes súčasťou Námestia SNP. Mestská poslankyňa a starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová okrem iného na mestskom zastupiteľstve 24. októbra uviedla, že sa zúčastnila na všetkých novembrových i prednovembrových protestoch a pochodoch, zhromaždeniach a aj na protestoch Za slušné Slovensko.

K návrhu na vytvorenie Námestia Nežnej revolúcie uviedla, že sa jej nepáči fragmentácia Námestia SNP a nevidí logiku v tom, aby to bolo práve toto miesto.

„Môže sa stať, že keď príde nejaká iná politická moc po nás, tak si odsekne zase nejaký iný kus, nejaký kus inej ulice a pomenuje si to podľa svojho gusta...“.

„Neviem, či práve toto by sme chceli vo chvíli, keď vieme, ako sme s nežnou revolúciou naložili. Kam sme to po 30tich rokoch dopracovali.

Či tí ľudia, ktorí tam na tých námestiach naozaj neohrozene stáli a všeličo riskovali...či by sme ich na tie námestia dostali keď vidia, ako sme s tou príležitosťou slobody naložili“.

Kaplnka sv. Jakuba je sprístupnená iba raz do roka, pod kaplnkou je kostnica (viac úplne dole)

Podľa D. Čahojovej sa s ňou naložilo tak, že nám dnes vládu zločinci, zločinecké chápadlá ktoré podľa nej siahajú do najvyšších kancelárií tejto republiky a do „najvyššie postavených postelí“.

„Vypestovali sme si tu vrstvu nedotknuteľných, na ktorých nedokážu siahnuť prokuratúra, polícia, vyšetrovatelia, súdy“.

Ako uviedla v súvislosti s 30. výročím nežnej revolúcie, nevidí dôvod na oslavu premenovávaním. „Ja vidím dôvod na to, aby sme pietne mlčali a pracovali a snažili sa to zmeniť,“ uviedla.

Upozornila, že Námestie slobody dnes mladí ľudia volajú „Gotko“. „Nie námestie slobody, ale Gotko, stretneme sa na Gotku...myslím si, že o päť rokov si budú myslieť, že je to námestie pomenované podľa Karla Gotta...“.

Konštatovala ďalej, že si myslí, že Námestie SNP je symbolom historickej udalosti boja proti fašizmu a boja proti zlu aké tu podľa nej ešte nikdy nebolo, “že by sme nemali, nemali tento symbol národnej hrdosti okliešťovať, fragmentovať“.

Vyslovila želanie, aby poslanci našli iné miesto. „Ako hovorím, Gotko je ešte stále k dispozícii“.

Matúš Vallo uviedol, že mnohí ľudia, ktorí boli blízko k novembrovým udalostiam ho vyzvali, aby bolo premenované celé Námestie SNP na námestie 17. novembra.

„Ja som presvedčený, že SNP je jedna, ak nie najvýznamnejšia, určite so 17. novembrom pre mňa určite najvýznamnejšia historická udalosť našej krajiny a v žiadnom prípade by sme nechceli nijakým spôsobom to námestie ohroziť.

Ako pripomenul, mal viacero stretnutí s protifašistickými bojovníkmi. „Publikoval som aj list do ich časopisu Bojovník, kde vysvetľujeme túto vec. Vo veľmi peknej diskusii sme sa zhodli na tom, že sa nie úplne zhodneme, ale budú minimálne prizvaní do expertnej skupiny na rekonštrukciu Nám. SNP a ideme investovať nemalé prostriedky do toho, že Nám. SNP aj s tým odkazom ktorý nesie, je tam bude zrekonštruované, bude vyzerať normálne.

(rl)

Foto súčasného stavu pred Starou tržnicou: Br. Kuriér/rl

 

Kaplnka svätého Jakuba je bývalá kaplnka v Bratislave na Námestí SNP, ktorá bola odkrytá v rokoch 1994-1996 v rámci archeologického výskumu, ktorý vykonával Mestský ústav ochrany pamiatok. Tým boli zistené nové poznatky o meste a jeho histórii a odkryté 4 podoby jednej stavby: predrománska rotunda, románska kostnica, gotická kaplnka s kostnicou, kaplnka sv. Jakuba. 

Kaplnka sv. Jakuba bola odkrytá v rokoch 1994-1996 v rámci archeologického výskumu, ktorý vykonal Mestský ústav ochrany pamiatok a na mieste Kaplnky sv. Jakuba odhalila 4 rôzne stavby: predormánska rotunda, románska kostnica, gotická kaplnka s kostnicou a Kaplnka sv. Jakuba.

Kaplnka sa nachádza na cintoríne ktorý sa rozprestieral medzi Starou tržnicou a Manderlákom.

Ide o cennú archeologickú pamiatku, v historických análoch je už od roku 1436 zaznamenaná ako cintorínska kaplnka pri kostole sv. Vavrinca.

Kaplnka je gotickou stavbou a jej niekoľko prestavieb potvrdzuje mimoriadny význam osady sv. Vavrinca, kde sa nachádzala.

Kaplnka zanikla v súvislosti so zrušením cintorína v roku 1774. Pod kaplnkou sa nachádza kostnica s niekoľkými tisíckami kostí a s asi 500 lebkami.(sk.wikipedia.org)

1 komentár
ODPOVEDAŤ Rudo | 25. 10. 2019, 20:58

...pridajte foto zo Steet Food od štvrtka do nedele, a uvidíme čom je úcta k historickým udalostiam. Obyvatelia lokality by vedeli rozprávať , čo sa tu deje posledné týždne

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter