Aktuálne dianie 28. marec 2020

Hrdinovia, ktorých nikto nevidí. Pekári vstávajú za tmy, pracujú v noci a „zatvorená“ nedeľa sa ich netýka


Spotrebitelia už túto nedeľu nenakúpia. Na nariadenie krízového štábu zostanú zatvorené potraviny, drogérie, trafiky aj obchody s krmivom pre zvieratá.

Doma však ani v tento deň nezostanú slovenskí pekári. Kým predajné prevádzky budú mať posledný deň v týždni priestor na sanitárne opatrenia a oddych zamestnancov, pekárenské pece budú zapnuté.

„Legislatíva nám nariaďuje, kedy má byť do predajní dodané čerstvé pečivo.

V prípade chleba maximálne do 24 hodín od upečenia, v prípade pečiva, ako sú napríklad rožky či kaizerky, do 12 hodín od upečenia.

Z toho vyplýva, že v sobotu ráno pekári ešte pečú na rozvozy určené daný deň a v nedeľu idú opäť do práce, aby spotrebitelia našli na pultoch pečivo v pondelok ráno,“ uvádza Tatiana Lopúchová, predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Zväz pripomína, že slovenskí pekári tak aj naďalej zostávajú v nasadení 7 dní v týždni, aby dokázali do obchodov dodať potrebné množstvo chleba a pečiva, po ktorom sa v čase šíriaceho sa koronavírusu zvýšil dopyt.

V prvých dňoch vládou nariadenej karantény najmä stredne veľkí a priemyselní pekári zaznamenali v priemere 40-percentný nárast dopytu, aktuálne sa zvýšený dopyt ustálil na hranici v priemere 5 - 10 percent.

Zvýšený dopyt sa však netýka menších pekární v regiónoch Slovenska. V dôsledku zatvorenia škôl a siete HORECA, ktoré sú veľmi významnou súčasťou portfólia zákazníkov menších remeselných pekární, zaznamenávajú títo pekári pokles.

Veľmi významnou postihnutou skupinou nášho zväzu sú aj cukrári, z ktorých niektorí museli úplne obmedziť svoju výrobu. Na túto skupinu pekárov bude podľa zväzu negatívne dopadať aj zatvorenie obchodov v nedeľu.

Tým, že pekári začínajú piecť práve v posledný deň v týždni, vedia vo vlastných predajniach, a to najmä v poobedných nedeľných hodinách, svojim zákazníkom predávať čerstvo upečený tovar.

Čiže aj napriek tomu, že pečivo bude čerstvo upečené, zákazníci  si ho nebudú môcť v týchto malých lokálnych pekárskych predajniach, či skôr okienkových výdajniach, kúpiť.

„Práve kvôli neustálym zmenám a turbulenciám na súčasnom trhu musím vyzdvihnúť prácu pekárenských spoločností, ktoré dokázali vo veľmi krátkom čase reflektovať na meniaci sa dopyt a požiadavky trhu.

Všetci zamestnanci tvrdo pracujú, ja si ich za to veľmi vážim a považujem ich a skutočných hrdinov, ktorých prácu málokto vidí.

Uvedomujú si vážnosť celej situácie spojenej s rozšírením ochorenia COVID-19 na Slovensku. Aj oni každým dňom ukazujú svoju zodpovednosť a solidaritu,“ pripomína Tatiana Lopúchová, predsedníčka zväzu pekárov.

Zväz zastupuje približne 9-tisíc zamestnancov pekárenského sektora naprieč malými, strednými i priemyselnými pekárňami na celom Slovensku.

Takmer všetky pekárenské prevádzky budú podľa informácií zväzu pracovať v nezmenenom, sedemdňovom režime.

(red)

Ilustr. Foto: Archív/tasr

6 komentárov
ODPOVEDAŤ fero | 30. 3. 2020, 15:25

Pekári vždy pracovali v noci. Za mladi, keď sme sa nad ránom vracali z baru stačilo zaklopať na okno pekárne a mali sme čerstvé ( teplé ) rožky., ich vôňa sa šírila po celej Bottovej ul. v Žiline

ODPOVEDAŤ Dušan Terek | 29. 3. 2020, 17:55

Ako super pochváľme ich, zatlieskajme, ale pracovali tak aj pred rokom, nie je to trochu populistické dnes??? Návrh: radšej im páni poslanci nejako zvýšte platy, z tlieskania si hypotéku nezaplatia.

Zoltán | 29. 3. 2020, 21:49

Pekári tak pracuju vždy a celý rok

Zoltán | 29. 3. 2020, 21:51

Suhlasim s Dušanom

ODPOVEDAŤ Ruzena | 29. 3. 2020, 11:56

Ďakujeme

ODPOVEDAŤ Rudo | 28. 3. 2020, 18:48

Veľká vďaka ✌️

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter