Aktuálne dianie 10. február 2020

HaZZ: Hasiči v pondelok zasahovali z dôvodu silného vetra 34-krát


Hasiči z dôvodu silného vetra zasahovali v uplynulých hodinách na celom Slovensku 34-krát.

Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"V súvislosti s poveternostnou situáciou nezaznamenali hasiči taký prudký nárast výjazdov, ako pôvodne očakávali. Za posledných 12 hodín museli v tejto súvislosti zasahovať na celom Slovensku 34-krát, z toho najčastejšie v Žilinskom, Košickom a Bratislavskom kraji.

V ostatných krajoch je situácia pokojná, hasiči v každom z nich nezasahovali viac ako štyrikrát," uviedla Farkasová.

HaZZ tiež na sociálnej sieti odporučil, ako sa správať pri silnom vetre. Skôr než príde vietor, je potrebné zabezpečiť byt. "Pozatvárajte a zaistite okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevnite predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť tým vás a okolie," uviedol HaZZ. Zvieratám žijúcim na dvore odporučil vytvoriť dočasné útočisko.

"Snažte sa zdržiavať v bezpečných objektoch, obmedzte šoférovanie, prechádzky v lese, vyhýbajte sa skrýšam pod stromami či nestabilnými prístreškami a budovami," radia hasiči. V žiadnom prípade neodporúčajú ísť skúmať terén ani parkovať na rizikových miestach, ako napríklad pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi či bilbordmi.

Pri šoférovaní treba podľa hasičov zvoliť pomalú jazdu. Silné poryvy vetra môžu vozidlo prevrátiť. "Vyhýbajte sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi, pokiaľ vaše auto zasiahne strom či konár, nechajte to na hasičov," dopĺňajú.

(TASR)
Foto: tasr/ilustr.
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter